ТОП-100 найбагатших українців

ТОП-10 найбагатших

Лідери списку найбагатших українців за версією НВ
1. Рінат АХМЕТОВ
1. Рінат АХМЕТОВ

50 років, одружений,
є двоє синів

Активи: $4,112 млрд, динаміка: -8 %

  

Фінансові звіти флагманських компаній, що входять до групи СКМ Ріната Ахметова, схожі на зведення з фронту. Обстріл залізничних переїздів, якими не можуть проїхати вагони із сировиною на метзаводи; перебої з електрикою через бойові дії; постраждала від важких снарядів з неконтрольованої території сільгосптехніка.

І це далеко не повний перелік проблем, з якими регулярно стикається бізнес найбагатшого українця. Адже лінія дотику проходить просто впоперек виробничого ланцюжка всього бізнесу Ахметова.

Низка підприємств, що належать мільярдеру, залишилася на окупованій території. Серед найбільших — Єнакіївський та Харцизький трубні заводи. І якщо перше підприємство працює, то друге зупинене. Крім того, компанія втратила 60% заправок мережі Паралель.

А машинобудівний холдинг Corum, який входить до СКМ, утратив три заводи — Донецькгірмаш, Горлівський машинобудівний завод і Донецький енергозавод. Великі проблеми й у сільськогосподарської компанії Ахметова Harveast Holding — вона втратила 40% своїх земель.

Утім, втрати на сході цілком компенсуються успіхами на решті частини України. Тут найбагатша людина країни не тільки повністю контролює власні активи, але, схоже, як і раніше, вдало лобіює ухвалення вигідних для підприємств державних рішень.

Ось один приклад. Цього року Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг вирішила розраховувати оптову ринкову ціну на електрику за новою методикою. У формулі враховується вартість доставки українського вугілля в німецький Роттердам, хоча антрацит, що видобувається компаніями Ахметова і використовується для генерації, насправді не полишає території України. В результаті мільярдер має змогу підвищувати ціни на чорне золото — а це саме те, чого він домагався ще з минулого року шахтарськими протестами у столиці.

Допомагає найбагатшому українцю зробити владу зговірливішою, зокрема, його контроль над частиною депутатської фракції Опозиційний блок, припускає інтернет-видання Українська правда. Адже неформальне "об'єднання Ахметова" може дати мандати, яких бракує для потрібних владі рішень. Так сталося, наприклад, під час голосування за відставку першого уряду Яценюка: тоді представники Опоблоку покинули сесійну залу, зберігши крісло для першого постмайданного прем'єра. Нардеп Блоку Петра Порошенка Дмитро Добродомов у той момент назвав цей демарш публічним доказом співпраці Ахметова з Яценюком.

Утім, у житті мільярдера є місце не тільки для проблем на сході або тонкощів політичної кухні, але і для прекрасного — цього року після тривалої реконструкції в центрі Києва має відкритися оновлений ЦУМ, який належить Ахметову та готовий стати вітриною його публічного бізнесу.

2. Віктор Пінчук
2. Віктор Пінчук

55 років, одружений,
є син і три дочки

Активи: $1,265 млрд, динаміка: -19 %

 

Уперше з 2009 року статок Віктора Пінчука опинився рядком вище, ніж активи його давнього суперника — власника групи Приват Ігоря Коломойського. Допомогли судові тяжби, які зять екс-президента Леоніда Кучми виграв у свого давнього опонента, високе боргове навантаження Привату та труднощі, з якими останнім часом стикається однойменний банк.

Щодо Інтерпайпу Пінчука, то ця компанія, як і раніше, потерпає від торгового ембарго з РФ і падіння цін на нафту. Адже вона виробляє, зокрема, труби для нафтогазової промисловості. Поки альтернативою для неї став внутрішній ринок: Інтерпайп виграв тендери на постачання труб державному Укргазвидобуванню майже на 1 млрд грн. На руку компанії Пінчука зіграло квотування імпорту сталевих труб в Україну. Щоправда, 30 вересня чинність квоти спливла.

