Україна

Агробізнес 4.0

Рік зародження нової галузі — ринку агроенергетики

Рік зародження нової галузі — ринку агроенергетики

 

Олександр Пасховер

 

 

Н езважаючи на старання парламенту і уряду, аграрний сектор встановив національний рекорд. За оцінкою УКАБ (Українського клубу аграрного бізнесу), експорт сільгосппродукції в 2017 році вперше в історії України принесе понад $18 млрд. Наступна висота — $20 млрд. На цьому хороші новини закінчилися. Час тривожитися.

Маржа класичного агробізнесу тане. Оренда української ріллі з 2014-го подорожчала більш ніж удвічі, оплата праці в галузі піднялася практично наполовину. І в 2018-му це зростання продовжиться, оскільки вартість рук, а особливо мізків в агросекторі зростає швидше за ринок. Непереборною перешкодою на шляху до надприбутків стають кліматичні зміни. Горезвісне глобальне потепління. Збільшується обсяг випарів з моря, а також з грунту. Зерно стає більш вологим. На його сушку витрачаються додаткові енергоресурси. Крім того, сніг тане раніше, ніж звичайно, що скорочує річні запаси води. Ціна антикризових заходів неймовірно висока. Але ціна бездіяльності ще вище. Тому величезні інвестиції в заощадження біоресурсів і ефективного землекористування — тепер це головний біль не тільки фанатиків-екологів, а й прагматичних капіталістів.

На порядку денному у великих холдингів і фермерства — мінімізація втрат і контроль над витратами. Якщо ще недавно, за словами засновника компанії SmartFarming Артема Бєлєнкова, керівників агрохолдингів в основному хвилювала проблема крадіжок, то зараз фокус змістився на ефективність.

Наприклад, енергоефективність. У 2017 році Астарта запустила пілотний проект в альтернативній енергетиці — переробка біомаси. Миронівський хлібопродукт у Вінницькій області в 2018-му побудує найбільший в світі біогазовий завод. До кінця наступного року він щодня буде переробляти в енергію 460 т курячого посліду. Кінцева мета до 2020-го: потужність станції в 20 МВт. Це еквівалент електропостачання 60 тис. квартир.

2018 рік стане роком зародження нової галузі — ринку агроенергетики. Наступного року будуть побудовані перші електростанції, що працюють на відходах аграрного виробництва. Пізніше вони зможуть постачати містам тепло і світло.

Не в найближчій, але в дуже близькій перспективі в містах з'являться вертикальні ферми. Якраз зараз в Північній Європі бум на цю сільськогосподарську дивину — вони дають пристойний урожай, витрачаючи мінімум природних ресурсів. Розташовуються в промислових міських зонах, як можна ближче до ринку збуту.

Крім того, нас чекає бум стартапів, націлених на розробку програмного забезпечення для автоматизації виробництва, моніторингу, налагодження прямих контактів між фермерами, постачальниками і споживачами. З'являться платформи електронної комерції. Діджиталізація сільського господарства — приємна неминучість 2018 року.

Практично всі великі агрохолдинги запустять акселератори інновацій, і навіть найжадібніші будуть вкрай щедрі на інвестиції в стартапи. Як висловився президент УКАБ Алекс Ліссітса Агробізнес 4.0 — нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

2018 КОРОТКО

З січня в країні скасовано ПДВ і акциз на ввезення електромобілів. У зв'язку з цим Електрокари для українців подешевшають на 17%

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.