Точка зору. Кандидат мільярдер

Що в голові у Трампа

Дональд Трамп зробив чимало гострих заяв, і багато з його слів може вплинути на Україну

Різкі заяви про Росію або Європу одного з фаворитів президентських перегонів у США часто заскочують зненацька. Але українцям час звернути на них увагу

 

 

Тодд Вуд,
американський журналіст
і новеліст, автор
книги Валюта

 

Мільярдер Дональд Трамп поки є лідером серед кандидатів на номінацію від Республіканської партії на президентських виборах у США. Він зробив чимало гострих заяв, і багато що з його слів може вплинути на Україну, а дещо — виявитися поворотним для майбутнього країни.

До інавгурації нового президента в січні 2017‑го ще нескоро. Трампу все ще потрібно отримати номінацію від республіканців, після чого на нього чекає боротьба не на життя, а на смерть із кандидатом від демократів. Тому з упевненістю говорити, що президентом стане саме він, не можна. Проте ймовірність цього висока, й Україні варто звернути увагу на його слова про те, якими можуть бути політика США з питань Східної Європи, НАТО і підтримка України Штатами і Міжнародним валютним фондом.

Якщо орієнтуватися на висловлювання Трампа про Росію і Володимира Путіна, то він планує шукати спосіб поліпшення відносин з Москвою. Вважаю, деякі радикальні коментарі мільярдера згодом згладить його команда, щоб відображати реалії конфлікту в Донбасі й анексії Росією Криму. Але його початкові думки з приводу Росії і Путіна можуть підказати українцям, до чого Трампа ведуть його інстинкти.

Трамп однозначно вважає, що проблеми Європи має розв'язувати першою чергою сама Європа. Йому здається, що Америка взяла на себе завелику відповідальність за безпеку в усьому світі та що це занадто довго висотувало її фінанси. А економічна слабкість США також робить їх слабкішими у військовій сфері та питаннях національної безпеки. На думку Трампа, необхідний період відсторонення від утручання в глобальні справи, щоб США отримали можливість відновитися фінансово та зміцнити армію. Він користується уроками Рональда Рейгана — мир через силу. Це може справити вкрай негативний ефект на підтримку Сполученими Штатами війни з проросійськими силами в Східній Україні. І такий наслідок обрання Трампа може стати ще серйознішим, якщо Україна не почне розв'язувати свої проблеми з корупцією. Малоймовірно, що він підтримає надання МВФ додаткової допомоги Україні, якщо країна не поліпшить ситуацію у питанні верховенства права.

На республіканських дебатах в листопаді минулого року мільярдер вигукнув: "Чому все завжди робимо ми?" І додав: “Я всіма руками за допомогу Україні, але навколо неї є безліч країн, які нічого не роблять. Вони кажуть: давайте, давайте, дурні, продовжуйте захищати нас. Нам потрібно бути розумнішими, ми не можемо бути світовим поліцейським".

Багатьох аналітиків заскочили зненацька слова Трампа про НАТО. Гадаю, його позиція збігається з його відчуттями щодо того, що Європа повинна взяти на себе відповідальність за власну безпеку. Америка витрачає на оборону більшу, ніж європейські країни, частину ВВП, і так тривало десятиліттями. Схоже, Трамп хоче змінити ситуацію.

Трамп може піти на поступки за багатьма з порушених ним питань, якщо опиниться в Білому домі

Коментарі з приводу НАТО разом з іншими думками Трампа говорять про його бажання звільнити Америку від тягаря відповідальності за мир у всьому світі. Проте люди мають розуміти, що Трамп написав Мистецтво угоди — посібник щодо того, як вичавити максимум вигоди під час укладання договору. Цілком імовірно, що чимало з його коментарів — не більше ніж перший хід на переговорах, націлений на те, щоб переконати Європу активніше брати участь у фінансуванні світової безпеки. Він може піти на поступки за багатьма зі згаданих питань, коли опиниться в Білому домі та матиме справу з геополітичної шаховою дошкою.

Що ж до питання РФ, то її бізнесмени вже стікають слиною, думаючи про можливе ослаблення західних санкцій проти Росії. Багато росіян вірять, що Трамп прийде до влади і захоче "почати все спочатку" у відносинах з Москвою. Трамп довіряє своїм інстинктам, але досвіду у зовнішній політиці у нього небагато. Це зовсім інша гра, правила якої йому доведеться вивчити, причому дуже швидко. До речі, в цьому плані він завжди оточував себе розумними людьми, здатними допомогти. І можливий термін у Білому домі не стане винятком. Звісно, за багатьма моментами, які Трамп озвучив не подумавши, він може змінити свою позицію. Вважаю, це стосуватиметься і питання підтримки України.

Всі матеріали номеру

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.