Україна

Зупинити маховик інфляції

Нацбанк прогнозує зростання цін на рівні 7,3%

Нацбанк прогнозує зростання цін на рівні 7,3%

 

Іван Верстюк,
оглядач НВ

 

 

З 2014 року українці живуть в умовах постійно зростаючих цін. Девальвація гривні і падіння економіки, що обмежили приплив валютного виторгу в країну, розкрутили маховик інфляції, яка істотно знизила купівельну спроможність.

Вже з кінця 2015-го як уряд, так і міжнародні інститути заговорили про макроекономічну стабілізацію в країні. І дійсно — інфляція сповільнилася, економіка повернулася до скромного зростання, а Нацбанк трохи наростив золотовалютні резерви.

На 2018-й Нацбанк прогнозує зростання споживчих цін на рівні 7,3%. Багато це чи мало? Якщо згадати 2014 і 2015 роки, то небагато. Однак насправді це дуже високий рівень інфляції з усіма неприємними наслідками.

Грошовий ринок влаштований так, що будь-яка процентна ставка — по кредиту, депозиту або облігації — включає в себе компенсацію інфляції. Показник в 7,3% означає, що і наступного року ставки не знизяться до прийнятного рівня як для банків, так і для пересічних українців. Все так само складно буде взяти доступний кредит на покупку житла, автомобіля, побутової техніки або на розвиток бізнесу.

У розвинених країнах бажаний рівень інфляції — 2%. Такий показник підігріває зростання економіки і не перетворює громадян на бідняків, залишаючи в їх арсеналі всі необхідні інвестиційні інструменти, щоб зберегти заощадження. Центробанки таких країн здійснюють операції на грошовому ринку, перш за все з високоліквідними державними облігаціями, щоб регулювати пропозицію грошей і тримати інфляцію на бажаному рівні.

НБУ також дотримується політики інфляційного таргетування, проте його інструментарій обмежений фактично однією лише процентною ставкою, за якою банки отримують рефінансування. Працювати з держпаперами з метою регулювання інфляції складно, оскільки в основному ці активи перебувають на балансі або самого Нацбанку, або держбанків. Проте НБУ варто прагнути до показників розвиненого світу — до тих самих 2%, навіть якщо сьогодні це звучить малореалістично.

Висока інфляція — ще й додатковий стимул витрачати гроші тут і зараз, адже будь-яка відкладена на потім покупка телевізора або холодильника означає, що телевізор з холодильником подорожчають і платити доведеться більше. Немає сенсу зберігати гроші, вони поступово знецінюються. А особисті заощадження громадян в розвинених економіках є джерелом фінансового ресурсу для розвитку бізнесу і створення нових робочих місць.

Найгірше, якщо Нацбанку не вдасться досягти навіть такої не дуже привабливої мети щодо інфляції, як 7,3%. Це в черговий раз підірве довіру учасників ринку до макроекономічної політики регулятора. Призупинити маховик інфляції — завдання не менш важливе, ніж розігнати зростання економіки до бажаних 4-5%.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.