Країна. Хіт-парад політичних брехунів

Над прірвою у брехні

НВ та VoxUkraine склали хіт-парад високопоставлених брехунів

НВ та VoxUkraine проаналізували висловлювання українських політиків і склали хіт-парад високопоставлених брехунів

Олена Шкарпова (редактор проекту VoxCheck),
Максим Бутченко

Як говорять українські політики? Якщо вони провладні, то так: "Промисловість зростає, експорт збільшується, країна піднялася в міжнародних рейтингах, полилися інвестиції, будуються дороги".

А якщо політики опозиційні, їх риторика кардинально інша: "Тотальне зубожіння людей, геноцид, влада знищує населення, 60% людей за межею бідності, гіперінфляція".

І в обох випадках вони описують одну й ту ж країну — Україну. Але і ті й інші при цьому брешуть, маніпулюють або як мінімум згущують фарби.

Подібне легковажне ставлення до правди — ключовий принцип спілкування топових політиків з журналістами і електоратом. У цьому впевнені аналітики, які оцінювали публічні заяви вітчизняних партійних діячів, зроблені останнім часом.

З початку політичного сезону, тобто з вересня 2017 року, фактчекінговий проект VoxCheck некомерційної організації VoxUkraine протягом двох місяців стежив за висловлюваннями двох десятків топових політиків України: президента країни, прем'єр-міністра, лідерів і спікерів всіх парламентських фракцій, деяких самовисуванців, а також ключових представників позапарламентської опозиції.

Аналітики зібрали 424 цитати, з яких після перевірки лише трохи більше третини виявилися дійсно правдивими. Тобто в двох випадках з трьох типовий топовий український політик в своїх публічних промовах бреше, маніпулює даними або перебільшує.

Аналіз VoxCheck показав: найрідше правду каже Юлія Тимошенко, лідер Батьківщини. За нею в рейтингу неправдорубів розташувалися Вадим Рабінович з Опозиційного блоку і двоє його колег по фракції — Юрій Бойко та Олександр Вілкул. А №5 заслужив Олег Березюк із Самопомічі.

Інфографіка
Леді Брешу

Тимошенко — яскравий оратор, яка за словом в кишеню не лізе. Це визнають як соратники-союзники, так і опоненти лідера Батьківщини, а також багато політологів.

Але за яскравими промовами Леді Ю ховаються не менш яскраві приклади маніпуляцій і брехні.

За два місяці VoxCheck зібрав 46 фактичних цитат Тимошенко, які можна перевірити. З них лише чотири були правдивими — це менше 10%. Причому три з чотирьох подібних цитат є повторенням даних ООН про те, що 60% населення України перебувають за межею бідності. В ООН не дають пояснень з приводу того, як саме вони вирахували частку жебраків в країні, але тим не менш подібні дані організація дійсно озвучувала.

Озвучувала і не знала, що її уважно слухає Тимошенко.

Колишній в'язень СІЗО і тюремної лікарні взагалі ласа на будь-яку негативну інформацію про власну батьківщину.

Фактчекери з VoxCheck провели контент-аналіз її промов: оцінили емоційне забарвлення і перевірили наявність в них статистики. І ось результат: 95% всіх цитат Тимошенко виявилися негативно зарядженими. "Зубожіння", "геноцид", "знищення людей" — це її улюблені фрази.

Але Тимошенко як політик-професіонал зазвичай підкріплює слова цифрами: 70% її цитат, як показав аналіз, містять дані. І найчастіше вона використовує правильну статистику. Однак при цьому відверто маніпулює: подібне з колишньою ув'язненою траплялося в половині розглянутих випадків.

Взяти правильну статистику і перекрутити її до невпізнання — улюблений риторичний прийом лідера Батьківщини. Вона або опускає частину інформації, або підміняє поняття, або ж завищує-занижує оцінку. Або ж некоректно порівнює дані.

Яскравий приклад маніпуляцій в стилі Тимошенко — те, як вона восени 2017-го описувала пенсійну реформу. Мовляв, влада підвищує українцям пенсійний вік до 65 років і скорочує коефіцієнт при нарахуванні пенсій за кожен відпрацьований рік.

