Спільний проект з Dragon Capital

ТОП-100 найбагатших українців

Статки найбагатших українців почали різко зростати

Сто найбагатших українців стали ще багатшими. Це обнадійлива ознака того, що національна економіка одужує

 

Олександр Пасховер

 

 

За 11 років існування рейтингу 100 найбагатших Золота сотня структура українського капіталізму не зазнала істотних змін. Які б потрясіння не переживала країна, економічні пропорції монументальні: Ринат Ахметов  завжди перший, а решта облич з верхньої частини списку лише міняються місцями один з одним.

Подібний результат говорить про те, що національна економіка все ще сконцентрована в руках невеликої групи осіб. І при цьому залишається сировинним придатком Європи. А значить, повністю залежить від зовнішньої кон'юнктури, яка зараз є сприятливою. "Люди, які контролюють наші сировинні активи, почуваються добре",  резюмує Андрій Беспятов, керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Dragon Capital.

Добре  не означає відмінно: нинішній рейтинг показує, що практично ніхто з великих капіталістів ще не повернувся до докризового рівня оцінки власних активів.

У першій десятці є лише один виняток  Костянтин Жеваго. З січня 2016 року капіталізація його компанії Ferrexpo, за оцінкою аналітиків Dragon Capital, зросла в сім разів. Якщо порівняти перше півріччя 2017-го з аналогічним періодом 2016-го, то Полтавський і Єристівський гірничо-збагачувальні комбінати, які входять в структуру Ferrexpо, потроїли чистий прибуток, довівши його до $215,7 млн. Та й роком раніше Ferrexpo наростила прибуток в шість разів.

Але ж зовсім недавно аналітики пророкували Жеваго якщо не економічне забуття, то як мінімум жорсткий дефолт.

Але вийшло навпаки: вражаюче зростання підприємцю забезпечило подорожчання залізорудної сировини на світових ринках.

Та ж причина стала поштовхом для зростання "вартості" інших бізнесменів, що мають великі металургійні активи,  Ріната Ахметова, Вадима Новинського, Віктора Пінчука.

У першій десятці найбагатших просіли лише Ігор Коломойський і його вічний бізнес-партнер Геннадій Боголюбов. І сталося це через націоналізацію в грудні 2016-го ПриватБанку, який раніше належав їм. Найбільша фінустанова країни була діамантом в короні групи Приват. Коломойський і Боголюбов не просто втратили цей актив, але і перебувають під загрозою того, що уряд в якості компенсації за борги банку відбере у дніпропетровської пари туркомплекс Буковель, групу каналів Студія 1+1 і численні промислові підприємства.

Втім, пустити Приват по світу неймовірно складно. Три ключових акціонери групи — Коломойський, Боголюбов і Олексій Мартинов — все ще контролюють активи приблизно на $2,3 млрд. І це, можливо, ще далеко не все.

Влітку 2017-го репортери з міжнародного проекту журналістських розслідувань Organized Crime and Corruption Reporting Project опублікували схему, яка показує: ПриватБанк нібито встиг до націоналізації вивести за кордон — через 28 підставних компаній — близько $1 млрд. Цей кеш не врахований в нинішньому рейтингу. Якщо він набуде більш чітких обрисів, то увійде вже в індекс Золотої сотні в 2018 році. На той час, можливо, з'ясується доля і багатьох інших активів приватівців.

Так чи інакше, от уже 25 років приватівці демонструють, що український бізнес — це такий вид спорту, в який грають всі, а перемагає Коломойський.

Втім, поки пішла гра не у лідера Привату, а у лідера країни — Петра Порошенка. Цього року президент повернув собі звання мільярдера — вперше за чотири останні роки. Хоча різким цей зліт назвати не можна: коливання вартості активів глави держави за останні кілька років у відсотковому співвідношенні невелике. Однак якщо Порошенко збереже набраний хід і в наступному році, то перевершить самого себе докризового зразка, а далі добереться і до персонального рекорду  $1,3 млрд, який було продемонстровано у 2012-му.

А от хто дійсно стрімко набирає обертів, так це Сергій Тігіпко. У грудні 2016 року він придбав досить велику страхову компанію — Aegon Life Ukraine. Притому що Тігіпко вже володіє подібною структурою  ТАС, найбільшим страховиком життя серед фірм з національним капіталом.

