Країна. Друзі влади

Джентльмени роздачі

Одіозні персонажі колишнього режиму стали власниками золотої акції парламентської більшості

Одіозні персонажі колишнього режиму й учасники сумнівних бізнес-схем із депутатських груп Воля народу і партія Відродження стали власниками золотої акції парламентської більшості

 

Христина Бердинських

 

 

У 2008 році читач, зателефонувавши на пряму лінію газети КП в Україні, запитав Олеся Довгого, на той момент секретаря Київради, який брав участь у роздачі столичної землі: “Чули, вас Юрій Луценко [тоді — голова МВС] хоче викликати на допит? А з якого приводу?" І отримав відповідь: “Подібні заяви Луценка, на мій погляд, це чергова невдала спроба звернути на себе увагу. Бо він, як збанкрутілий політик, давно перестав бути цікавий українцям".

Минуло близько восьми років. І 12 травня 2016 року Довгий, член депутатської групи Воля народу (ВН), зробив усе, щоб його опонент знову став цікавий українцям: екс-секретар Київради, як і 16 його колег за ВН, проголосував за призначення Луценка генпрокурором. Аналогічну лояльність проявили депутати ще однієї групи — партії Відродження (ПВ).

Кандидатуру Луценка, внесену президентом Петром Порошенком, підтримали 264 парламентарія. Причому лише 205 з них були членами керівної коаліції, що складається з БПП і Народного фронту (НФ). Їх зусиль не вистачило б, але на допомогу прийшли ВН і ПВ, що додали 40 голосів.

Обидві групи об'єднують парламентаріїв із сумнівним минулим: частина з них колись ворогувала з представниками нинішньої влади, дехто заробляв на підозрілих бізнес-схемах, а деякі з цих депутатів відігравали помітну роль у покійній Партії регіонів (ПР).

Голосування щодо голови ГПУ було не першим, коли ці люди підтримали коаліцію. Наприклад, саме вони забезпечили обрання Володимира Гройсмана прем'єр-міністром, додавши 39 до 206 голосів коаліції.

Усе це змусило аналітиків говорити про новий неформальний парламентський союз. "З найважливіших питань, особливо кадрових, працює формула 2+2",— пояснює політолог Володимир Фесенко. Перша двійка тут — це члени коаліції, а друга — ВН і ПВ. "Звісно, [з боку ВН і ПВ] це не політична благодійність",— впевнений експерт, який уточнює, що влада різними способами стимулює депутатів.

Вільні волевиявники

Воля народу з'явилася наприкінці листопада 2014‑го як об'єднання різношерстих депутатів-мажоритарників.

Лідером став нині покійний Ігор Єремеєв, мультимільйонер, який зібрав біля себе в Раді близьких соратників і партнерів, таких як Степан Івахів і Ярослав Москаленко. До них приєднався Іван Фурсін, багаторічний бізнес-партнер Дмитра Фірташа, а також близький до Єремеєва і Порошенка парламентський старожил Володимир Литвин.

У Волі народу опинився і бізнесмен-сибарит Олександр Онищенко, колишній нардеп ПР, який має газовий бізнес.

Рік тому Єремеєв трагічно загинув, але група не припинила існування — її очолив Москаленко. Навіть більше, у вересні 2015‑го в неї влився Довгий. Зараз ВН налічує 19 парламентаріїв.

Екс-секретар Київради опинився в групі не просто так. Сергій Лещенко, депутат від БПП, пояснює: саме Довгий тепер збирає голоси для потрібних владі законопроектів або кадрових призначень. Він став мостом між Порошенком і Волею народу.

У БПП, уточнює Лещенко, в Довгого є перевірені політичні партнери — Ігор Кононенко і Сергій Березенко. З обома він знайомий ще з часів спільної роботи в Київраді у складі блоку Леоніда Черновецького.

Але прихильність, яку Воля народу виявляє до влади під час ключових голосувань, викликана не тільки діяльністю Довгого. Низка депутатів ВН, на думку Сергія Лещенка, мають свої інтереси в держкомпанії Укргазвидобування (УГВ).

Ще за часів Єремеєва заступником голови правління цієї структури став Вадим Шленчак, екс-власник мережі заправок Калина. Калину купив Єремеєв і влив її у свою паливну імперію WOG.

Влітку 2015‑го УГВ очолив Олег Прохоренко і спробував звільнити Шленчака. Той пішов на лікарняний, а потім у відпустку з догляду за дитиною, а коли його все ж звільнили, через суд поновився на посаді.