Все правда. За винятком пари деталей. Українці будуть виходити на пенсію в 65 років тільки з 2028 року. І коефіцієнт дійсно знижується, але на його тлі збільшується зарплата для розрахунку пенсій. Так вони вирівнюються для тих, хто виходив на заслужений відпочинок в різні роки.

А ще Леді Ю часто має проблеми з арифметикою. Наприклад, вона говорить, що скорочення доларового ВВП в 1,7 рази — це мінус 70%. А коефіцієнт для розрахунку пенсій зменшується в 1,35 рази — і це, мовляв, мінус 35%. Насправді в першому випадку буде мінус 41,5%, у другому — мінус 26%.


МАЙСТЕР СЛОВА: Дослідження VoxCheck показало: Юлія Тимошенко (в центрі) часто жонглює фактами на свій розсуд
МАЙСТЕР СЛОВА: Дослідження VoxCheck показало: Юлія Тимошенко (в центрі) часто жонглює фактами на свій розсуд


Опобрехуни

На другому місці в рейтингу головних брехунів країни — Вадим Рабінович, людина, яка обманює навіть своїх соратників і виборців: обіцяв покинути фракцію Опоблокк, але так і не дотримав слова.

Все ще опоблоківець і творець партії За життя, а також ведучий програми Хто кому Рабінович на 112-му каналі за два місяці говорив правду лише в чотирьох випадках з 30 перевірених (13% цитат).

Рабінович теж любить статистику, і його вислови негативні ще більше, ніж у Тимошенко. Але якщо лідер Батьківщини маніпулює зі знанням справи, то цей політик часом просто плутає дані.

Суспільство саме висуває вимоги до політиків — брехати
Петро Олещук,
Політолог

Саме Рабінович заявив, що "найбільші інвестиції в цьому році прийшли в Україну з Росії" і "гастарбайтери принесли до держбюджету понад $4,2 млрд". Гроші заробітчан не йдуть до бюджету — їх отримують родичі українців, що працюють за кордоном. При цьому з Росії в Україну в першому півріччі 2017-го вони прислали лише $300 млн. А російські інвестори вклали $119 млн, і це далеко не найбільший показник.

Замикає трійку лідерів рейтингу Юрій Бойко, співкерівник Опозиційного блоку. Він більш акуратний з даними, хоча правди в його промові трохи більше, ніж у Тимошенко і Рабіновича, — 16% (або 5 цитат з 31 перевіреної).

Бойко теж робить ставку на статистику і негатив, що й не дивно: він — один із найактивніших критиків уряду в Верховній раді.

Більше правди

Якщо серед майстрів маніпуляцій зібралися опоненти влади, то в числі більш правдивих політиків опинилися найрізноманітніші люди.

Найважче викрити в брехні прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, трохи простіше в цьому плані — з президентом Петром Порошенком і його головним ворогом — "людиною без паспорта" Міхеілом Саакашвілі. Також схильний говорити правду мер Львова Андрій Садовий, який опинився на умовному четвертому місці в списку найбільш правдивих топ-політиків країни. А на п'ятому — Ярослав Москаленко, лідер депутатської групи Воля народу.

Спіймати Гройсмана на брехні неймовірно складно. Він, як правило, говорить про виконану урядом роботу, описує законопроекти, ініційовані Кабміном. І сам напрямок його промов знижує градус брехливості. "Ми побудували, ми запустили, ми ініціювали", — ось про що повідомляє прем'єр.

Риторика Гройсмана, як і у Порошенка, містить багато статистики, мало емоційних фраз і один суцільний позитив. Негативних подій мовби не відбувається. Причому і президент, і прем'єр часто повторюють один одного.

 

До всього, обидва топ-чиновника обережні у висловлюваннях і намагаються не дратувати електорат явно неправдивими твердженнями. Настільки обережні, що майже не говорять про корупцію, невдачі в приватизації, а також про занадто повільне відновлення економіки. Адже заговори вони про це — і довелося б брехати. Або говорити правду, знищуючи власний рейтинг.

