Україна

Чесна власність

Чи відбудеться велика приватизація?

Чи відбудеться велика приватизація?

  

Андрій Беспятов, керуючий директор
аналітичного департаменту інвестиційної
компанії Dragon Capital

 

 

У 2018-му держава планує виручити від приватизації 22 млрд грн, що на 5 млрд грн більше, ніж передбачалося в 2017-му. Це приблизно чверть ВВП країни.

Але плани планами, а реальність може бути іншою. Фонд держмайна вже кілька років намагається отримати 17 млрд грн доходів від продажу держмайна, але останні три роки збирав лише 1-2% від плану. У 2017-му сума збільшилася до 3,6 млрд грн, але все одно і близько не та, яку закладає фонд.

Всього в Україні майже 3,5 тис. держпідприємств. Це рекорд серед країн з ринковою економікою в нашому регіоні. Для прикладу: навіть у великих посткомуністичних країнах Центральної та Східної Європи, таких як Польща чи Угорщина, держпідприємств близько 300 і менше 100 в інших країнах регіону. Що цікаво: активи 50 найбільших держпідприємств становлять більше 90% всієї держвласності.

З нещодавно опублікованого Міністерством економічного розвитку списку держпідприємств стало відомо, що по 2.000 об'єктів взагалі немає даних (заради справедливості варто зазначити, що понад 500 з них знаходяться в Криму і в зоні АТО). Тобто реально на балансі України чимало підприємств, що лежать мертвим вантажем. Більше 20 років держава виділяє кошти з бюджету на це кладовище радянських активів.

МВФ запропонував керівництву країни виробити стратегію щодо приватизації, яка вилилася в законопроект №7066. Його прийняли в першому читанні цієї осені. Всі активи попередньо розділили на групи. Кабмін  автор документа — пропонує приватизувати майже 900 підприємств, 1.255 ліквідувати, а 400 залишити в держвласності.

Ще одне нововведення: продаж малих підприємств проходитиме через електронні аукціони  такі як ProZorro.Продажі. А стартова ціна визначатиметься балансовою вартістю об'єкта, що спростить процес виходу на торги. Для вирішення спірних ситуацій прописана можливість застосування міжнародного арбітражу.

Найімовірніше, закон приймуть і в другому читанні. Але з його імплементацією, особливо на тлі майбутніх виборів в 2019 році, можуть виникнути проблеми.

У передвиборному році політики схильні звертати увагу на думку населення. І якщо не передбачається громадського тиску, їм простіше ігнорувати реформи. Адже розповідати про переваги приватизації нецікаво. Про плюси приходу західних технологій та інвестицій, створення робочих місць, доступ до нових ринків збуту. Ця тема не так близька народу, як інфляція, курс гривні або пенсії.

Центр економічної стратегії нещодавно провів опитування про реформи, результат якого вражає: половина респондентів взагалі нічого не чули про таку реформу, як приватизація. А дві третини з тих, хто щось знає, не підтримують її.

Причини зрозумілі: загальна недовіра до влади і неприємний осад після непрофесійно проведеної ваучерної приватизації. От і працюють такі аргументи, як "тоді забрали олігархи і зараз заберуть".

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.