Країна. Труднощі вакцинації

Болюча тема

В Україні наростає загроза епідемій небезпечних дитячих хвороб

Катастрофічний стан медицини і масштабна корупція при тендерних закупівлях МОЗ призвели в Україні до загрози епідемій небезпечних дитячих хвороб, про які давно забули розвинені країни


Катерина Іванова, Олена Трибушна

 

Наприкінці літа минулого року Україну сколихнув скандал. У Закарпатті було виявлено два випадки поліомієліту, які Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) кваліфікувала як спалах. Одне з найнебезпечніших інфекційних захворювань, що викликає параліч і навіть смерть, наразило на загрозу не щеплених від поліомієліту дітей в Україні, кажуть медики. А таких у країні чимало, згідно з офіційною інформацією МОЗ — половина.

Скандал із закарпатським спалахом незабаром продовжився: рекомендована ВООЗ термінова позапланова вакцинація опинилася під загрозою зриву. Спочатку в доцільності вакцинації публічно засумнівалися деякі медики. Потім у ЗМІ просочилася інформація, що в наявної вакцини Sanofi Pasteur французького виробництва, доставленої в країну як гуманітарна допомоги, порушені правила зберігання, отже, використовувати її не можна.

Останньою краплею стало повідомлення про смерть трьох дітей невдовзі після вакцинації. "Причини, які призвели до цих випадків, визначені та жодним чином не стосуються вакцинації",— поспішив запевнити Ігор Перегінець, заступник голови МОЗ. Однак сніговий ком аргументів проти вакцинації вже досяг своєї мети: посіяна паніка знищила черги біля прищеплювальних кабінетів.

Утім, цей скандал не поодинокий: українські батьки останніми роками все частіше відмовляють своїм дітям у різного роду щепленнях. До того призвів катастрофічний рівень вітчизняної медицини, незахищеність пацієнтів від помилок медперсоналу і, нарешті, корупція. Олександра Устінова, член правління Центру протидії корупції, пов'язує скандал із протиполіомієлітною вакциною з тим, що тендери МОЗ на придбання медпрепаратів, зокрема для щеплень, давно перетворилися на золоте дно для причетних чиновників і деяких бізнесменів.

Саме вони розв'язують інформаційну війну, коли на ринку з'являється вакцина, яка пройшла не через тендер, а отримана безкоштовно як гуманітарна допомога. “Щойно ми самі купуємо [вакцини] — все добре, скандалів немає,— пояснює Устінова.— А коли [надаються] безкоштовно, Україні не годиться".


НА ЛИЧНОМ ПРИМЕРЕ: Чтобы доказать безопасность вакцины, замглавы Минздрава Игорь Перегинец прямо перед камерами вакцинировал своего сына

НА ВЛАСНОМУ ПРИКЛАДІ: Щоб довести безпеку вакцини, заступник голови МОЗ Ігор Перегінець прямо перед камерами вакцинував свого сина


Тим часом ситуація може в будь-який момент вийти з‑під контролю: рівень вакцинації від різних захворювань стрімко знижується починаючи з 2009 року. Наприклад, за умови норми ВООЗ 90% в Україні в 2015 році від туберкульозу були щеплені лише 39% дітей першого року життя, від кашлюку, дифтерії, правця, кору, паротиту і краснухи — 26%, гепатиту — 24%.

Критично низький рівень імунізації загрожує країні масовими інфекційними захворюваннями, про які вже давно забули в розвинених країнах, переконані експерти.

З 2016 року закупівлі всіх медпрепаратів МОЗ передає міжнародним організаціям, це підірве чимало чинних корупційних схем і послабить фармацевтичне лобі, однак швидко вакцинацію популярною не зробить, зауважують фахівці. Для відновлення популярності щеплень знадобляться роки, а можливо, і десятиліття.

Фактор маніпуляції

Сергій Дібров, одеський публіцист і батько двох дітей, подав позов до МОЗ з метою довести незаконність додаткової вакцинації від поліомієліту. У своєму пості в Фейсбуці, який зібрав 1,3 тис. лайків і 3,6 тис. перепублікацій, він докладно розписав свою версію причин того, навіщо Україні знадобилася додаткова вакцинація. На його думку, вона проводиться на незаконних підставах, з метою утилізації вакцини, яка за рекомендацією ВООЗ з 2016 року буде заборонена до використання на території ЄС.

"Коли термін придатності добігає кінця, вакцину є сенс продати за копійки або взагалі віддати комусь безкоштовно, бо інакше доведеться платити за її утилізацію",— написав Дібров.

З ним категорично не згоден заступник міністра Перегінець. Щоб довести безпеку завезеної в Україну вакцини, він зробив щеплення своєму синові просто перед телекамерами. "Це найбезпечніша у світі вакцина, її можна їсти ложками",— заявив заступник міністра в інтерв'ю НВ.

Хоча співвітчизників його публічний жест не вразив: хай у МОЗ стверджують, що у порядку термінової вакцинації від поліомієліту щеплено 75% дітей, експерти сумніваються у цій цифрі. "Я точно знаю, що статистика другого туру [вакцинації] багато в чому міфічна, цифри взяті зі стелі",— впевнений Євген Комаровський, дитячий лікар і телеведучий.

Він наводить особистий приклад. У групі дитячого садка, куди ходить його онука, у першому турі вакцинації з 20 осіб на неї зважилися 18. У другому турі його внучка була єдиною в усій групі, хто не відмовився від вакцинації.

