Україна
Підтримка конфлікту на сході України в низькій стадії інтенсивності недорого обійдеться РФ і дозволить їй спокійно вичікувати
Ігор Тишкевич,
аналітик Українського інституту майбутнього
Війна на Донбасі — одна з ключових тем, які впливають на політичну і економічну ситуацію в Україні. Тому, говорячи про прогноз на 2018 рік, питання регулювання конфлікту обійти не вийде. Тим більше в останні місяці процес знову пожвавився. Йдеться про зміну влади в так званій ЛНР, пропозиції Путіна та зустрічі американського спецпредставника по Україні Курта Волкера і радника президента РФ Владислава Суркова.
Перш за все слід зрозуміти інтереси всіх країн, які залучені в конфлікт і обговорюють шляхи виходу з нього. Для РФ важливо забезпечити спокійний фон проведення президентських виборів і чемпіонату світу з футболу, створити передумови для скасування західних санкцій, зберігши вплив на українську політику, в тому числі за допомогою дестабілізації в ОРДЛО.
Для Німеччини і Франції неприпустима ескалація і дезінтеграція України в разі необережної реінтеграції Донбасу. Для них прийнятний будь-який варіант розвитку подій, що знижує градус напруженості в регіоні. І якщо з'явиться найменша можливість обговорення пом'якшення санкцій, в обох країнах активізуються лобісти "поліпшення відносин з Кремлем".
Для Сполучених Штатів Америки вигідно зберегти нинішній курс Києва і зміцнити вплив у регіоні. З огляду на позиції Кремля в країнах Середньої Азії та участь в сирійському конфлікті, компроміси і тут неминучі.
Якщо оцінювати позиції України, то варто розрізняти риторику влади й інтереси окремих гравців. Наприклад, у різних груп впливу абсолютно протилежні погляди щодо особливого статусу Донбасу. Єдине, з чим згодні всі, так це необхідність деескалації конфлікту і повного або часткового позбавлення влади теперішніх лідерів «ЛДНР», в тому числі за допомогою введення міжнародної адміністрації.
Ще один ключовий фактор: 2018 рік є передвиборчим. А значить, влада навряд чи зважиться на різкі кроки, здатні обвалити її і без того хиткий рейтинг або порушити баланс інтересів різних політичних груп.
Основні сценарії розвитку ситуації
1. Ескалація конфлікту в форматі широкомасштабної війни малоімовірна — це суперечить інтересам усіх сторін.
2. Короткочасні (до декількох діб) спалахи активності, обмежені за масштабом, цілком вірогідні, але не як самостійний сценарій, а в якості методу переконання однієї зі сторін. Як правило, проходитимуть перед частиною зустрічей контактної групи в Мінську або напередодні переговорів на більш високому рівні.
3. Варіант «ні війни, ні миру» — те, що ми спостерігаємо зараз, стане визначальним як мінімум в першій половині 2018 року незалежно від результатів переговорів Волкера і Суркова. Для України будь-яка нова ініціатива по Донбасу руйнує існуючий баланс сил у владних елітах, що вкрай небажано в передвиборний рік. Ескалація призводить до економічних проблем і людських жертв, що виливається в невдоволення населення; швидке розгортання миротворчої місії зобов'язує провести місцеві вибори в ОРДЛО, що також загрожує політичними проблемами владній коаліції.
Для Росії ризики схожі: швидкий відхід з Донбасу без демонстрації "переможної політики" виглядатиме як поразка Путіна. Підтримка конфлікту в низькій стадії інтенсивності відносно дешева і дозволяє спокійно вичікувати, поки позначаться точки компромісів з США по кризам в інших регіонах.
США в такій ситуації зберігають можливість впливати на РФ, країни ЄС і, природно, Україна, паралельно просуваючи свою повістку щодо інших важливих для Вашингтона тем у відносинах з цими суб'єктами.
Для країн Європейського союзу такий розвиток ситуації також допустимий, якщо тільки не створює додаткових проблем. Тим не менш бажаним залишається варіант компромісу між РФ і Україною, в результаті якого конфлікт втратить свою інтенсивність, тоді можна буде вести діалог про відновлення співпраці з РФ без шкоди європейській політиці.
Таким чином, як мінімум в першій половині року визначальним сценарієм буде "ні війни, ні миру". На його тлі пройдуть активні консультації з початку роботи миротворчої місії.
4. Миротворці. Сценарій впровадження місії з підтримання миру на Донбасі цілком можливий, але при його обговоренні ключове питання полягає навіть не в термінах, а в форматі роботи. Основні проблемні точки: національний склад, фінансування місії (а це від 20 тис. до 40 тис. чоловік) і територія, підконтрольна міжнародним силам.
Відбудуться активні консультації з введення миротворчої міссії ООНЗ огляду на описану вище мотивацію України і РФ, найбільш імовірним сценарієм стане поетапний характер введення місії. Наприклад, починаючи з миротворців на лінії зіткнення, потім — після виконання певних умов — розширення зони контролю міжнародних сил і тимчасова адміністрація.
Поетапний характер залишає поле для маневру Києву, дозволяючи відтягувати момент прийняття політичних рішень щонайменше до виборів президента і парламенту. Для Кремля це можливість зберегти вплив на процеси. Якщо в якості прикладів брати поточні та ті, що відбулися операції ООН, то буде пройдено повний цикл від "кіпрського варіанта" до "македонського". Причому останній відбудеться не в 2018-му. Найближчі 12 місяців ми перебуватимемо або в режимі "обговорення можливостей введення миротворців" або в кращому разі на одному з перших етапів роботи.
Прискорення процесу можливе лише в тому разі, якщо Москва і Вашингтон досягнуть компромісу з питання Донбасу і спільними зусиллями (природно, за участю ЄС) стануть тиснути на Київ у питаннях реалізації "мирного плану". Імовірність варіанту не надто велика, але в такому разі Україна змушена буде піти на політичні кроки, які Петро Порошенко спробує представити у вигляді перемоги, продаючи (найімовірніше вже в 2019 році) виборцю тезу про "досягнення миру" як свою заслугу.
Резюме: основним сценарієм розвитку подій на Донбасі буде "ні війни, ні миру", поступово збільшуватиметься ймовірність появи миротворців в регіоні. Однак, незважаючи на інтенсивні консультації, початок роботи місії ООН до кінця 2018 року не гарантований.
2018 КОРОТКО
У квітні здійснить свій перший рейс український лоукост-авіаперевізник SkyUp