Бізнес. Падіння нафтових цін

Чорна смуга чорного золота

Дешева нафта вбиває Росію, а заодно завдає удару сировинній економіці України

Дешева нафта вбиває українського ворога № 1 — Росію. Але і сировинній економіці України вона завдає важкого удару

 

Олег Гавриш, Євген Чорновалов

 

11січня інвестиційний банк Morgan Stanley опублікував прогноз, який засмутив усіх нафтовидобувачів: 2016 року ціни на нафту впадуть до $20 за барель. Вже 20 січня вартість сировини марки WTI і Urals знизилася до $27.

“Замість картельної ціни ОПЕК з'явилася конкурентна ціна на нафту, і вона буде вкрай низькою. В середньому за рік нафта коштуватиме $20-25 за барель. Але це я ще оптиміст",— каже Олег В'югін, голова ради директорів МДМ Банку — одного з найбільших приватних банків Росії за розміром капіталу та обсягом активів.

За цінами на нафту покотився донизу фондовий ринок США, пішовши на 20‑річний мінімум.

Усе, що відбувається, призведе до драматичних наслідків для петрократій, насамперед Росії. Але ефект доміно завдасть серйозного удару й іншим сировинним економікам, зокрема українській.

Нафта злилася

Від 2011‑го до середини 2014‑го ціна бареля нафти коливалася в коридорі $110-130 за барель. Але далі почалося падіння.

Головною причиною стала криза перевиробництва сланцевої нафти та газу в США, де їхній видобуток зростає рекордними темпами. І хоча від червня вона лише завдає збитків, ніхто не зупиняється. Всі сподіваються на те, що конкуренти не витримають і падіння видобутку спровокує стрибок цін. А зупинка видобутку та його подальший запуск, за словами В'югіна,— дорогий процес.

На нафту тиснуть й інші чинники, розкидані на географічній карті. Зняття міжнародних санкцій з нафтогазовидобувного Ірану — один з них. Інший прихований далі на схід — уповільнення зростання економіки Китаю: 2015‑го ВВП Китаю зріс лише на 6,9% — це найгірший показник з 1990 року.

У ролі "біржового ведмедя" виступає і зміцнюється американський долар, що з початку 2015‑го подорожчав щодо основних валют. А також Саудівська Аравія, яка не бажає скорочувати видобуток, щоб не підігравати конкурентам — Ірану та групі країн, що не входять у картель ОПЕК: Бразилії, Росії, Канаді та США. У саудівців для цього є серйозний запас міцності: собівартість видобутку нафти у них становить $7 за барель, а в Росії, наприклад, $15-20. В одну дудку зі своїм лідером — Саудівською Аравією — грає і ОПЕК, який вирішив не міняти нинішній рівень квот на видобуток — 30 млн барелів на добу. У картелі заявили, що продовжать дотримуватися стратегії збереження частки на ринку.

Нафтове похмілля

Найсильніше від падіння цін на нафту постраждає економіка Росії. Згідно з прогнозами опитаних агентством Bloomberg аналітиків, РФ потрапила до топ-10 найгірших економік у 2016 році: ВВП країни за підсумками року впаде на 3,8%.

У самій Росії, хоч і з небажанням, все ж визнають згубність низької ціни нафти для національної економіки. Олексій Улюкаєв, глава мінекономіки РФ, назвав дешеві вуглеводні "новою реальністю на тривалу перспективу".

В'югін говорить, що за підсумками 2016 року спад ВВП країни складе 4%, долар подорожчає до 85-90 руб., а бюджет буде значно скорочений.

Тому, за словами Вероніки Мовчан, директора з наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, українцям не варто дослухатися до думки тих експертів, які закликають відновлювати торговельні відносини з РФ. "На економіку цієї країни найближчим часом чекають катастрофічні наслідки",— каже вона.

На російський ринок тиснуть також міжнародні санкції, які обмежили доступ до світового ринку капіталу, і продовольче ембарго, що викликало зростання внутрішніх цін. Золотовалютні резерви РФ лише за рік скоротилися на $100 млрд.

Схожі проблеми переживає і Бразилія.

Конкурувати з РФ за тяжкістю наслідків від низьких цін будуть нафтовидобувні компанії. Вони, за підрахунками консалтингової компанії WoodMackenzie, вже масово згортають реалізацію нових проектів з видобутку. Загальний обсяг заморожених інвестицій експерти оцінюють у $380 млрд, а обсяг невидобутих нафти та газу — до 27 млрд барелів.

Почалися масові звільнення в галузі. За даними консалтингової компанії Graves&Co., на сьогодні нафтовики загалом скоротили близько 250 тис. робочих місць. І процес, на думку аналітика Santander Джейсона Кенні, триватиме.

