Країна. Панамагейт

Прозрілий траст

Скандал з офшорними компаніями Петра Порошенка загрожує йому та країні крахом

Скандал навколо офшорних компаній Петра Порошенка загрожує йому та країні крахом: президент накладе політичним майбутнім, а Україна ризикує втратити підтримку Заходу

 

Галина Корба, Іван Верстюк

  

  

За три доби після першоквітневого Дня дурня президент України Петро Порошенко скочив у незручне становище. Група журналістів міжнародної організації Центр з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) опублікувала матеріал про офшорні компанії сильних світу сього — політиків, бізнесменів, селебріті. У списку діячів, які за допомогою подібних фірм ухилялися від сплати податків, відмивали гроші та роздавали хабарі, поруч із прізвищами президента Росії Володимира Путіна та інших одіозних лідерів опинився й український гарант Конституції.

З матеріалів OCCRP випливає, що Порошенко має офшори на Британських Віргінських островах (БВО), Кіпрі та в Нідерландах.

Скандал світового рівня став можливий завдяки грандіозному витоку інформації. Понад рік тому якесь джерело передало німецькому виданню Süddeutsche Zeitung (SZ) зашифровані документи про Mossack Fonseca — панамську юрфірму, яка продає анонімні офшорні компанії в усьому світі. Рік поспіль цю інформацію обробляли близько 400 журналістів з більш ніж 80 країн.

OCCRP вже не раз працював над резонансними матеріалами, але останнє розслідування, яке охрестили Panama Papers і Panama Leaks, журналісти називають наймасштабнішим в історії. Мова про 11,5 млн документів — це більше, ніж в сумі було на Wikileaks Cablegate, Offshore Leaks, Lux Leaks і Swiss Leaks. Дані складалися з листування електронною поштою, PDF-файлів, фотографій і витягів з внутрішньої бази даних Mossack Fonseca. Вони охоплюють період від 1970‑х до весни 2016‑го.

Згідно з документами Mossack Fonseca, панамські юристи в 2014 році допомогли Порошенку зареєструвати компанію Prime Asset Partners Limited (БВО), яка стала б холдингом для активів президентського концерну Рошен. Нова компанія восени того ж року заснувала на Кіпрі фірму CEE Confectionery Investments Limited, яка своєю чергою заснувала в Нідерландах компанію Roshen Europe BV. Капітали всіх трьох структур символічні: Prime Asset Partners Limited володіє акціями на суму $1 тис., акції її кіпрської "дочки" коштують $ 2 тис., а на рахунках Roshen Europe BV лише $85. Проте ці активи не були відображені в деклараціях глави держави за 2014‑й і наступний рік: у графі Розмір внесків у статутні капітали компаній, зокрема за кордоном, у того стоїть риска.

У компанії Інвестиційний капітал Україна (ICU), яка виступає фінансовим радником з продажу Рошен, запевняють: причина складних маніпуляцій — не відмивання грошей і не спроба уникнути сплати податків. За словами Макара Пасенюка, директора ICU, всі ці офшори потрібні лише для того, щоб нарешті продати бізнес президента. Таку само версію 6 квітня під час візиту в Японію озвучив і замовклий на кілька днів Порошенко.

Юристи й економісти одностайні в тому, що загалом схема цілком законна і часто використовується бізнесменами в усьому світі. Але першій особі держави такі маніпуляції не личать з моральних і політичних причин.

Репутаційні втрати, яких Порошенко зазнав у перші дні після скандалу, вже виглядають загрозливо. А в перспективі наслідки для нього і країни можуть виявитися ще більш неприємними, переконані експерти. Порошенко ризикує політичним майбутнім, а Україна — підтримкою Заходу, яка дуже необхідна країні в розпал війни з Росією. "Panama Leaks здобула неймовірну увагу медіа на Заході, і Порошенко грає в цьому скандалі першу роль",— говорить Балаш Ярабік, експерт американського Фонду Карнегі.

Президент або бізнесмен

Порошенко дав слово продати бізнес-активи відразу після обрання на пост президента — в травні 2014 року. Для цього він найняв інвестиційну компанію Rothschild і ICU. Потім у президента поскаржилися, що пристойного покупця в розпал війни знайти не вдалося, тому в січні 2016‑го Порошенко передав свою частку в Рошені в незалежний сліпий траст. "Управителем цього трасту призначений респектабельний іноземний банк першої категорії, який володітиме, контролюватиме і керуватиме активами",— запевняв журналістів Порошенко на останній прес-конференції.