Також в кінці минулого року група TAС і Eurobank Group оголосили про закриття угоди купівлі-продажу грецького Universal Bank, який перейшов під контроль українця. А в кінці цього вересня Антимонопольний комітет дозволив Тігіпкові купити ще й VS Bank, який належить Sberbank Europe.

Тігіпко  бізнесмен з хорошим діловим чуттям. У 2007 році, напередодні найгучнішої фінансової кризи сучасності, він за грандіозні $735 млн продав ТАС-Комерцбанк скандинавському Swedbank. З отриманим кешем і без проблемного фінактиву Тігіпко легко пережив важкі часи. І тепер будує нову імперію.

Подібним чином вчинив не один Тігіпко. "Ряд бізнесменів [з числа сотні найбагатших] роблять ставку на те, що економіка відновиться. І вони скуповують активи, поки їхня вартість є низькою,  говорить Беспятов.  По мірі відновлення економіки боргове навантаження потроху знижується, і компаніям стає легше дихати. Всім стає трохи простіше".

Ключовий висновок з нинішнього рейтингу НВ: крива вітчизняного капіталізму пішла вгору. А значить, є надія на стійке економічне зростання для всіх тих 40 млн українців, які не потрапили до списку ста найбагатших співвітчизників. Що саме по собі вже є благою звісткою.

Однак левова частка капіталу і оборотних коштів в країні все ще залишаються в глибокій тіні. І це найсумніший висновок з нинішньої Золотої сотні.

Офшори, заплутана система мажоритарних акціонерів, переписування власності на далеких родичів, скупка активів через малозначущих підставних осіб, неконтрольований обіг готівки розміром у річний бюджет країни — все це каміння в город нинішніх політичних еліт.

Рейтинг
графік 1
графік 2

  

Рінат Ахметов

51 рік, одружений, має двох синів

  

Статки: $6,9 млрд, динаміка:  +68 %

 

Ц ьогоріч виробничі звіти флагманських компаній найбагатшого українця більше не виглядають зведеннями із зони бойових дій  вугілля і метал не перетинають лінії фронту, не йде їм назустріч гуманітарка. Але справа зовсім не в припиненні вогню в зоні АТО: просто розташовані на непідконтрольній українській владі території Донбасу активи СКМ  частина потужностей енергохолдингу ДТЕК і металургійного гіганта Метінвест  більше Рінату Ахметову не належать: на початку 2017-го місцева "влада" зробила з ними те , що вона назвала "націоналізацією".

Компанії, контроль над якими втратив найбагатший українець, давали майже 15% вугілля ДТЕК і, за даними Liga.net, 10% виручки Метінвесту (з урахуванням Авдіївського коксохіму, який залишився на підконтрольній території). Крім цього, бойовики відібрали більшу частину девелоперського бізнесу Ахметова і його машинобудівні заводи.

І все ж фінансові підсумки роботи СКМ виглядають непогано. Виручка Метінвесту за перше півріччя 2017 року порівняно з аналогічним періодом 2016-го зросла на 36%, а EBIDTA  на 45%. У ДТЕК цифри теж приємні: плюс 13,2% і 15,2% відповідно.

Металургійному дивізіону допомогла сприятлива кон'юнктура на світових ринках: ціни на залізорудну сировину різко підскочили вгору, ставши лідером зі зростання серед промислових металів. Так, на початку року вартість ф'ючерсів на залізну руду при поставці в Китай побила чотирирічний рекорд, перевищивши $108 за тонну. Зросли і ціни на металопрокат.

Що стосується енергетичного підрозділу, то тут ДТЕК, по-перше, на 40% збільшив експорт електроенергії, що підняло його доходи від цієї діяльності на 70%. По-друге, в країні зросли тарифи на електрику: за перше півріччя підвищення для домогосподарств склало 59%, а для промислових споживачів  11%.

Компанія Ахметова, якій належить 24,3% електрогенерації в країні, більше інших виграла і від введення формули Роттердам +, на підставі якої розраховується вартість електроенергії. У цьому впевнений Андрій Герус, колишній член Національної комісії з регулювання ринку енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ). У формулу закладена вартість вугілля з доставкою з голландського порту Роттердам, а ДТЕК працює за рахунок власного вугілля, яке обходиться їй дешевше. В результаті, за підрахунками Геруса, ахметівський енергохолдинг додатково отримав 12 млн грн.

До слова, зараз НАБУ розслідує дії членів НКРЕКУ, які затвердили Роттердам+. Так що наступний рік для найбагатшого українця може виявитися складнішим.