За даними Економічної правди, де-факто Укргазвидобуванням зараз керують менеджери Пінчука. Мова, зокрема, про Олександра Романюка, члена правління держкомпанії. В його профілі у LinkedIn, крім посади у великій газодобувній компанії, зазначено, що він досі працює радником гендиректора з нерухомості та природних ресурсів EastOne — керівної компанії Пінчука.

Але найуспішніший актив мільярдера — телевізійна група StarLightMedia (SLM), один з найефективніших гравців на медійному ринку. За підсумками 2015 року частка групи становила понад 27% від всього ТБ-сегменту. Вона охоплює практично всі категорії телеглядачів — отже, цікава рекламодавцям більше, ніж конкуренти. За даними самої телегрупи, кожна друга гривня на ринку прямої ТБ-реклами припадає на StarLightMedia. При цьому SLM виходить за межі телебачення: в 2015 році група розпочала новий проект — масштабні "живі" шоу для дітей.

3. Ігор Коломойський
3. Ігор Коломойський
53 роки, одружений,
є двоє дітей

Активи: $1,134 млрд, динаміка: -41%

 

“Жжиття — це супермаркет. Бери, що хочеш, але каса попереду",— одна з численних цитат, приписуваних мільярдерові Ігорю Коломойському, якнайліпше ілюструє ту ситуацію, в якій перебуває значна частина його бізнесу сьогодні.

За мировою угодою з Віктором Пінчуком він мусить виплатити своєму давньому опонентові $500 млн. Ця угода стала результатом позову у Високий суд Лондона, який подав Пінчук проти Коломойського і його партнера Геннадія Боголюбова. Позивач звинувачував останніх у порушенні контракту під час приватизації Криворізького залізорудного комбінату. І, за даними BBC, вимагав відшкодування збитків у розмірі 2 млрд фунтів, а також 90 млн фунтів початкових інвестицій у підприємство. Загалом мільярдери домовилися про врегулювання ділового спору без розгляду в суді.

Це вже друга мирова угода між Пінчуком і Коломойським. Першу вони уклали в жовтні 2015‑го — йшлося про дивіденди, які, на думку зятя Леоніда Кучми, йому мав виплатити Коломойський з їхнього спільного "феросплавного холдингу", який складається з Нікопольського, Запорізького і Стаханівського феросплавних заводів, а також Марганецького та Орджонікідзевського ГЗК. За даними видання Дзеркало тижня, Пінчук стверджував, що сума невиплачених дивідендів становить $ 0,5 млрд. А Коломойський, мовляв, погодився виплатити своєму опоненту половину цієї суми. Офіційно позовних вимог сторони не розголошують.

Фінансовий центр групи Коломойського — найбільший у країні ПриватБанк — вже другий рік поспіль перебуває під шквалом критики. Основна претензія до нього — високий рівень інсайдерських кредитів, тобто позик, виданих підприємствам, пов'язаним із власником фінансової установи. За даними джерел Економічної правди, рівень подібних кредитів у Приваті досягає 80%. Тобто більшість залучених коштів банк вкладає в бізнес самої фінансово-промислової групи Приват, і вони роздані численним бізнес-партнерам дніпропетровської команди.

Утім, поки Нацбанк підтримує найбільшу фінустанову країни. Так, у квітні Приват уклав з НБУ додаткові угоди, щоб відкласти до серпня 2017‑го платежі з рефінансування на суму в 6,577 млрд грн. Спочатку погасити заборгованість структура Коломойського мала починаючи з лютого і березня 2015 року.

Програма реструктуризації боргів банку перед НБУ передбачає збільшення статутного капіталу, поступове зменшення частки інсайдерських кредитів, а також надання додаткового забезпечення під рефінансування. Коломойський підтвердив, що особисто поручився за кредитами рефінансування та в частині докапіталізації ПриватБанку.