Незакрите питання з бізнес-активами глави держави постійно висіло над Порошенком. Інформація ж про офшори спровокувала вибух критики на адресу президента. Хоча з точки зору права до нього питань немає. “З юридичної точки зору там навіть немає кримінальної відповідальності,— каже Альона Шкрум, народний депутат від партії Батьківщина, яка вивчала право в Сорбоннському і Кембриджському університетах.— Максимум — адміністративна відповідальність за те, що активи не записані в декларації".

 

УТРАЧЕНИЙ ПРЕЗИДЕНТ:
Тривале мовчання Порошенко,
на думку депутата Мустафи Найєма,
завдало президенту серйозних репутаційних утрат

 

Але це слабка втіха для глави держави. Олена Кібенко, керівний партнер юрфірми Кібенко, Оніка та партнери, зазначає: схема, яку використовував Порошенко, нечиста, тобто явно свідчить про намір обійти закон. І слідів сліпого трасту юрист також не помітила. “Навіщо потрібна потрійна структура БВО—Кіпр—Голландія? Для передачі в траст досить було сформувати голландську фірму. І якщо би акції компанії були передані в безвідкличний траст, то він би був вказаний як власник акцій [Prime Asset Partners Limited]",— пояснює вона. Власником віргінської компанії значиться Порошенко. Отже, або акції не в сліпому трасті, або в український держреєстр подано недостовірну інформацію, доходить висновку Кібенко.

Загалом, використання офшорів серед українських бізнесменів цілком поширена практика, кажуть фахівці.

За їх допомогою вони виходять на більш справедливу і надійну судову систему, уникають валютних обмежень, введених Нацбанком у розпал кризи, а найголовніше — отримують пільгове оподаткування. Наприклад, з 2005 року на БВО не стягують з компаній податок на прибуток. В Україні його ставка досягає 18%.

У компанії Рошен неодноразово запевняли, що справно сплачують податки в Україні. Наприклад, у 2015‑му концерн заплатив понад 1 млрд грн у держбюджет. Але питань у зв'язку з офшорами це все одно не знімає, адже ухилення від сплати податків могло статися в майбутньому, саме після продажу. "Будь-яка операція іноземної компанії може призвести до податків, причому в найрізноманітніших країнах",— каже Андрій Серветник, партнер українського офісу аудиторської компанії Deloitte.

Офшори Порошенка викликають претензії не стільки щодо дотримання закону, скільки щодо політичних і моральних зобов'язань перед виборцями, — впевнена Вікторія Войцицька, в минулому експерт з корпоративних фінансів, а тепер народний депутат від фракції Самопоміч.

"Для мене це подвійні стандарти з боку президента, невіра в українську податкову і судову системи",— каже вона.

Погана компанія

Політичної відповідальності за свої офшорні схеми Порошенко уникнути не вдасться, впевнені політики й експерти в Україні та закордоном. І сам він зробив для цього все можливе.

Головною помилкою президента називають відсутність виразної реакції через три дні після скандалу. Порошенко обмежився заявою з трьох пропозицій на Фейсбуці, в якому він фактично переклав усю провину за це на своїх юристів, а сам любенько продовжив візит у Японію. І лише там повторив сказане раніше Пасенюком.

Президент європейської держави не може поводитися подібним чином, переконаний Мустафа Найєм, депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП). На його думку, президенту слід було особисто пояснити ситуацію, у разі необхідності сплатити штраф. І пообіцяти пояснити все спеціальній слідчій комісії Верховної Ради, яку збираються створити депутати. “У нього була можливість максимально спрямувати цей скандал на свою користь. Він — один з небагатьох в цьому списку, походження чиїх статків зрозуміле. Але йому слід було персонально пояснити, навіщо це було потрібно",— говорить Найєм. Тоді всі побачили б, що Україна — не Росія і не африканська диктатура. Зараз же в усіх світових газетах фотографія Порошенка стоїть біля Путіна. "Це величезні репутаційні втрати",— упевнений нардеп.

Імпічмент Порошенку не загрожує, бо кримінального злочину в його діях немає. Але і дешево відбутися не вдасться. “Довіра між людьми і керівним класом почне падати, буде все складніше налагодити соціальну угоду між ними,— вважає Ярабік.— Знову посилиться відчуття безкарності керівних еліт в Україні в період після Майдану".

Рейтинг Порошенка вже сильно впав. За даними опитування Інституту Горшеніна, дії президента, який в 2014‑му був обраний в першому турі, два роки не схвалює 71% виборців.