Риторика Саакашвілі кардинально відрізняється від промов Порошенка і Гройсмана: в 67% випадків колишній одеський губернатор говорить про негативні події, половина цитат підкріплюється емоціями.

Він обурюється щоразу, коли заходить мова про стан української економіки і боротьбу з корупцією, але позитивно описує свої досягнення в Грузії. І в першому, і в другому випадках Саакашвілі, як правило, правдивий. Хоча любить і перебільшити — як свої успіхи в Одесі або Грузії, так і проблеми України.

фото 2

ДУМАЙ, ПРО ЩО ГОВОРИШ: Прем'єр Володимир Гройсман (зліва) і президент Петро Порошенко (праворуч) сповідують правило: не говори про негатив

Коли мовчання — золото

У рейтинг VoxCheck і НВ увійшли політики, які висловили як мінімум 10 фактологічних цитат за два місяці — тобто публічно заявили що-небудь, що можна перевіряти.

Але деякі з топових діячів вважають за краще мовчати. Так чинить екс-прем'єр Арсеній Яценюк, лідер партії Народний фронт (НФ): за два місяці він зробив всього лише чотири фактологічні заяви. Усі, на його щастя, правдиві. А все тому, що політик зазвичай апелює до своїх досягнень на посту прем'єра або міркує про відносини України і Заходу.

Максим Бурбак, колега Яценюка по партії і глава фракції НФ, теж не увійшов до основного рейтингу: за два місяці він видав лише вісім заяв. Однак і правди у нього значно менше: лише 38%.

Лідер фракції БПП Артур Герасимов теж опинився поза рейтингом — в своїх виступах він занадто рідко використовує факти, вважаючи за краще говорити про зовнішню політику та інші речі, які складно перевіряються.

Світ брехні

Брехня серед вітчизняних політиків процвітає, на думку політолога Петра Олещука, через безвідповідальність громадянського суспільства, яке не відслідковує всі слова політиків. А також через слабкість українських журналістів, колеги яких в країнах Заходу готові "задавити" будь-якого політика, викритого в брехні.

"Суспільство саме висуває вимоги до політиків — брехати. Хто має у нас більше шансів перемогти? Той, хто скаже: "Нас чекають довгі і складні реформи", або той, хто пообіцяє збільшення зарплат і пенсій в три рази?" — задається риторичним питанням Олещук.

Політолог Володимир Фесенко доповнює колегу: мовляв, українське суспільство має дуже коротку політичну пам'ять. Це дозволяє пускати одні і ті ж тези по колу, причому висловлюють їх одні й ті ж люди.

Тимошенко не відповість. Вона зайнята
відповідь прес-служби 
Юлії Тимошенко

Тим часом на Заході намагаються боротися як з популізмом, так і з брехнею політиків. Американський журналіст Ян Бетсон каже, що в США навіть є спеціальний державний орган — Управління державної етики США (Office of Government Ethics). Це незалежне агентство виконавчої гілки влади, завдання якого — встановлення стандартів поведінки політиків.

В Україні ж поки діють інші стандарти, неписані. Так, аналіз VoxCheck показав: якщо український політик когось лає, то швидше за все, це буде брехня або маніпуляція. Розпізнати правду без перевірки даних теж досить просто: її політики найчастіше говорять в позитивному контексті — коли чимось вихваляються. В результаті 70% перевірених цитат з позитивною конотацією — правдиві.

Разом з тим, якщо політик посилається на статистику і дані, не факт, що він не бреше. Велика ймовірність, що він буде маніпулювати або збреше.

А ще, як виявилося, представники влади в Україні — принаймні на даний момент — значно частіше говорять правду, ніж опозиція. Явне виключення з цього правила — Саакашвілі.

Втім, правдивість не означає кришталеву чесність. Це лише вміння вибрати тему, в якій політик дійсно компетентний.

Або навик ігнорувати неприємні запитання.

Коли в прес-службі Леді Ю дізналися, що редакція хоче отримати від глави Батьківщини коментар з приводу її лідерства в рейтингу брехунів, там заявили: "Тимошенко не може відповісти. Вона зайнята".

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.