Подібна завзятість, на думку Лещенка, має прозаїчне пояснення. Шленчак, працюючи в УГВ, розмістив кошти компанії — 373,1 млн грн — на депозит у Банку інвестицій і заощаджень, близькому до низки депутатів групи Воля народу. Акціонерами банку є Івахів — йому належить 9,9 % акцій, і дружина Москаленка, яка має пакет в 5%.

Нове керівництво Укргазвидобування спробувало повернути кошти на рахунки компанії, навіть звернулося до суду, але невдало. Проте наприкінці травня спливає термін депозиту, повідомляє Лещенко.

Звісно, це не політична благодійність
Володимир Фесенко,
політолог

Сам Москаленко розповів НВ, що знайомий зі Шленчаком з кінця 1990‑х. “Але він мені не друг, не сват і не брат. Я б йому порадив, навіть якщо запропонують, не йти зараз працювати в УГВ",— каже лідер Волі народу. Також він пояснює, що гроші УГВ опинилися в Банку інвестицій і заощаджень тільки тому, що там запропонували вигідніші умови, ніж в інших фінустановах,— 26% річних. У кінці депутат запевнив: щойно спливе термін депозиту, банк поверне кошти УГВ.

З УГВ група Воля народу пов'язана не тільки вкладами: бізнес-структури низки депутатів ВН мають з держкомпанією договори про спільну діяльність з видобування газу. Зокрема, мова про фірму ХАС, одним з акціонерів якої є нардеп Онищенко.

Нове керівництво компанії вирішило розірвати договір з ХАС і зуміло це зробити 20 травня у Господарському суді Києва.

Онищенко також фігурує у кримінальному провадженні про завдання збитків державі під час видобутку природного газу структурами, пов'язаними з ним.

Зараз УГВ намагається розірвати договір про спільну діяльність зі ще однією компанією — фірмою Цефей, яку учасники ринку пов'язують із Москаленком. Сам нардеп запевняє, що продав свою частину акцій в Цефеї 2014 року.

За день до голосування про призначення Луценка представники ГПУ і СБУ провели обшуки в Укргазвидобуванні з виїмкою документів. "Компанія, на яку претендує ця група [Воля народу], зараз зазнає репресій",— пояснив Мустафа Найєм, представник БПП.

Москаленко стверджує, що нині Воля народу жодним чином не стосується УГД. "Зараз два клани тільки можуть боротися за УГВ — НФ і БПП, але не Воля народу",— каже нардеп. Але в результаті його депутатська група підтримала кандидатуру Луценка.

Попутники влади

І ПВ, і ВН ще минулого року набули особливого стану в Раді, пояснює Фесенко: обидві групи періодично "постачали" голоси керівній коаліції.

Але зараз, коли більшість складається лише з двох фракцій, і голосів в обріз, "воленародці" та "відродженці" отримали якщо не золоту, то срібну акцію у ВР. У ситуації, коли не всі члени БПП і НФ підтримують ініціативи коаліції, кожен додатковий голос важливий для влади. А у Воля народу та Відродження їх 42. "Вплив цих груп посилюється",— запевняє Лещенко.

До послуг ВН і ПВ коаліція, за спостереженнями аналітиків, поки що звертається в критичних випадках. Але є ризик, що апетити цих парламентських команд ростимуть, зазначає Фесенко. "Це ж акціонерні товариства за інтересами",— резюмує експерт.

Із регіонального попелу

У депутатській групі Відродження зібралися переважно люди, безпосередньо пов'язані з ПР. Показова історія одного зі співголів ВН Віталія Хомутинніка.

Йому 39 років, з яких понад десять він перебував у лавах ПР, очолював молодіжне крило цієї партії. Тільки в останні дні Майдану — 21 лютого 2014 року — Хомутиннік покинув регіоналів. І створив депутатську групу Економічний розвиток, що складається з таких само "біженців".

У березні 2015‑го група розпалася, але на її місці утворилося нинішнє Відродження. Компанію Хомутинніку в керівництві цієї групи, яка стала партією, склали ще два екс-регіонали — депутати Віктор Бондар і Валерій Писаренко. Зараз під крилом цієї трійці перебувають 23 мандати.

Компанія підібралася відповідна лідерам. До ПВ входить Євген Геллер — донецький бізнесмен, колишній регіонал та екс-голова бюджетного комітету попереднього скликання. А також Володимир Кацуба — батько братів Кацуб, які за часів Януковича були причетні до однієї з найгучніших афер — закупівлі так званих вишок Бойка, що супроводжувалася мільйонними доларовими відкатами.

У Відродження навіть є "свій" мер — харківський міський голова Геннадій Кернес, який балотувався на пост саме від цієї політсили.