  

 

 

  

Віктор Пінчук

56 років, одружений, має сина і три доньки

 

Статки: $1,4 млрд, динаміка: +13%

 

В

же другий рік поспіль справи Віктора Пінчука йдуть добре.

Його Інтерпайп, який є третім за величиною виробником суцільнокатаних залізничних коліс в світі, в 2016-му на 22% збільшив їхні продажі. Основним споживачем став внутрішній ринок, на якому проводила модернізацію рухомого складу держмонополія Укрзалізниця. За даними самої компанії, продажі залізничних коліс в Україні збільшилися майже на 93%.

А от в іншій сфері своєї діяльності — виробництві безшовних труб  Інтерпайп показав відкат на 10% в справі реалізації цієї продукції. Але при цьому компанія продовжує закріплюватися на європейському ринку: в минулому році Інтерпайп продав в ЄС на 11% більше труб, ніж роком раніше. Більш того, структура Пінчука створює спільне підприємство з одним зі своїх конкурентів  французькою компанією Vallourec, топовим світовим виробником безшовних сталевих труб. Обидва гравці вже звернулися за відповідним дозволом до антимонопольних органів Німеччини.

Інтерпайп ще й інвестував $16 млн в нові потужності, що дозволяють заповнити лакуни у власному виробничому ланцюжку.

Пінчук продовжує кувати залізо і в галузі, з металами ніяк не пов'язаній,  на телебаченні. Належна йому найбільша національна телегрупа StarLightMedia лідирує на ринку: її частка становить 28,5% в одній з найбільш платоспроможних аудиторій — глядачі 14-49 років, що проживають в містах з населенням понад 50 тис. осіб. Крім того, однойменний сейлз-хаус ефективніше за конкурентів продає рекламу на ТБ, щорічно підвищуючи ціни.

Якщо у Пінчука і були проблеми, то він створював їх собі сам: в кінці 2016-го бізнесмен опублікував в американській The Wall Street Journal авторську колонку, в якій фактично закликав співвітчизників відмовитися від боротьби за Крим на 15-20 років і зосередитися на розвитку країни. А також тимчасово виключити з планів України вступ до ЄС. Цей матеріал викликав бурю обурення на батьківщині підприємця, і йому довелося виправдовуватися.

  

  
 

 
Костянтин Жеваго

43 роки, одружений, має сина та дочку

  

Статки: $1,4 млрд, динаміка: +209%

  

Життя мільярдера Костянтина Жеваго схоже на затяжну карткову гру, в якій зараз йому починає везти.

У минулому році він випав з першої десятки багатіїв за версією НВ  його статки експерти оцінили менш ніж в $500 млн. Однак тепер повернувся на грошовий олімп.

Зараз Жеваго входить в трійку найбагатших людей країни. Причому за темпами зростання вартості активів далеко обійшов Ріната Ахметова, Віктора Пінчука та інших.

З 2016-му ніщо не віщувало такого зльоту. Підприємець і за сумісництвом народний депутат, він втратив свій банк Фінанси і Кредит: НБУ ввів туди тимчасову адміністрацію.

Після цього Жеваго вже не міг вважатися класичним українським олігархом, втративши можливість залучати депозити у держпідприємств і населення і видавати їх у вигляді дешевих, часто неповоротних кредитів власним компаніям: АвтоКрАЗу, Артеріум, Росаві та іншим.

Фінансовий потік, який генерувався цією формально легальною схемою, був величезним. За даними Нацбанку, частка інсайдерських кредитів у банку Жеваго становить 22 млрд грн, або 76% портфеля.

На момент введення тимчасової адміністрації обсяг депозитів, які Фонд гарантування вкладів фізосіб повинен повернути вкладникам, оцінювався в 6,5 млрд грн, а юридичних осіб  4 млрд грн. Вартість активів, які були в заставі у банку, дорівнювала 9 млрд грн.

Здавалося, що це  крах. Жеваго мав би продати значну частину активів, які заклали його підприємства, щоб повернути гроші в банк.

Але поки підприємства успішно судяться з державою, зменшуючи виплати і продовжуючи терміни погашення. І приносять своєму власникові прибуток.

А ще Жеваго відверто пощастило на зовнішньому ринку: його улюблене дітище — британська компанія Ferrexpo  різко подорожчала. Її акції з початку року зросли в ціні у 2,5 рази, а ринкова капіталізація перевищила 1,6 млрд фунтів.

