Країна. Радник з безпеки

Зведення з фронту

Секретар Радбезу розповідає про перетворення Донбасу на полігон Кремля

Олександр Турчинов, секретар Радбезу, розповідає про перетворення Донбасу на полігон Кремля, де багатотисячне угруповання кадрових російських військових і бойовиків відпрацьовує сучасні методи ведення війни

Максим Бутченко

 

 

Другий поверх Адміністрації президента, широка приймальня, за нею — великий кабінет. У ньому багато карт і завалений документами стіл, за яким сидить людина з серйозним обличчям у чорній військовій формі. У такому вигляді Олександр Турчинов, секретар Ради нацбезпеки, майже ідеально підходить під прізвисько Кривавий пастор, яке закріпилося за ним у соцмережах.

Турчинов вже півтора року координує питання національної безпеки й у цій сфері став безумовним №1. Про війну на сході та трохи про особисте він поговорив з НВ.

— Зараз найактуальніша тема, що стосується сходу країни,— фактичний зрив Мінських домовленостей: ситуація в зоні АТО значно загострилася. Що відбувається?

— Росія робить все, щоб зірвати Мінські домовленості. Не було жодного дня, коли б не обстрілювалися наші позиції. Але в травні ситуація значно загострилася. Саме минулого місяця ми зазнали найбільших утрат за останній рік: 25 військовослужбовців загинули, 98 поранені. Причиною стала демонстративна агресивність у діях окупаційних військ, системність і підготовленість провокацій. Поки немає різкого збільшення кількості обстрілів — в середньому за добу їх приблизно 30-50. Але кардинально змінився підхід окупантів до обстрілів: якщо ще на початку 2016‑го вогонь часто вівся хаотично, за напрямком, то з кінця квітня в наші позиції б'ють тільки прицільно, використовуючи великокаліберні міномети, артилерію і системи залпового вогню, заборонені Мінськими угодами. Навіть більше, російське командування відпрацьовує на наших позиціях нові сучасні технології наведення та корегування вогню.

— Наприклад?

— Один з варіантів — використання безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Їх запускають як з окупованих територій, так і безпосередньо з РФ. Це сучасні російські розробки. Часто наші позиції обробляє трійка БПЛА: один проводить видову розвідку, другий виявляє системи зв'язку та керування, а також радіолокаційні системи для їх придушення системою радіоелектронної боротьби. І третій апарат корегує вогонь артилерії або сам завдає удару, якщо це бойовий БПЛА.

Серед наших партнерів, перш за все європейських, домінує позиція: "Росіян не можна дратувати"

— А що ще використовують?

Крім застосування забороненої артилерії великого калібру, серйозною проблемою є професійно підготовлені снайпери та диверсійні групи, укомплектовані російськими спецпризначенцями. Російський генштаб на сході нашої країни системно відпрацьовує сучасні прийоми та технології ведення сухопутного бою, нові системи керування вогнем, застосування сучасної бойової техніки та зброї. Звідси такі жертви.

— Які сили зараз протистоять Україні на сході?

— Добре озброєні підрозділи, сформовані за моделлю російських збройних сил (ЗС), що діють за російськими військовими статутами і є нерозривною складовою частиною ВС РФ. На окупованій території Донбасу діють так звані 1-й і 2-й армійські корпуси. При цьому весь командний склад — кадрові російські офіцери, більше половини особового складу — російські найманці та контрактники. Чисельність цих корпусів — близько 35 тис. осіб. Ще близько 9 тис.— бойові російські частини. При цьому створений вже третій корпус, укомплектований російськими кадровими військовими частинами, що розташовані вздовж неконтрольованої частини українсько-російського кордону та виконують функції оперативного резерву.

Для командування корпусами створено Центр територіальних військ, підлеглий Південному військовому округу ЗС РФ.

Тільки в 1‑го і 2‑го армійського корпусів на озброєнні близько 500 танків, до 900 одиниць бронетехніки, близько 800 артилерійських і реактивних систем. Додайте до цього потужні угруповання в Криму й уздовж всього українсько-російського кордону. Але Кремлю і цього мало. Розгортаються нові армії: 1‑ша танкова і 20‑та загальновійськова Західного військового округу Росії. Завдання у них виключно наступальні. У безпосередній близькості від нашого кордону в Південному військовому окрузі РФ також додатково формується 150‑та мотострілецька дивізія. Росія створює потужний бойовий кулак, який може завдавати удару як в напрямку України, так і в напрямку наших європейських партнерів.


