Україна

Кадрова катастрофа

З України виїжджає працездатне населення

З України виїжджає працездатне населення

 

Катерина Шаповал,
редактор розділу Бізнес НВ

 

 

не можу знайти далекобійників, вони всі в Прибалтиці", — розводить руками директор великої вітчизняної логістичної компанії. За його словами, галузь перевезень в Естонії, Литві та Латвії тримається на українських водіях. Причина проста: в балтійській компанії зарплата далекобійника — від €900, а в українській — вдвічі нижче. Та ж історія — з кваліфікованими комбайнерами, українці вирушають до Польщі на зарплату €1.200, і висококласними зварниками, які отримують в Болгарії близько €1.000.

Про масштаб міграції побічно свідчить кількість видаваних ЄС первинних видів на проживання, що дають право на роботу. За даними Євростату, в 2013-му такі дозволи отримали 237 тис. громадян України, в 2014-му — 303 тис., у 2015-му — 500 тис., а в 2016-му — майже 600 тис. У 9 випадках з 10 українцям вони потрібні заради працевлаштування. Співвітчизники займають перше місце серед всіх, хто отримує первинний дозвіл на проживання ЄС. І зараз мова лише про Євросоюз, хоча, крім нього, українці все ще охоче їдуть працювати в Росію.

Проблема дефіциту робочої сили може стати загрозою для економічного розвитку країни. Зараз, за даними опитування EY, труднощі з утриманням та залученням кадрів відчувають 56% роботодавців, а посилення конкуренції за таланти в найближчі три роки чекають 70% опитаних компаній.

Цю сумну новину вже визнали на найвищому рівні. Нещодавно про ризик дефіциту робочої сили на зустрічі з бізнесом говорив і Петро Порошенко, закликавши підприємців підвищувати зарплати співробітникам.

Але наздогнати роботодавців з більш розвинених країн українським бізнесменам не вдасться. Економіка ЄС зростає, а безробіття падає. Швидше за інших — на 3-4% в рік — збільшується ВВП Польщі, головного споживача українських трудових ресурсів.

Причому, за оцінкою Bloomberg, саме українські трудові мігранти допомогли стабілізувати економіку цієї країни, яка минулого року сповільнила зростання. Щоб залучити ще більше трудових ресурсів з України, Варшава прийняла нове законодавство, яке дозволяє тимчасове працевлаштування без робочої візи.

Негативний вплив на ринок праці може надати і реформа освіти, яка передбачає укрупнення ПТУ і введення 12-річного терміну навчання в школі. Останній фактор, на думку економіста Ольги Купець, призведе до того, що фахівці будуть пізніше починати працювати.

2018 КОРОТКО

Мінімальна зарплата з 1 січня підвищиться до 3 723 грн, прожитковий мінімум до 1 700 грн (з 1 липня — 1 777 гривень, з 1 грудня — 1 853 грн)

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.