Новий скандал вдарить у позиції президента і БПП ще більше. У середньостроковій перспективі це ускладнить розв'язання політичної кризи в країні та стане серйозним інструментом в руках політичних опонентів, вважає Анатолій Октисюк, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень. “Скандал змішав усі карти у формуванні уряду. Народний фронт буде маніпулювати і йти на підняття ставок: мовляв, давайте зіграємо в дострокові вибори,— прогнозує аналітик.— За таких умов Яценюк може залишитися прем'єром на невизначений час".

І новий президентський термін Порошенку не світить. “Офшори 100% згадають на наступних виборах,— впевнений Найєм.— Це один із цвяхів у другий термін Порошенка".

Єдиний вихід для президента — дійсно почати грати за новими правилами, проводити реформи, призначити незалежного генпрокурора. Тобто довести Заходу та Україні, що він — не дріб'язковий бізнесмен, а європейський політик.

  


ОДНИ ВОПРОСЫ: У Виктории Войцицкой нет особых вопросов по офшорам президента с точки зрения закона. Но есть — с позиции политики и морали

САМІ ПИТАННЯ: У Вікторії Войцицької немає особливих питань щодо офшорів президента з точки зору закону. Але є — з позиції політики та моралі


Великий брат

У діалозі з західними партнерами справи не менш серйозні. Порошенко і без того дратував цивілізований світ зв'язками з корупціонерами, відсутністю реформ, нагнітанням політичної кризи і бажанням контролювати прокуратуру та судову систему в країні. Новий скандал сипнув приском до гарячого.

Офіційні заяви з приводу офшорів Порошенка були стримані та дипломатичні. Зокрема, США заявили, що робити висновки передчасно. Але неофіційно президенту ще не раз продемонструють невдоволення, впевнений Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Atlantic Council. “Заява Білого дому — це те, що говоритимуть публічно. Але те, що скажуть Порошенку в приватному порядку, буде відрізнятися від офіційної позиції,— заявив експерт.— США і МВФ наполягали, щоб Україна боролася з корупцією ефективніше, а тепер вони посилять тиск. Їхнє ставлення до України стане жорсткішим".

Ставлення США і МВФ до України стане жорсткішим
Андерс Аслунд,
міжнародний аналітик

Підтримувати країну, яка воює з Росією, особливо собі на шкоду, Заходу буде все складніше. До того ж доведеться пояснити своїм виборцям, навіщо фінансувати корупціонерів і зберігати санкції проти Росії. “Підтримка України стає все складнішим завданням для західних лідерів через репутацію України,— пояснює Ярабік.— Критика офіційного Києва наростає, і ця тенденція продовжиться".

Утім, українські та західні експерти єдині в тому, що через російську агресію Захід не стане повністю зливати Україну. Європа і США дуже багато вклали в країну, щоб відмовлятися від неї зараз. Та й західні лідери, на відміну від своїх громадян, добре розуміють всі вади Порошенка та орієнтуються на стратегічні цілі. Інше питання, що на наступних президентських виборах Захід може зробити ставку на іншого кандидата. Залишити Україну без підтримки означає створити під кордонами ЄС велике Сомалі, впевнений Октисюк. Бо без донорської голки на Україну чекає період турбулентності, прихід до влади популістів, ба навіть військовий переворот. "Всі розуміють ці ризики, тому зберігатимуть систему й Україну на плаву, використовуючи метод батога та пряника",— резюмує експерт.

  


ЗНАК ПРЕТКНОВЕНИЯ: Офшорные операции с Рошен сделали ее владельца Петра Порошенко фигурантом громкого международного расследования

ЗНАК СПОТИКАННЯ: Офшорні операції з Рошен зробили її власника Петра Порошенка фігурантом гучного міжнародного розслідування


Розтин показав

У панамських паперах фігурують 72 колишніх і чинних глав держав, а також 128 політиків і відомих людей

 

Прем'єр-міністр Ісландії
  

За панамськими документами, прем'єр-міністр Ісландії Сигмюндюр Гюннлейгссон і його дружина придбали офшорну компанію в 2007 році та переказали на її рахунок кілька мільйонів доларів, отриманих від продажу сімейного бізнесу. Але в 2009‑му, ставши членом парламенту Ісландії, політик не задекларував свою частку в компанії. За вісім місяців Гюннлейгссон продав її дружині за $1.

Участь прем'єра в офшорному скандалі обурила ісландців: наступного дня після публікації вони вийшли з акцією протесту в Рейк'явіку, вимагаючи його відставки. Гюннлейгссон прислухався до думки виборців і залишив посаду, ставши першою жертвою панамського скандалу.

