Україна

Між зміцненням і занепадом

В країні запрацюють Державне бюро розслідувань, Служба фінансових розслідувань та, ймовірно, окремий орган військової юстиції

В країні запрацюють Державне бюро розслідувань, Служба фінансових розслідувань та, ймовірно, окремий орган військової юстиції

  

Денис Монастирський,
експерт програми реформування правоохоронної
і судової систем Українського інституту майбутнього

 

 

У 2017-му українське суспільство і правоохоронні органи увійшли в нову реальність  в країні різко зросла кількість терактів і вбивств на замовлення. В цьому ж році можна відзначити статистичні успіхи поліції в розкритті злочинів, високий рівень довіри до правоохоронних органів і початок створення Державного бюро розслідувань (ДБР). Але все це відбувалося на тлі ослаблення почуття безпеки в країні. Зміна керівництва Національної поліції (в лютому її очолив Сергій Князєв) привела до стабілізації роботи поліції. Однак на тлі погіршення загальної криміногенної ситуації і законодавчих "мін" поліція не впорується з новими викликами.

В цілому держава в особі правоохоронних органів, втративши після революції гідності монополію на законне насильство, так і не повернула її собі. Через що з'являються нові силові центри, які претендують отримати право на застосування сили. В першу чергу  злочинні організації, що спеціалізуються на правопорушення різної тяжкості (від грабежів до замовних вбивств). У відповідь суспільство може або посилювати правоохоронну систему, або самоорганізовуватися для захисту. У цьому контексті 2018-й, імовірно, стане роком поступових змін в питанні надання права на носіння нарізної короткоствольної зброї (пістолета, револьвера).

Слідчий з трьох- або п'ятирічним стажем в ДБР отримуватиме близько $1000

У зв'язку з цим очевидні два сценарії розвитку правоохоронної системи в 2018 році: посилення або стагнація.

У першому випадку правоохоронні органи відвоюють собі додаткові повноваження. Як в питаннях розслідування злочинів (зокрема, за допомогою об'єднання ролі слідчих і оперативників в особі детектива поліції), так і у відносинах з громадянами (посилення відповідальності за непокору і спротив поліцейському).

Однозначно посилить правоохоронну систему створення Державного бюро розслідувань  органу, який поступово відбере слідство у прокуратури. Запуск бюро стане головною тенденцією в наступному році і причиною трудової міграції фахівців. Слідчий з трьох-або п'ятирічним стажем в ДБР отримуватиме близько $1.000 (без премії), а керівник відділу центрального апарату  $1.200-1.500.

Слідом за ДБР в 2018-му законодавчо оформляться Служба фінансових розслідувань та, ймовірно, окремий орган військової юстиції.

У другому випадку продовжиться стагнація правоохоронної системи  нездатність упереджувати тяжкі або особливо тяжкі злочини, публічні конфлікти між органами на кшталт недавнього між НАБУ та ГПУ. Одна з ключових підстав для такого сценарію  зміни в Кримінальному процесуальному кодексі, прийняті в 2017 році, які почнуть діяти в 2018-му. Це призведе, з одного боку, до масового приховування злочинів, з іншого  до суспільного невдоволення роботою правоохоронних органів, що може послужити причиною масових заворушень.

В цілому правоохоронним органам доведеться, як Алісі в Задзеркаллі, "бігти щодуху, щоб залишитися на місці, а щоб кудись потрапити, бігти вдвічі швидше". Вирішальною перевіркою на зрілість і міцність стане 2019-й  рік виборів.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.