Дії групи багато в чому визначає політика, яку провадить дніпропетровський мільярдер Ігор Коломойський. Адже саме він, за словами Лещенка, є тіньовим партнером "відродженців".

На думку Фесенка, Коломойський за допомогою групи Хомутинніка і близьких до нього позафракційних нардепів "міняє" політичну лояльність ПВ на свої інтереси у сфері погашення боргу Укрнафти перед бюджетом і отримує рефінансування ПриватБанку.

Вікторія Войціцька з фракції Самопоміч згадує, як лідер ПВ у березні 2015‑го приїжджав до офісу національного оператора Укртранснафта підтримати власника групи Приват у його спробах зберегти контроль над цією держструктурою.

А журналісти програми розслідувань Схеми зафіксували, як п'ять нардепів групи Відродження — Дмитро Святаш, Володимир Кацуба, Станіслав Березкін, Геннадій Бобов та Валентин Ничипоренко — за день до голосування на пост прем'єра приїжджали до київського офісу Коломойського. Після чого ПВ підтримала кандидатуру Гройсмана.

Святаш запевняє, що не ходив до Коломойського, а їв у розташованому неподалік ресторані Da Vinci. “Я виходив, стояв Кацуба, а журналісти кажуть — вони ходили до Коломойського. Яка краса! Мені тепер не можна проходити вулицями поруч?" — перепитує він. І додає, що знає Коломойського 12 років, але це не означає, що дніпропетровський бізнесмен впливає на його рішення.

Хомутиннік пов'язаний з Коломойським ще й бізнесом, у чому він сам зізнався НВ. Але назвати компанію, в якій перетинаються їхні інтереси, депутат відмовився. При цьому він стверджує, що голосування щодо Гройсмана з дніпропетровським мільярдером не обговорював.

Опоненти Хомутинніка стверджують, що він часто контактує з Борисом Ложкіним, головую Адміністрації президента. Чи обговорюють вони при цьому політичні питання? Лідер Відродження каже про це так: “З Борисом Ложкіним, як і з Ігорем Коломойським, ми періодично зустрічаємося. З обома у мене давні товариські стосунки".

Відбулася змова олігархічних груп з БПП і Народним фронтом
Андрій Журжій,
депутат фракції Самопоміч

У Хомутинніка є і власні інтереси, які він може захищати в обмін на лояльність ПВ. Пов'язані вони, за словами Найєма, з митницею: "Митниця частково так чи інакше віддана під вплив пана Хомутинніка".

Лідер Відродження є пересічним членом парламентського комітету з питань податкової та митної політики, але, за словами деяких депутатів, неформально контролює роботу цієї структури.

Андрій Журжій, депутат фракції Самопоміч та перший заступник голови "податкового" комітету, впевнений: з ПВ влада вже "розрахувалася" за підтримку Луценка. Для цього депутати від коаліції фактично провалили спробу Журжія та ще кількох депутатів ініціювати звільнення Романа Насірова, голови Державної фіскальної служби, та його заступника Сергія Білана. Обидва чиновники, як вважає представник Самопомочі, зручні Хомутинніку.

Ще наприкінці квітня комітет ущент розніс звіт Насірова і Білана, висунувши претензії до обох з приводу зловживання на митниці та неоднозначної системм адміністрування ПДВ. Журжій каже: депутати готові були рекомендувати уряду розслідувати діяльність чиновників, але не було кворуму.

Комітет вирішив повернутися до цієї теми 12 травня, коли в парламенті відбувалося голосування за призначення голови ГПУ. І після його вдалого для Луценка результату члени коаліції з комітету вирішили дати керівникам ДФС спокій. "Відбулася змова олігархічних груп з БПП і НФ",— упевнений Журжій, під "олігархічною групою" маючи на увазі Хомутинніка і Ко.

Сам Хомутиннік стверджує, що за весь час роботи комітету не вплутувався в політичні інтриги і не давав рекомендацій щодо звільнень або призначень. "Прив'язувати до нас Насірова й Білана, які прямо стосуються НФ і БПП як мінімум примітивно",— говорить він.

ВІДРОДЖЕНІ: Лідер партії Відродження Віталій Хомутиннік (на фото ліворуч) та Віктор Бондар (у центрі) у минулому були регіоналами, а тепер лояльні до нової влади

ПІДТРИМКА ДЛЯ ГЕНПРОКУРОРА: Ярослав Москаленко (на фото ліворуч), лідер групи Воля народу, разом зі своїми соратниками голосами підтримав кандидатуру Юрія Луценка (праворуч) на пост голови ГПУ

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.