 
  

Мер Одеси
  

Мер Одеси Геннадій Труханов непогано представлений в документах Mossack Fonseca. Українські журналісти нарахували не менше 20 офшорних фірм, пов'язаних з ним і його оточенням. Зокрема, через офшори Труханов володіє будівельною компанією РОСТ, яка стала отримувати за його мерства більше підрядів на ремонт доріг в Одесі. Але найцікавіший факт — це російське громадянство Труханова. Він сам говорить, що ще в 2014‑му звертався до Генконсульства РФ в Одесі щодо цьому питання, і йому відповіли, що не мають даних про його російське громадянство.

СБУ перевіряє інформацію про подвійне громадянство Труханова.

 
  

Володимир Путін і його друг-віолончеліст

 

Музикант Сергій Ролдугін, близький друг і кум Володимира Путіна, виявився власником офшорної імперії з оборотом в мільярди доларів. У кожного його офшору в схемі була своя роль, йдеться у розслідуванні, опублікованому в Новій газеті. Деякі використовувалися для отримання кредитів на пільгових умовах, інші призначалися для контролю великих пакетів акцій у російських підприємствах. Частину коштів, що акумулюються в офшорах, потім інвестували в Росію, вкладення умовно розділили на дві групи — "для відпочинку" і для придбання стратегічних активів.

Оборот тільки за рахунками одного офшору — Sandalwood Continental — склав близько $2 млрд. Обсяги угод в інших компаніях були меншими, вважають автори розслідування, але також вимірювались сотнями мільйонів доларів. 2012 року Sandalwood закрили, а його операції перевели на віргінську Ove Financial Corp.

Журналісти підозрюють, що Ролдугін — лише довірена особа в бізнес-імперії президента РФ Володимира Путіна. Людина, що знає Ролдугіна, підтвердила Новій газеті особливу роль музиканта. Мовляв, для розв'язання оперативних, а часом непублічних завдань Володимир Путін спирався на коло бізнесменів, основу якого складали друзі з пітерського періоду життя. Але багато хто втратив його довіру через ненаситність. Президентові була потрібна людина, якій можна довіряти без сумнівів, щоб через його "частки" дивитися за реальним станом справ. “Крім того, Ролдугін ніколи нічого не взяв, його не приваблює розкішне життя. У нашому колі його називають князем Мишкіним",— сказало джерело Нової газети.

 

 

Президент Азербайджану Ільхам Алієв і його дочки

 

Родичі президента Азербайджану Ільхама Алієва використовували фонди і компанії, зареєстровані на території Панами, щоб приховати частки в золотовидобувних компаніях і лондонській нерухомості. Дочкам президента належить частка в офшорній компанії, що володіє шістьма золотими копальнями, вартість яких можна оцінити в мільярди доларів, твердить розслідування, що ґрунтується на панамських документах. Дев'ять років тому Алієв передав право розробки цих рудників певній компанії у Великобританії і трьом офшорам, але насправді вони перейшли у володіння його сім'ї.

 

 

Король Саудівської Аравії

  

Король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд використовував кредити, видані компаніями Verse Development Corporation і Inrow Corporation для придбання елітних будинків в центрі Лондона ($34 млн в загальній сумі). В його користуванні також розкішна яхта Ерга, названа на честь королівського палацу і зареєстрована на компанію Crassus Limited. Люксембурзька копання Safason Corporation SPF S. A., з якою, за твердженням журналістів, пов'язаний король Салман, є акціонером вищевказаних Verse і Inrow.

 

 

Зірки

 

У панамському скандалі фігурують й зірки спорту та кіно. Так, знаменитий футболіст "Барселони" Ліонель Мессі та його батько Хорхе Орасіо Мессі, який виступає агентом спортсмена, є власниками компанії Mega Star Enterprises, зареєстрованої в Панамі. Перша згадка про компанію в електронному листуванні Mossack Fonseca датується 13 червня 2013 року, а імена Мессі з'являються в документах 23 червня 2013 року. Підпис Ліонеля Мессі стоїть як мінімум під одним документом, який доводить його право власності на Mega Star Enterprises, а з грудня 2015 року власником компанії є його батько.

А відомий кіноактор Джекі Чан має принаймні шість компаній, керованих через юридичну фірму в Панамі. При цьому в розслідуванні зазначається, що вказівок на те, ніби Чан використовує свої офшори для нелегальних цілей, немає.

 

За матеріалами Слідство.інфо,
Нова газета, Slon.ru, OCCRP

Всі матеріали номеру

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.