Спільний проект із Dragon Capital

Золоті наші

ТОП-100 найбагатших українців

Зниження вартості активів найбагатших співвітчизників — це люстро української дійсності, що віддзеркалює всі пороки та звитяги капіталізму, який звужується, мов шагренева шкіра 

 

Олександр Пасховер

  

 

Вже 10 років поспіль аналітики інвестиційної компанії Dragon Capital щорічно підраховують вартість активів найбагатших українців. Здобуті дані в попередні роки публікував журнал Корреспондент. Після того як редакція вийшла з проекту і заснувала Новое Время, рейтинг Золота Сотня переїхав за новою адресою.

До Dragon Capital ніхто не проводив таких досліджень в Україні, й мало хто спроможний вести їх на високому рівні сьогодні. Виною цьому не рівень національних аналітиків, а геній українських мільйонерів. Мало хто в світі здатний так надійно ховати кінці у воду, тобто активи на островах, як український капіталізм. “У нас дуже багато компаній виведено у всілякі офшори,— каже Андрій Беспятов, керівник аналітичного департаменту Dragon Capital.— Щоб порахувати [вартість активів Петра] Порошенка, наша аналітик намагалася знайти 10-15 його компаній".

Крім того, щороку хтось із Золотої Сотні обов'язково просить, а часом і вимагає від редакції не включати його ім'я до цього списку. Єдиний свіжий виняток з цього правила, який згадує Беспятов, це Леонід Черновецький (№43). "Рік тому він навіть збирався судитися з НВ,— згадує експерт,— бо вважав, що у нього є $500-600 млн. Ми його тоді оцінили близько $100 млн".

Український капіталізм боязкий, несміливий, непередбачуваний. Для того є безліч причин. Ось три з них: 1. він побудований на політичній лояльності до можновладців — отже, потрібно бути обережним і не випинатися; 2. він низькомаржинальний і неконкурентний. У його основі — сировинні ринки. Приємним винятком є хіба що аграрії. Але і їхній успіх у світовій табелі про ранги вельми скромний; 3. через внутрішній ринок, що швидко колапсував, бізнес став іще залежнішим від зовнішніх ринків. А на них зараз не дуже сприятлива фінансова погода.

Отже, по черзі. Останніми роками багато мільйонерів "здулися" і вилетіли зі звичного для них списку, бо постійно плутали свою кишеню з державною. Є, щоправда, приклади, коли саме з цієї ж причини мільйонери потрапляли до Золотої Сотні. Троє з них нині втекли — колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський (№15), народний депутат VII скликання від Партії регіонів Юрій Іванющенко (№23), екс-міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький (№86).

Кожного з них генпрокуратура розшукує ще з 2015‑го.

Однак у НВ є вже і нові герої. Несподівано високо за останній рік злетів народний депутат Віталій Хомутиннік, який посідав у 2015-му 70-е місце, а тепер опинився на 14-му. Раніше голова парламентської групи Відродження намагався не афішувати свій бізнес, а цьогоріч раптом купив 7% акцій Кернела, одного з найбільших агрохолдингів країни , яким багато років володіють брати Андрій і Руслан Веревські (№12). Dragon Capital оцінив цей актив Хомутинніка в $80 млн.

Потім, вже під час журналістського розслідування НВ, Хомутиннік зізнався, що разом зі ще одним гросмейстером капіталізму Ігорем Коломойським (№3) володіє 50% акцій у компанії Укрнафтобуріння. За оцінками Dragon Capital, це ще $100 млн.

Так, з миру по нитці молодому мультимільйонерові зібрали на цілком пристойну "сорочку": лише за рік його статки зросли в 4,5 раза, до $269 млн. І це найнеймовірніший зліт останніх років.

Серед новачків українського бізнесу варто відзначити не новачка Костянтина Григоришина. Навесні 2016‑го бізнесмен змінив російське громадянство на українське, що дало йому можливість швидко посісти місце в першій десятці. У російській версії топ-100 він не дотягував навіть до першої сотні.

Важко вважати новачком рейтингу Валерія Хорошковського, який тимчасово випав із золотого списку переважно через дефіцит інформації про нього. Але після того як набули чинності положення закону, що вимагають розкривати імена власників ЗМІ, стало відомо, що частина 29%-ного пакету акцій ТК Інтер, які належали російському Первому телеканалу, були продані кіпрській компанії Vacea Ventures Limited, власником якої є Inter Media Group Limited (Кіпр), а 50% останньої належать Хорошковському. І ось колишній глава СБУ знову в рейтингу мільйонерів під №22.

