Україна

Час заробляти на старість

Українцям доведеться задуматися про пенсію. Навіть тим, для кого вона ще далеко попереду

Українцям доведеться задуматися про пенсію. Навіть тим, для кого вона ще далеко попереду

 

Андрій Юхименко,
редактор сайту Бізнес НВ

 

 

П енсійна реформа, схвалена парламентом у 2017 році, дала поштовх тектонічному зрушенню, наслідки якого українці відчують не відразу. Якщо в 2018-му зміни торкнуться лише незначного підвищення пенсій, то в 2019-му реформа почне змінювати наше майбутнє.

Одна з ключових вимог МВФ до України — залатати дірку в бюджеті, утворену дефіцитом пенсійного фонду, розмір якого в 2017-му досяг 140 млрд грн. Це половина видаткової частини фонду і третина витрат всього держбюджету (790 млрд грн).

Кредит з дебетом в Пенсійному фонді не сходиться вже давно. У країні 12 млн пенсіонерів. При цьому єдиний соціальний внесок сплачують лише 12,3 млн з 16,4 млн офіційно працюючих громадян. Всього ж в Україні 18 млн осіб працездатного віку. Поширеною проблемою є також виплата тіньових зарплат або сплата податків з невеликої частини реально одержуваних грошей. Та й заробітки в українців зараз найнижчі в Європі. Загалом, тягар старіючого населення — на бюджеті. І тягнути його вдається лише завдяки катастрофічно низьким виплатам. Середня пенсія в вересні 2017 року становила 1.880 грн. Мінімальна — 1.312 грн.

Закон про пенсійну реформу — документ компромісний. Він писався для того, щоб виконати цілком раціональну вимогу МВФ розібратися з дірою в бюджеті і показати виборцям, що уряд про них пам'ятає. Це, схоже, так-сяк вдасться зробити.

Головним видимим результатом реформи для переважної більшості пенсіонерів в 2017 році став перерахунок пенсій з 1 жовтня. Середній рівень підвищення склав 700 грн. Також скасовано 15-процентне зниження пенсій для працюючих пенсіонерів. Далі розмір буде розраховуватися за формулою, яка враховує інфляцію. Це краще, ніж нічого, але навряд чи такий рівень пенсій можна асоціювати з забезпеченою старістю.

Рішення проблеми бюджетної діри відніме набагато більше часу. Для цього закон передбачає поступове підвищення мінімально необхідного пенсійного стажу. Вже в 2018-му для виходу на пенсію потрібно буде офіційно пропрацювати 25 років, а не 15, як раніше. Тим, у кого стажу недостатньо, можна почекати до 65 років. До 2028 року мінімальний стаж повинен вирости до 35 років.

Така тактика принесе свої плоди, особливо якщо у нас буде рости економіка. Щоправда, радикального підвищення добробуту пенсіонерів очікувати не варто. Оскільки засобів для значного підвищення виплат такій кількості людей завжди буде недостатньо.

У реформі закладена і накопичувальна система пенсійного забезпечення. У 2019-му закон зобов'яже всіх, кому до виходу на пенсію залишається більше 10 років, вносити платежі на свій пенсійний рахунок. Подібна система працює в багатьох розвинених країнах. І теоретично допомагає накопичити кошти на старість. Але працює там, де існує фінансова інфраструктура, що дозволяє пенсійним фондам інвестувати ці гроші, зберігаючи їх від інфляції та примножуючи. На жаль, ні реально працездатної біржі, ні інших інструментів для того, щоб вкласти ці гроші в економіку і заробити, в Україні немає. А значить, цей добрий намір поки залишається не більше, ніж хорошою ідеєю.

2018 КОРОТКО

Офіційно затверджені 11 днів державних свят, які стануть для українців вихідними

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.