Все через збільшення попиту і цін на основну продукцію Ferrexpo  залізну руду. Її компанія видобуває в Полтавській області, успішно переробляє в окатиші, на які ціна зросла ще більше.

І поки справи у Ferrexpo йдуть добре, ніякі біди на батьківщині бізнесменові не страшні.

   

   

 

 
Вадим Новинський

54 роки, одружений, має четверо дітей

  

Статки: $ 1,2 млрд, динаміка: +113 %

  

Н априкінці минулого року все йшло до того, що кар'єра бізнесмена і народного депутата Вадима Новинського може завершитися на лаві підсудних: в грудні 2016-го парламент проголосував за зняття з нього недоторканності. А все тому, що Генпрокуратура звинуватила представника фракції Опозиційний блок (ОБ) і багаторічного партнера Ріната Ахметова в причетності до незаконного позбавлення волі священнослужителя Олександра Драбинка, секретаря колишнього митрополита УПЦ МП Володимира.

Але справа за цілий рік так і не дійшла до суду, і Новинський продовжив засідати в парламенті. Та ще й допомагати при цьому своїм соратникам по Оппоблоку, які опинилися під слідством: цього літа він вніс 30 млн грн застави за Михайла Добкіна.

Однак ГПУ про бізнесмена не забула: в липні з подачі прокуратури Печерський райсуд Києва заарештував 99% акцій Чорноморського суднобудівного заводу (ЧСЗ), який разом з Херсонським заводом входить до Смарт-Холдингу Новинського.

Та й в парламенті у бізнесмена не все гладко: восени він оголосив про відхід у внутрішню опозицію до своєї фракції через позицію щодо судової реформи. Втім, ряди Оппоблоку Новинський при цьому не залишив.

Незважаючи на всі проблеми, статки Вадима Новинського подвоїлися. А все завдяки міноритарному пакету  25%  в компанії Метінвест Ахметова, виручка якої суттєво зросла.

  

  

 
 

Петро Порошенко

52 роки, одружений, має четверо дітей

  

Статки: $1 млрд, динаміка: +7%

  

Петро Порошенко, безумовно, найвпливовіша людина в українській політиці. А от в списку найбагатших співвітчизників подібного статусу у нього немає. Однак глава держави працює в цьому напрямку: він знову потрапив до п'ятірки найбагатших, повернувши собі в 2017-му статус доларового мільярдера.

Рік для Порошенка почався із закриття скандально відомої кондитерської фабрики Roshen в російському Липецьку. Рішення, на якому активісти наполягали впродовж трьох років фактичної війни з РФ, в президентській корпорації мотивували економічними і політичними причинами.

Проте позиції Roshen в світовому табелі про ранги залишилися високими. За даними рейтингу кондитерської індустрії Candy Industry, в 2017-му корпорація Порошенка посіла 24-е місце у світовому топ-100 галузі. Минулорічний результат Roshen  22-е місце.

Корпорація планує повернути втрачене: в 2018-му під Києвом вона запустить новий бісквітний комплекс.

Стабільно добре почувається і аграрна складова президентського бізнесу. Компанія Укрпромінвест-агро посідає 2-е місце серед найбільших виробників цукру в Україні. І добудовує зараз другу чергу елеватора у Вінницькій області. Коли проект, інвестиції в який склали 120 млн грн, завершать, загальні потужності з одноразового зберігання зерна складуть 63 тис. т.

Ще у одного активу Порошенко  заводу Кузня на Рибальському  додалося роботи: в кінці 2016-го уряд на півтора роки дозволив підприємству експортувати і імпортувати товари військового призначення.

От би так само успішно йшли справи Порошенка і в політиці. Але ні: хоча главі держави, за даними Центру Разумкова, довіряють більше інших діячів (14% опитаних), але рівень недовіри до нього помітно вищий  аж 68%

.

  

  

 

  

Ігор Коломойський

54 роки, одружений, має двох дітей

  

Статки: $1 млрд, динаміка: -11%

   

Ігор Коломойський в 2017-му ледь не алишив лігу українських доларових мільярдерів: його статок скоротився на десяту частину. Падіння могло виявитися й більшим, проте зростання цін на руду і метали стало драйвером зростання капіталізації феросплавних заводів і Криворізького залізорудного комбінату, які належать олігарху з Дніпра.