На іншому кінці списку — Світлана Плужникова (№79), дружина покійного акціонера Інтера Ігоря Плужникова, за якою закріплений незначний пакет акцій медіагрупи.

Денис Саква, старший аналітик Dragon Capital, зазначає, що сильний вплив на результати рейтингу справила девальвація гривні. Для експортерів це був великий плюс. Наприклад, у разі Метінвесту, який належить Рінату Ахметову (№1) і Вадиму Новинському (№10), а також для Костянтина Жеваго (№13), власника Феррекспо, ослаблення нацвалюти пом'якшило весь негатив падіння світових цін на руду і сталь.

Щоб порахувати Порошенка, наш аналітик намагалася знайти 10-15 його компаній
Андрій Беспятов,
керівник аналітичного департаменту
Dragon Capital

За оцінкою Сакви, зниження цін на газ і нафту також зіграло позитивну роль у фінансових результатах компаній-споживачів, але негативно вплинуло на компанії-добувачі (Укрнафта). Коригування вартості активів відбувається через те, що стає прозорою інформація про борги компаній. І тут ідеться про сотні мільйонів.

І ще одне: якщо колись з'явиться топ-100 найбільших боржників, ми побачимо практично ті самі прізвища. Наприклад, цілком успішний агрохолдинг Нібулон, актив Олексія Вадатурського (№25), дуже високо оцінювався багато років. Але в Dragon Capital здійснили оцінювання боргів компанії, й активи миколаївського мільйонера подешевшали аж на 64%.

Очевидно, що найбільш негативний вплив на вартість активів справляє війна на сході України. Особливо це впливає на ті компанії, чиї підприємства розташовані в зоні АТО. Йдеться про електростанції ДТЕК, сталеплавильні комбінати Метінвесту, вугільні шахти Coal Energy і Sadovaya. Але це не ті сфери, на які українські мільйонери можуть вплинути. Чого не скажеш про банківський сектор.

Анастасія Туюкова, аналітик Dragon Capital, наводить як приклад ПУМб (акціонер Рінат Ахметов). На позитивну оцінку активу вплинула інформація про успішне завершення стрес-тестування банку.

"Цього року оцінка за деякими банками зросла, віддзеркалюючи економічну стабілізацію, збільшення капіталу деякими власниками",— пояснює Туюкова і наводить як приклад банк Південний, який провів необхідну докапіталізацію.

Утім, з цього правила є кілька винятків. Один із них достатньо помітний. Щодо найбільшого в країні банку ПриватБанк, який належить Коломойському та Геннадію Боголюбову (№5), зробити оцінювання було складно. “Банк — явний лідер в обслуговуванні фізичних осіб та IT-інновацій, високе зростання комісійних доходів свідчить про явну комерційну успішність цього сегменту бізнесу,— пояснює Туюкова.— З іншого боку, банк потребує додаткової капіталізації (план розрахований на три роки), і помітно, що поки цей процес іде нелегко".

А кому зараз легко? Наївне питання, але вельми несподівана відповідь. “Жеваго, напевно, найяскравіший приклад,— каже Беспятов.— Він утратив банк (Фінанси і Кредит), а Феррекспо від початку року зріс на 250%".

Таким само щасливцем несподівано здається Георгій Скудар (№19), мажоритарний акціонер Новокраматорського машинобудівного заводу. Попри ускладнені стосунки з головним покупцем українського важмашу Росією, Скудар зумів потроїти вартість своїх активів лише за один рік щодо мирного життя Краматорська.

“Скудар мене здивував,— каже Беспятов.— У нього в 2015 році були добрі продажі й $70 млн у кеші".

Найближчими роками, на думку Беспятова, на Україну чекають нові відкриття. Експерт каже, що, як електронне декларування запрацює, ми побачимо підйом тих, хто зараз все ще в низу рейтингу. А також з'явиться багато нових імен, частина з яких — добре забуті старі.

"Більш важливо і цілком реально [що до наступного рейтингу] потрапить чимало осіб із народних депутатів і чиновників топового рівня".
інфографіка 100
инфографика100-2
інфографіка висновки
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.