Остання сторінка

Цфат

Древній Цфат —  ідеальне місце для  лікування гаджетозалежності

500 років тому Цфат впровадив середньовічну інновацію з відлякування демонів і Сатани, пофарбувавши дахи і стіни всіх будинків в блакитний колір, і назавжди визначив колористику міста

  

Редактор журналу Новое Время
Олександр Пасховер
побував на півночі Ізраїлю

Під небом золотим є місто блакитне. Нехай цей дещо трансформований рядок стане моїм подарунком чудовому місту на півночі Ізраїлю  Цфату. Втім, я не перший, хто помітив це ексклюзивне блакитне забарвлення давнього поселення. У 20-х роках XVI століття один дуже важливий в європейській історії єврей, Шломо Молхо, написав своїй коханій: "Три речі підкорили моє серце в Цфаті: сині небеса, сині стіни будинків і твої сині очі". Все це, крім "синіх очей", в легендарному Цфаті побачив і я. І навіть більше.

Цфат — від єврейського цофе, що означає спостерігати. Місто знаходиться на височині і з давніх часів тут був спостережний пункт, з сторожових веж якого видно всю околицю північного Ізраїлю. Сьогодні вже немає гострої необхідності стежити за підступами до Цфату — залишається лише бажання споглядати саме місто.

Щоб покінчити з блакитною темою, скажу лише, що досі, як і в далекому XVI столітті, досить багато стін, дверей, воріт і дахів тут пофарбовані в небесний колір. Виглядає досить мило. Якщо запитати у місцевих, в чому причина цієї любові до блакиті, ви почуєте сто тисяч версій, найбільш наукова з яких говорить: в синій колір Цфат був пофарбований на зорі Ренесансу, щоб Сатана, пролітаючи над містом, подумав, що під ним хлюпається озеро, і пролетів повз. Особисто я в Цфаті Сатану не бачив. Значить, технологія працює.

А хто буде відмовлятися від технологій, які працюють? Тим більше в такому містично стійкому місці, як Цфат. Кожен місцевий гід обов'язково вам повідомить, що в цей далекий куточок Верхньої Галілеї приїжджала Мадонна. Адже Цфат  один зі світових центрів кабали, а американська поп-діва  послідовниця цього містичного відгалуження юдаїзму.

Центр поклоніння  синагога Ашкеназі, зведена ще в XVI столітті. І, якщо вже ви опинилися тут, пройдіть ще 20 м і загляньте в магазинчик свічкового заводика, де з воску відливають композиції на теми біблійних сюжетів і повсякденного життя єврейської глибинки.

Якщо до цього моменту ваша релігійна цікавість вже задоволена, приступайте до огляду найважливішої світської фішки міста. Цфат  це регіональний центр художників, ремісників, галеристів та інших божевільних зі світу мистецтв.

В одному з місцевих закутків ми зустріли молоду шведку. Дівчина, одягнена за останнім криком моди 1532 року, пряла килим на великій дерев'яній машині. Вона приїхала сюди із суперсучасної Скандинавії, щоб зануритися в епоху пізнього Середньовіччя. Ймовірно, занурилася глибоко: хвилин через 10 після нашого відходу вона наздогнала нас і передала e-mail своєї мами, щоб ми відправили матусі парочку фотографій, так як шведська мама могла хвилюватися за дочку, яка тимчасово, а головне добровільно, відреклася від електронної пошти і цифрової техніки.

Древній Цфат  ідеальне місце для лікування гаджетозалежності. На щастя, наш лікувальний курс був коротким.

Але свій слід в моїй душі місто залишило. Хоча б у вигляді невеликої картини, яку я там придбав. На ній зображені веселі єврейські музиканти, а сама картина написана дрібними буквами, що представляють собою текст біблійної книги Псалми. Цфат міцно тримається за свою історичну спадщину, яку довелося рятувати волонтерським методом.

В кінці 1940-х, щоб заселити це віддалене від столиці гірське місто, місцева влада безкоштовно роздала всім бажаючим нежитлову нерухомість. Напівзруйновані стародавні будиночки були відновлені. Віконним і дверним рамам, дахам і стінам був повернутий блакитний колір. Сатана знову в прольоті.

Місцевий художник Марія Орлович розповідала нам, що нинішні господарі колись дармової нерухомості завдяки приїжджим художникам стали дуже заможними людьми. Свого орендодавця вона жартома називає "місцевий олігарх". Ми його бачили  на вигляд він здається досить скромним дідком-закликальником. Але це, як вважає Орлович, природний запобіжний засіб. Гроші люблять тишу. Цфат  теж. І тут дійсно чудова тиша.

Бажаєте розповісти цікаві факти про своє місто? Пишіть нам на travel@nv.ua

Правда, до пори. Пік сезону в Цфаті припидає на літо-початок осені. Тоді ж на вуличках Цфату проходить традиційний фестиваль клейзмерської музики  східноєвропейського єврейського фольклору. Євреї дивно галасливий народ, навіть коли вони мовчать,  а вже коли починають танцювати і співати, глухнуть навіть ієрихонські труби.

Що ще важливо знати про літній Цфат — це те, що температура повітря тут навіть влітку досить помірна. Ви ж не боїтеся київської спеки в 32°С? Тоді чого боятися 28°С на високогір'ї Цфату?

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.