Але зовсім не націоналізація ПриватБанку в грудні минулого року підкосила бізнес-імперію Коломойського. Через поганий баланс активів і пасивів ця фінустанова в 2016-му коштувала не дуже багато: банк останні роки працював з істотним касовим дефіцитом, кредитував інші бізнеси свого власника за ставками нижче ринкових.

Однак разом з банком держава отримала і кредити його колишніх власників, які не обслуговуються. В результаті суд наклав арешт на інші активи Коломойського  Нікопольський завод феросплавів, Марганецький і Орджонікідзевський гірничо-збагачувальні комбінати і ДніпроАзот, що виробляє добрива. Та й Генпрокуратура розслідує заволодіння грошима Нацбанку, які були видані Привату в якості рефінансування в 2008-2016 роках.

Крім того, ще до націоналізації банк під тиском НБУ прийняв на свій баланс гірськолижний курорт Буковель, стадіон Дніпро Арена, приміщення телеканалу 1+1 і літаки авіакомпанії МАУ. Все це тепер належить не Коломойському, а Міністерству фінансів, яке докапіталізувало фінансову установу на більш ніж $5 млрд за рахунок випуску державних облігацій.

Імперію Коломойського від катастрофічного падіння рятує вміла диверсифікація інвестиційної політики. Активи бізнесмена розкидані в різних галузях  від медіа і хімії до металургії і аграрного сектора. Істотна частка валютної виручки. Це пом'якшує удари будь-яких криз і дозволяє капіталізації групи Приват залишатися відносно стабільною.

Крім того, у дніпропетровського мільярдера є хороша політична "подушка": два десятка народних депутатів в різних фракціях і групах, чиї голоси періодично потрібні правлячій коаліції для голосування для критично важливих законопроектів.

Та й сам він вважає за краще не сидіти склавши руки: так, в червні 2017-го Коломойський передав частину пакета акцій 1+1 співробітникам телекомпанії, щоб їх було складніше забрати в рахунок боргів.

  

 

  

Геннадій Боголюбов

55 років, одоужений, має п'ятеро дітей

  

Статки: $763 млн, динаміка: -9%

  

Наприкінці минулого року Геннадій Боголюбов продав належну йому гірничорудну компанію Consolidated Minerals  найбільшого виробника марганцю в Австралії  китайській групі China Tian Yuan Manganese Limited. Ціну угоди сторони не розголошують, але вона найімовірніше менше тих $1,2 млрд, за які Боголюбов придбав Consolidated Minerals в 2008 році. Втім, справи австралійського виробника йшли не дуже позитивно: в січні-червні 2016 року, за даними Interfax, компанія отримала $44,5 млн чистого збитку, а виручка впала більш ніж удвічі  з $142,8 млн до $68,9 млн.

Consolidated Minerals  той рідкісний випадок, коли про закордонну власність Боголюбова на його батьківщині дізналися не тому, що трапився якийсь скандал. Як правило, все відбувається за іншим сценарієм. Так, лише після торішнього позову російської Татнафти в Україні з'ясували, що Боголюбову належить елітна нерухомість в центрі Лондона. А після вересневої статті в англійській The Guardian батьківщина дізналася: дніпропетровський бізнесмен інвестував в економіку Кіпру і отримав за це громадянство острівної держави.

На оцінку українських активів Боголюбова вплинула націоналізація ПриватБанку, а також накладений судом арешт на виробничі потужності приватівців. Під санкціями виявилися Нікопольський завод феросплавів, Марганецький і Орджонікідзевський гірничо-збагачувальні комбінати і ДніпроАзот, що виробляє добрива.

Зате сам Боголюбов став віце-президентом Українського союзу промисловців і підприємців, очоливши напрямок міжнародних інвестиційних проектів.

  

  

 

 

Дмитро Фірташ

52 роки, одружений, має трьох дітей

  

Статки: $746 млн, динаміка: +14%

  

О

станні три роки основним заняттям Дмитра Фірташа, засновника і власника Group DF, стали походи по австрійський судам. Український бізнесмен перебуває у Відні і за допомогою адвокатів робить все можливе, щоб уникнути екстрадиції звідти в США. Американські правоохоронні органи звинувачують його в дачі хабара в розмірі $18,5 млн для отримання дозволів на видобуток титану в Індії. І в Штатах Фірташ може отримати до 50 років в'язниці.