УВИДЕЛ КРЕМЛЬ НАСКВОЗЬ: Александр Турчинов говорит, что на восточных границах Украины Москва создает ударный армейский кулак. Его возможная цель — Европа

ПОБАЧИВ КРЕМЛЬ НАСКРІЗЬ: Олександр Турчинов каже, що на східних кордонах України Москва створює ударний армійський кулак. Його можлива мета — Європа


— Минуло понад два роки з часів перемоги Майдану, після якої ви фактично виявилися керівником України. І вже півтора року, як ви сидите в кріслі секретаря Радбезу. Що вас розчарувало за цей час?

— Я не зміг переконати наших стратегічних партнерів, що військово-технічна допомога Україні — це прямий наслідок Будапештського меморандуму і зрештою це і їхній захист! Я постійно доводжу на всіх міжнародних зустрічах, що сильна, озброєна сучасною зброєю армія України — реальний чинник миру в Європі і надійний щит західного світу. На жаль, серед наших партнерів, перш за все європейських, домінує позиція: "Росіян не можна дратувати".

Навесні 2014 року, коли було особливо важко, я їх дуже просив: дайте нам військову техніку і зброю, нам потрібно захистити країну. У ті дні я планував темпи мобілізації виходячи з того, скільки ми можемо зробити берців [солдатське взуття]. Потрібно було створити армію, озброїти, одягнути й взути наших солдатів. Тоді добровольці і волонтери допомогли захистити країну, а від наших партнерів ми не отримали жодного патрона. І сьогодні поставки летальної зброї в Україну під різними приводами блокуються.

Зброєю і бойовою технікою нашу армію і Національну гвардію забезпечує переважно вітчизняний оборонпром: від пістолетів до танків і ракет. Але без ефективного військово-технічного співробітництва з нашими стратегічними партнерами він не зможе закрити всіх потреб армії у зброї та техніці нового покоління.

— За ці два роки до вас в соцмережах надійно прилипло прізвисько Кривавий пастор.

— Так мене назвали російські пропагандисти, але в інтернеті це прізвисько зажило своїм власним життям. Я спокійно ставлюся до моєї оцінки у соціальних мережах: і до прізвиськ, і до фотожаб. Є прихильники, є противники. Але суспільна думка дуже мінлива: від любові до ненависті — один крок. Я пам'ятаю, як нестерпно важко було на початку 2014‑го. Російські війська концентруються уздовж кордону, готується вторгнення, а армії і силових структур немає. Серед силовиків у Криму дві третини — зрадники. Але тоді не можна було про це публічно говорити: мовляв, армії немає, навколо зрада і деморалізація, зате я весь в білому. Гадаю, після такого "піару" паніку і хаос зупинити було б неможливо. І доводилося говорити про мужність наших захисників, а весь негатив брати на себе. Тоді в тих-таки соцмережах мене і "вішали", і "розстрілювали".

Можна і зараз гарно розповідати, як заважають і блокують реалізацію стратегічних планів, масштабних проектів переозброєння нашої армії. Але є питання безпеки країни — це мій пріоритет. І, виходячи з цього пріоритету, треба просто закрити рот і робити свою роботу. Часто в інтересах країни мати красивий вигляд не виходить.

— Кілька тижнів тому на вашу дружину вчинив замах один із жителів Донбасу. Вжили якихось заходів?

— Це була реальна загроза життю моєї дружини та її колеги. Аня [дружина], звісно, злякалася, але діяла досить рішуче, сама викликала поліцію. Нападник дав свідчення, що він давно готувався помститися мені за те, що я "почав війну в Донбасі", "втопив Донбас у крові". Він переконаний українофоб. Пояснив, що не зміг через особисту охорону дістатися мене і вирішив захопити дружину, щоб викликати таким чином мене і вдарити ножем.

Цю ненависть до всього українського, до всіх, хто захищає країну, пояснити раціонально практично неможливо. Російська пропаганда навчилася порочних людей позбавляти залишків совісті та честі, перетворюючи їхні душі та свідомості на липку смердючу вату. Вони наплодили цілі армії таких "орків", від яких ми захищаємо нашу країну.
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.