Глобальне доміно

Нафтова голка, як палиця з прислів'я, має два кінці: вбиваючи петрократії, вона шкодить і світовій економіці.

6 січня Світовий банк (СБ) оприлюднив доповідь, у якій розглянув дешеву нафту як джерело ризику для всієї фінансової системи. Каушік Басу, старший віце-президент СБ, заявив, що вона розігріє світову економічну кризу. Мовляв, нафтові економіки, заробляючи менше, і витрачають менше. А це безпосередньо б'є по економіках виробничих, на кшталт Китаю.

Американський фондовий ринок вже падає. У підсумку, як підрахувало Bloomberg, за перший тиждень 2016 року 400 найбагатших людей світу втратили $194 млрд через спад на фондових ринках. Їхні сукупні статки за перший тиждень склали $3,7 трлн, а минулорічний показник — $4 трлн.

Негативний ефект від усього, що відбувається, докотиться і до берегів Дніпра. Як пояснює Дмитро Чурін, керівник аналітичного департаменту Eavex Capital, коли гроші закінчуються у видобувачів, згортаються проекти щодо закупівлі сировини і падають настрої на біржах. І страждають всі сировинні економіки, до яких належить і українська.

Ціни на головні експортні ресурси України минулого року обвалилися: пшениця подешевшала на 21%, залізняк — на 43%, сталь — на 44%. І агропродукція лише починає заміщати метали — їхні частки в структурі експорту зрівнялися.

У результаті загальний обсяг експорту з країни за підсумками 2015‑го в грошовому відношенні знизився на 29,4% — до $38,1 млрд.

Разом з війною і слабкими реформами цей момент став, як зазначає Олена Білан, головний економіст Dragon Capital, головною причиною зниження ВВП країни — за даними СБ, на 12%.

Зараз зовнішня кон'юнктура, на думку Білан, ще гірша, ніж була 2015‑го: знижуються ціни на сталь і руду. “Якщо ціни на руду впадуть ще більш катастрофічно, то її стане невигідно видобувати. Що може призвести до зупинки деяких великих підприємств, затримок виплати зарплат",— прогнозує Чурін.

А до того ж українські компанії, за його словами, активно позичали гроші. Тобто можливі ще й банкрутства найбільших металургійних та аграрних холдингів країни. "Це матиме ефект доміно для всієї економіки",— пояснює експерт.

Дешева нафта вдарить і по держскарбниці. У бюджеті на 2016 рік Кабмін запланував збільшення надходжень ренти на надрокористування в 1,7 разу, до 39,1 млрд грн. Але за умови зниження ціни нафти до $25 за барель видобувати сировину в Україні буде невигідно, каже Олександр Сіренко, аналітик компанії Upeco.

Марк Роллінс, голова правління "Укрнафти", контрольний пакет акцій якої належить НАК Нафтогаз України, налаштований невесело. Він очікує зниження потоку готівки та розміру капіталовкладень, а також скорочення інвестпрограм та виплат державі.

Авторадість

Утім, падіння цін на нафту має і позитивний ефект для України, каже Денис Саква, старший аналітик Dragon Capital. Перш за все, це падіння ціни газу. Якщо 2014 року він коштував для країни понад $350 за тис. куб. м, то минулого року Україна купувала енергоносій за $190.

Крім того, знизилися розцінки на перевезення руди та зерна.

Нарешті, головний позитив — здешевлення нафтопродуктів. Утім, трейдери тримають ціни, обґрунтовуючи свою затятість девальвацією гривні та збільшеними податками.

За даними агентства Platt's, вартість найпопулярнішого бензину А-95 на європейському ринку від серпня 2015 року до початку 2016‑го знизилася більш ніж на 30%, а дизелю — на 38%. Тобто настільки впали ціни, за якими українські трейдери закуповують паливо. При цьому, як свідчать підрахунки Upeco, за цей само час 95‑й бензин на вітчизняних АЗС подешевшав лише на 6%, а дизельне паливо — на 21%.

Не дивно, що прем'єр Арсеній Яценюк і голова Міненерго Володимир Демчишин вже вимагають від трейдерів знизити роздрібні ціни. І ті заходилися переглядати прайси.

І все ж, як каже Чурін, негатив від падіння сировинних ринків та загальної кризи економіки набагато переважає позитив дешевого палива.

Врятувати країну може будівництво високотехнологічної економіки. Україні життєво необхідно розвивати переробку сільгосппродукції та IT-сектор, впевнена Вероніка Мовчан. "Час сировинних економік минає, і нинішня криза — це останній дзвіночок для країн, які живуть з експорту руди і зерна",— вважає вона.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.