Україна

Як подвоїти ВВП за п'ять років

Шість порад, як подвоїти ВВП України всього за 5 років — до $205 млрд у 2022 році

До 2022 року Україна може отримати близько $205 млрд річного валового внутрішнього продукту

 

Анатолій Амелін,
співзасновник і директор економічних
програм Українського інституту суспільства

 

 

У країнська економіка завершила 2017 рік з ВВП на рівні $105-108 млрд, що майже в два рази менше пікового значення 2008 року ($188 млрд), і з річним зростанням на 2,2%. Безумовно, це позитивний сигнал, але зростання дуже слабке. Інші країни, що розвиваються ростуть в середньому на 5-8% в рік. Як подвоїти ВВП України всього за 5 років  до $205 млрд у 2022 році?

1. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал. За оцінками UIF, така трансформація принесе українській економіці не менше $15-20 млрд тільки внутрішніх інвестицій в наступні п'ять років і стане потужним драйвером розвитку українського малого, середнього і великого бізнесів. За п'ять років буде створено понад $30 млрд додаткового ВВП.

2. Вільний ринок землі. На карті світу залишилося всього кілька країн, де обмежений оборот сільгоспземель, серед них Україна і Північна Корея. Не найкраще сусідство для країни, що розвивається і прагне до ринкової економіки.

За нашими оцінками, в залежності від моделі функціонування ринку він дасть Україні додаткових інвестицій наступні п'ять років в розмірі близько $24 млрд, а за ними і приріст номінального ВВП  $20-25 млрд.

3. Енергонезалежність. В Україні склалася дивна ситуація: володіючи третіми за розмірами в Європі запасами природного газу і уранових руд, запасами нафти і газоконденсату, країна продовжує їх імпортувати. Тільки за 2016-й Україна імпортувала газу на $2,2 млрд, нафтопродуктів на $3,3 млрд і ще на $550 млн ядерного палива. В цей же час самозабезпечення природним газом обійдеться в $3-3,5 млрд інвестицій за п'ять років, нафтою і нафтопродуктами $16-16,5 млрд за п'ять років. З огляду на перспективи завершення термінів експлуатації енергоблоків, будівництво нових атомних енергоблоків в найближчі п'ять років може обійтися додатково в $13 млрд. Інвестиції в атомну енергетику не тільки знизять ризики дефіциту електроенергії в Україні, а й дадуть можливість щорічно експортувати електроенергію в Європу на суму $300- 350 млн. Усього за п'ять років інвестиції в енергетичний сектор складуть близько $33 млрд і дозволять створити додатково $70 млрд ВВП.

4. Модернізація транспортної інфраструктури. Весь український логістичний потенціал розбивається об відсутність сучасної транспортної та логістичної інфраструктури: швидкісних авто-і залізничних доріг, річкової інфраструктури і вантажних аеропортів. Це довгострокові інвестиції, але вони критично важливі для розвитку всієї української економіки та обслуговування експорту. Потреба в інвестиціях найближчі 5-7 років  $14-20 млрд. Потенційний обсяг додаткового ВВП у 2018-2022 роках  $45 млрд.

5. Житло. Забезпечення українців якісним житлом  як тих, у кого немає свого, так і тих, хто потребує розширення житлоплощі,  в найближчі п'ять років оцінюється нами в $3 млрд, які можуть прийти на ринок у вигляді недорогих кредитів або лізингових механізмів продажу житла. Зростання будівництва створить попит в суміжних галузях, додатково створений ВВП за п'ять років складе близько $7 млрд.

6. Пенсійні інвестиції. З 2019 року стартує обов'язкова накопичувальна пенсійна система, яка при правильному проектуванні не тільки дозволить майбутнім пенсіонерам самостійно сформувати пенсійні накопичення, але і дати українській економіці від $500 млн до $1,5 млрд на рік додаткових інвестиційних ресурсів. А це понад $4 млрд ВВП у найближчі п'ять років.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.