У такому ставленні українців до щеплень Комаровський звинувачує своїх колег-медиків: на його думку, через низьку кваліфікацію й тотальну безграмотність рух проти вакцин очолили медпрацівники на місцях, які вмовляли мам у дитячих садках не робити щеплення.


ЗДОРОВЫЙ ВОПРОС: Лишь половина детей в Украине привиты от полиомиелита

ЗДОРОВЕ ПИТАННЯ: Лише половина дітей в Україні щеплені від поліомієліту


“Битву за колективний імунітет ми програли,— резюмує педіатр.— Вакцинація перетворюється на особисту справу конкретної людини".

Своєю чергою Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів, у низькому рівні вакцинації в Україні звинувачує "головотяпство і нехлюйство" чиновників МОЗ: часто необхідні вакцини просто відсутні в країні, бо їх вчасно не закупило міністерство.

Останніми роками програми з імунопрофілактики фінансувалися на 75% від потреб. Наприклад, вакцини від туберкульозу в 2014 році закупили лише на 4,5% від потреби, вакцини Пентаксім (від кашлюку, дифтерії, правця, гемофільної інфекції та поліомієліту) — на 37%.

Інформаційні війни

Дежавю — це коротке слово, на думку Устінової, що якнайкраще підходить до поліомієлітного скандалу. Вона згадує історію 2008 року, коли через смерть підлітка в Краматорську, щепленого напередодні вакциною від кору і краснухи, рівень відмов від вакцинації виріс втричі Тоді медпрепарат індійського виробництва теж був отриманий як гуманітарна допомога від ЮНІСЕФ.

  

НЕ НАШКОДЬ: Віктор Сердюк переконаний
в необхідності державної страховки
на випадок медичної помилки

2008‑го ця міжнародна організація постачила в Україну стільки вакцин, що змусила хвилюватися великих гравців—постачальників ринку медпрепаратів: вони втрачали монополію на ринку і великі гроші. Тому незабаром з'явилася інформація про те, що індійська вакцина не зареєстрована в Україні, хоча й імпортується в 110 країн світу.

За даними СБУ, рівень відкатів у сфері закупівлі медпрепаратів становить 40%. Про корупцію в цій сфері та необхідність її знищити не раз говорив і міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі. “Минулого року [бюджет на закупівлю медпрепаратів] — 2,3 млрд грн, цього — 3,9 млрд грн,— перелічує Устінова.— Порахуйте, скільки це — 40%, і вам все стане зрозумілим".

Команда Центру протидії корупції вивчила понад 90 тендерів на закупівлю ліків за державними програмами. І майже в кожному виявила суттєві порушення. "Недобросовісні учасники тендерів або вибивали конкурентів, або домагалися для себе кращих умов постачання та оплати ліків державою",— пояснює Устінова їхню сутність. До того ж фармацевтична мафія робить все, щоб не допустити гуманітарну допомогу медикаментами в Україну. Адже дискредитувати вакцину найпростіше, вважає Устінова, "бо немає конкретного лікаря, який за це відповідає, немає лікарської недбалості, немає неправильно поставленого діагнозу, немає порушення протоколу — немає нічого".

Устінова наводить ще один кричущий приклад, про який малохто знає: нещодавно на українських складах зіпсувалася ще одна гуманітарна партія вакцин виробництва ГлаксоСмітКляйн — з Грузії. Із реєстрацією вакцини так довго зволікали українські чиновники, що в усієї партії в 30 тис. доз сплив термін придатності.

Позаду всієї планети

Національні календарі щеплень, за якими дітей вакцинують від різних хвороб, існують у всіх країнах світу. Так, у Великобританії та США календар передбачає вакцинацію від 14 захворювань, у Франції та Німеччині — від 12, в Україні — від 11. Причому Україна — єдина країна в Європі, де регулярно відбуваються антивакцинальні кампанії.

Сердюк пояснює це тим, що в розвинених країнах держава страхує своїх громадян на випадок медичної шкоди. Крім того, практично в усіх країнах, на відміну від України, існує незалежна судово-медична експертиза, здатна захистити пацієнта від медичної некомпетентності.

Битву за колективний імунітет ми програли
Євген Комаровський,
лікар і телеведучий

“У нас офіційну експертизу може дати тільки держорган,— підкреслює Устінова.— А він до останнього захищатиме своїх". Якщо додати до цього невміння визнавати свої помилки, постійну брехню і злочинну недбалість лікарів і чиновників, то ідея вакцинації розлітається в дощенту.

Провал нинішньої вакцинальної кампанії зокрема і крах системи імунопрофілактики в цілому є наслідком поганої репутації МОЗ та недовіри до його дій, переконані експерти. "Ми звикли, ніби все, що йде від держави, це чистий бандитизм",— вважає Комаровський.

За словами дитячого лікаря, необхідно боротися за підготовку лікарів, за систему медичного страхування на випадок ускладнень, за повне державне забезпечення будь-яких ситуацій, коли сталися ці ускладнення, і за можливість людей, які постраждали від вакцинації, лікуватися в кращих клініках світу, якщо такий зв'язок доведений.

"Нам треба боротьбу з вакцинацією перетворити на боротьбу за якісну вакцинацію",— впевнений Комаровський.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.