Україна

Колесо історії

У 2018-му Україні не варто чекати великих змін. Це не найкращий прогноз. Але й не найгірший, переконаний Ярослав Грицак

У 2018-му Україні не варто чекати великих змін. Це не найкращий прогноз. Але й не найгірший

 

Ярослав Грицак, історик,
професор Українського
католицького університету

 

З усіх прогнозів найбільш ненадійні  короткострокові. Хтось припускав 31 грудня 1913-го, що через півроку Гаврило Принцип застрелить в Сараєво спадкоємця австрійського престолу?

Історик може відстежувати тенденції розвитку та визначити, чи є у них шанси в найближчому майбутньому. Але він не може передбачити Гаврила Принципа.

Навіть більше: вбивство Франца Фердинанда необов'язково повинно було привести до світової війни. Вважалося, що обійдеться звичайною і короткостроковою: "А до Різдва наша армія-переможець повернеться додому" Відповідальність за початок Першої світової лежить на кількох десятках політиків і дипломатів, які допустили в силу своєї самовпевненості низку прорахунків і втягнули весь світ у війну, як сновиди (історики застосовують цей термін, говорячи про генезу 1914 року).

Відмінність між 1913-м та 2016-м в тому, що зараз не знадобиться вбивство або пряма фізична дія. Війну може почати будь-який геніальний хакер, сидячи в горах Афганістану або в квартирі в Мінську. Навіть хакер не потрібен. На чолі двох найпотужніших ядерних держав, Росії та США, опинилися два найбезвідповідальніших політика нашого часу, від них можна чекати чого завгодно.

Ми звикли говорити про геополітику як про велику шахістку. На жаль, цей образ застарів. Тепер про сучасну світову політику говорять як про гру в шахи, де замість двомірної дошки  багатовимірний куб з декількома комплектами фігур, і ніхто не знає ні їх ціни, ні правил, за якими потрібно робити хід. Ще пару місяців тому так можна було описати ситуацію в Сирії. Зараз же вона максимально спростилася. Сирійський президент за підтримки Росії оновив і втримав владу, бомблячи власні міста і вбиваючи отруєним газом власних громадян.

Його перемогу підтвердили і легалізували президенти трьох країн  РФ, Туреччини та Ірану, які також не панькаються зі своїми громадянами та опозицією. Зустріч в Сочі, на якій це сталося, вже назвали історичною. Це і є нова формула розв'язки геополітичних багатоходівок. Замість гравців, які ламають голову над наступним ходом, приходить один, озброєний залізним ломом, і б'є по цій багатовимірній шахівниці доти, поки вона не перетворюється на купу уламків. Таким гравцем є Путін і його політика стосовно України.

Кінцева мета президента РФ  велике Сочі, що розділяє світ на сфери впливу, де Київ потрапляє в російську сферу. Скажете, фантазії? Нагадаю, що в 2013-му такими ж фантазіями вважали ймовірність російської агресії проти України, якщо та підпише Угоду про європейську асоціацію. Особисто знаю аналітиків, які попереджали про таку небезпеку, і знаю, скільки кпинів вони отримували у відповідь від так званих політиків-реалістів.

А ось ще одне, що не потрібно нагадувати: 22 листопада 2017-го Путін заявив, що російський бізнес повинен бути готовий перейти на військові рейки. Не хочу лякати. Однак не можна залишати поза увагою ці факти при підготовці прогнозу на майбутній рік. Історику простіше сказати, що потім станеться з такими героями зі сталевим ломом, як Путін. Досить навести приклади Наполеона чи Гітлера. Так, вони здобули ряд блискучих перемог, але при спробі отримати довгострокову мету зазнали поразки. Однак проблема в тому, що ми з вами живемо тут і зараз.

Країна повернулася на траекторію “повільно, але впевнено”, яка ні до чого, окрім стагнації, не веде

І перш ніж заспокоїтися, колесо історії може пройтися нашими хребтами так, як це сталося з нашими предками, починаючи з 1914-го. Ми в Україні сперечаємося про «зраду» або «перемогу», багатство президента, війну між Генпрокуратурою та НАБУ, арешт Саакашвілі і таке інше. За цими дискусіями нам ніколи відірвати погляди від екранів комп'ютерів і телевізорів, щоб побачити картину в цілому — картину, яка містить серед іншого загрозу для існування України як незалежної держави.

Я можу з високою ймовірністю передбачити, що буде з Україною через рік. Після невдалої революції (давайте називати речі своїми іменами) країна знову повернулася на стару траєкторію "повільно, але впевнено"  траєкторію, за якою розвивається з 1991 року, але яка насправді ні до чого іншого, окрім стагнації, не веде. Цивілізаційного або будь-якого іншого ривка так і не відбулося. Тому в 2018-му Україні не варто чекати великих змін.

Наша політика відзначиться новими скандалами, а більшість українців будуть зайняті виживанням, успішно справляючись з цим завданням, будучи при цьому роздратованими (до божевілля) своїм життям і політиками. І для опису внутрішніх справ знову стане в нагоді кліше на кшталт "ситуація в країні не така погана і не настільки хороша, як ви думаєте". Це не найкращий прогноз. Але й не найгірший.

Багато країн живуть в такому режимі десятиліттями. Однак, на відміну від України, вони не стоять на геополітичному розломі. Україна позбавлена привілею бути залежною лише від самої себе. Вона має високу залежність від геополітики, в першу чергу від того, в який бік дме вітер змін. Як і належить, додам дещицю оптимізму. На початку 2017-го Адам Міхнік сказав такий тост: "В кінці цього року, дай бог, щоб ми не шкодували про 2016-й - рік голландського референдуму, Брексіту і перемоги Трампа  як про більш щасливий".

Зараз можна сказати, що його тост виправдався. Геополітично 2017-й закінчився куди краще 2016-го. Тому мій тост (але не прогноз): нехай ця тенденція збережеться в 2018 році. Поки вітер змін не почне дути в інший бік.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.