Поки суд та діло, на Фейсбук-сторінці Group DF періодично з'являються новини про успіхи її підприємств в Україні. Наприклад, миколаївський порт Ніка-Тера, що належить групі, за перші три квартали 2017 року збільшив вантажообіг на 44% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Притому що в цілому по портовій галузі перевалка зросла лише на 1,3%. А ще продукцією фірташівського Запорізького титано-магнієвого комбінату зацікавилися китайці. Та й три з чотирьох хімзаводів групи, як рапортує ФБ-представництво, відновлюють виробництво азотних добрив.

Але найуспішніший бізнес Фірташа  газовий: під крилом бізнесмена перебувають 22 облгази. Опальний підприємець, за словами глави НАК Нафтогаз України Андрія Коболєва, навіть з Відня впливає на весь вітчизняний ринок. За словами топ-менеджера Нафтогазу, Group DF до сих пір не платить за розподільні мережі.

Так що справа Фірташа в Україні живе і процвітає.

   

   

 

Юрій Косюк

49 років, одружений, має сина

 

Статки: $693 млн, динаміка: +10%

 

В лютому 2017 року МХП завершив одну з найбільш невдалих угод в своїй історії  компанія Юрія Косюка продала кримські активи. Сам мільйонер називає це "відбиранням" і "силовим захопленням" людьми, близькими до керівництва Російської Федерації. Дійсно, в результаті Косюк отримав $78 млн, що значно менше вкладених інвестицій.

Однак якщо в одному місці зменшується, в іншому — додається. В 2016-му МХП запустив переробний завод в Голландії, чим викликав протест місцевих птахівників, які побоюються, що виробник недорогої за європейськими мірками курятини поховає їхній бізнес. А вже в 2017-му МХП спільно з європейським дистриб'ютором заснував м'ясопереробну компанію в Словаччині і отримав дозвіл на покупку птахівничого бізнесу Exdrob в Польщі.

Активи з переробки м'яса птиці за кордоном — частина стратегії МХП з розвитку експортно орієнтованого бізнесу. Власні підприємства в Європі дозволяють компанії ввозити в ЄС тушку птиці цілою і платити менше ввізне мито.

План спрацьовує: за три квартали нинішнього року загальний обсяг експорту курятини склав близько 42% від всіх продажів МХП, що на 7 процентних пунктів більше, ніж за той же період минулого року.

Тепер основними напрямками продажів компанії стали країни ЄС, а також Африка, ОАЕ і Саудівська Аравія. А от на внутрішньому ринку у МХП протилежна тенденція: спад на 7%.

   

   

   

 

Галина та Олександр Гереги

58 і 50 років, подружжя, мають сина

  

Сатки: $688 млн, динаміка: +5%

  

М

ало хто в країні примудряється робити ремонт в квартирі або будинку, не звертаючись до послуг мереж будівельних гіпермаркетів Епіцентр К і Нова лінія, які належать подружжю Галини і Олександра Герег. Зараз ця імперія, безсумнівним лідером якої є Епіцентр-К, включає в себе шість десятків торгових приміщень загальною площею 1,2 млн кв. м, розкиданих по всій країні. Черговий гіпермаркет площею 10 тис. кв. м Гереги відкрили в жовтні 2017 го в Умані.

У мережі продається більше 200 тис. найменувань товарів. Причому Епіцентр-К, який спочатку був заточений під будівництво і ремонт, тепер активно торгує широким асортиментом  від меблів до дитячих іграшок, одягу і навіть живих домашніх тварин і рибок. За такою  бізнес-моделлю компанія Герег почала розвиватися в 2012 році. Через три роки Епіцентр-К став ексклюзивним представником міжнародної мережі Intersport International Corporation, яка торгує спортивними товарами.

За підсумками 2016-го Епіцентр-К отримав 28,15 млрд грн виручки і увійшов до трійки найбільших рітейлерів за цим показником.

Непоганим бонусом для розвитку мережі стала і близькість засновників до великої вітчизняної політики: глава сімейства вже не перший рік засідає у Верховній Раді, а його дружина була однією з ключових фігур в Київраді.

Одними гіпермаркетами Гереги не обмежуються: тепер у них є і агробізнес. Влітку 2017-го власники Епіцентр-К купили частки в 10 агропідприємствах, що раніше належали швейцарській трейдинговій компанії Glencore Internatiоnal.

графк 3
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.