Точка зору. Принцип прогресу

Зі сфери фантастики

Люди вірять у те, що технології змінюють світ, але чи це так

Три технології, які змінять наше майбутнє

 

 

Грег Сателл,
кореспондент Forbes

 


Багато людей вірять у те, що технології змінюють світ, але економіст Роберт Гордон у своїй книзі Початок і кінець американського зростання стверджує зворотне. Він справедливо наголошує, що продуктивність після періоду зростання в 1920-1970 роках переживає застій, і малоймовірно, що в найближчому майбутньому щось зміниться.

Причина, на його думку, полягає ось у чому: якщо ранні винаходи — на кшталт електрики, двигуна внутрішнього згоряння або антибіотиків — мали далекосяжний ефект, то вплив цифрових технологій порівняно з ними здається вкрай вузьким. Це серйозний аргумент, але Гордон випускає з уваги щось важливе.

За словами винахідника Рея Курцвейла, кінцева мета цифрових технологій — не більш просунуті пристрої та додатки, а нові технології: геноміка, нанотехнології і роботехніка. Сьогодні вони тільки починають приносити перші плоди, і в найближчі кілька років їх розвиток покаже, чи мав рацію Гордон.

Створення потужного коду

Вчені підійшли впритул до розгадки найважливішої таємниці: генетичного коду. Ця наука отримала назву геноміка, і перша сфера, на яку вона вплине,— лікування раку. Виділення генома раку дозволить розробити нові, більш точні методики лікування, грунтуючись на "карті" раку, а не тільки на місці розташування пухлини. У поєднанні з новою імунотерапією з'явиться шанс на винахід ліків від раку.

Навіть більше, технологія під назвою CRISPR дозволяє вченим змінювати ланцюжки ДНК — таким чином, вони зможуть відключати ключові гени вірусу ВІЛ або лікувати, наприклад, розсіяний склероз.

Геноміка — все ще дуже молода наука, але вже очевидно: вона змінить наше уявлення про можливе і неможливе. Антибіотики були справжнім проривом, але вони ефективні лише проти інфекційних хвороб. Потенціал геноміки набагато ширший.

Властивості на замовлення

У 1959 році Річард Фейнман, виступаючи з лекцією на щорічному з'їзді Американського фізичного товариства, буквально за годину своєї промови винайшов нову науку, яку зараз ми називаємо нанотехнологією.

Геноміка змінить уявлення про можливе і неможливе

Сьогодні вона дозволила створити нові фізичні матеріали — наприклад, квантові точки, які є революційними електронними пристроями. З'являються більш ефективні комп'ютери і телевізори з високою роздільною здатністю екрана. А матеріал "графен" можна використовувати для створення різноманітних речей — від найлегших протезів до надпровідного дроту.

Раніше доводилося обходитися тим, що пропонувала природа. Тепер же можна винаходити матеріали з будь-якими потрібними властивостями.

Машина, друг людини

Перші індустріальні роботи з'явилися на лінії складання заводу General Motors у 1961 році. Їхнім завданням було зварювання окремих частин. Пізніше вони справлялися з іншими функціями, але завжди поодинці, залишаючись надто небезпечними для людей. У 1969 році з'явилися перші банкомати, і роботи витіснили клерків з робочих місць.

Сьогодні роботів ще більше — від Baxter, дешевого і безпечного робота для роботи з людьми, до Roomba, робота, що акуратно втягує пил з підлоги в квартирі.

Щоб зрозуміти перспективи, потрібно звернути увагу на військову сферу — США інвестують в неї мільярди доларів. На цей момент 11 тис. безпілотників і 12 тис. наземних роботів займаються розмінуванням і переносом обладнання. Солдати навіть прив'язуються до них, даючи імена і ризикуючи життям заради їхнього порятунку.

Також роботи все більше інтегруються в мирне життя. Amazon планує запустити службу доставки, де роль кур'єрів зможуть виконувати такі ж безпілотники.

Інновації — це не поодинока подія

Так, Гордон приводить досить вагомі аргументи. За винятком короткого періоду в 1990‑х, ми практично не отримували серйозної вигоди від цифрових технологій. Їхній вплив був незрівнянний з впливом таких винаходів, як електрика або антибіотики. Але, можливо, економіст поквапився з судженнями. Фарадей винайшов динамо-машину в 1830‑х, а двигун внутрішнього згоряння розроблений у 1870‑х, але впливати на наше життя вони почали лише у 1920-1970‑х роках. У проміжку знадобилася розробка інших технологій — керма, гальм і доріг.

Інновації — не поодинока подія. Технологія не створює прогрес сама по собі — нам потрібно знайти проблеми, які можна розв'язати з її допомогою, а потім змінити принципи своєї роботи, щоб нею скористатися.

Тому, хоч додатки для смартфонів і роблять наше життя простішим, нам ще належить побачити реальний вплив цифрових технологій — коли вони почнуть застосовуватися для розв'язання принципово нових проблем.

Всі матеріали номеру

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.