“Це називається гарантійний лист. Далі, під час реструктуризації заборгованості Нацбанку, акціонер дає персональні гарантії. Ми цього вимагаємо",— казала Валерія Гонтарева, голова НБУ, в інтерв'ю Українській правді. За словами чиновниці, персональні гарантії Коломойський дав майже на всю суму рефінансування. "Він відповідає всім своїм майном",— підкреслила Гонтарева.

У серпні акціонери ПриватБанку вирішили збільшити статутний капітал установи на 12,2%, або 2,583 млрд грн. Тобто поки Коломойський своє слово тримає.

4. Петро Порошенко
4. Петро Порошенко

51 рік, одружений,
є двоє синів і дві доньки

Активи: $949 млн, динаміка: -3%

 

Останні два роки у світовому рейтингу кондитерської індустрії Candy Idustry основний бізнес-актив українського президента Петра Порошенка — корпорація Roshen — посідає 22‑е місце. Хоча ще 2012‑го вона була 18‑тою у світі за оборотом. Але минулого року, за даними Candy Idustry, її продажі знизилися більш ніж на $200 млн, до $800 млн.

Основна причина падіння заробітків — та сама, що й у всіх роздрібних компаній України: девальвація гривні, зниження купівельної спроможності населення та зменшення кількості покупців через анексію Криму та втрату густонаселених територій Донбасу. Так, за даними Держкомстату, виробництво шоколадних виробів у країні скоротилося на 21%, борошнистих — на 18%. Виріс (щоправда, лише на 1%) випуск дешевих кондитерських виробів — цукристих.

Ще одним ударом для найбільшої кондитерської корпорації країни стало закриття російського ринку, найбільшого з експортних для всіх українських кондитерів.

Попри всі ці проблеми, корпорація зростає. Roshen почав будівництво ще одного заводу в Україні — в Борисполі. За даними програми Схеми, ділянку під нове підприємство компанія здобула таким чином, щоб уникнути проведення земельного аукціону, як того вимагає Земельний кодекс. Представники Roshen пізніше заявили, що операція з придбання ділянки проведена абсолютно законно.

Інвестиції у фабрику становитимуть 2,8 млн грн. Першу чергу планують запустити в 2018 році, а повністю ввести комплекс в експлуатацію в 2020‑му.

Ще одна велика інвестиція компанії Порошенка піде на розширення виробничої потужності Вінницького молочного заводу, який належить Roshen. Сума вкладень має досягти €25 млн, у результаті тут зможуть виробляти в 1,5 раза більше молока — 1,1 тис. т на добу замість нинішніх 700 т. Як один із ринків збуту молочної продукції у компанії розглядають Європейський союз.

5% збуту Roshen всередині країни припадає на фірмову мережу корпорації. 2015‑го компанія, крім Києва, Харкова та Вінниці, відкрила торгові точки в Борисполі, Львові та Одесі. Зараз в мережі — 46 магазинів, більшість розташовані в Києві.

Утім, формально всіх цих планів український президент жодним чином не стосується: на початку 2016 року він, пообіцявши продати Roshen після обрання главою держави, передав актив у незалежний сліпий траст. За словами Порошенка, це було зроблено у зв'язку з відсутністю покупців на компанію. Довіреною особою президента став Rothschild Trust.

5. Геннадій Боголюбов
5. Геннадій Боголюбов

54 роки, одружений,
є п'ятеро дітей

Активи: $834 млн, динаміка: -55%

 

Геннадій Боголюбов — головний партнер Ігоря Коломойського в групі Приват і власник одного з найбільших у світі феросплавних холдингів з активами в Австралії та Гані, Україні та інших країнах. Ще минулого року він був другим у списку найбагатших людей України. Але стан ПриватБанку, втрати металургів на зовнішніх ринках, а також висока заборгованість групи зменшили оцінку його статку майже наполовину.

Можливо, саме ці причини спонукали цю людину, що завжди уникала ЗМІ, вийти в публічну політику. Цього року бізнес-важковаговик Боголюбов став віце-президентом Української спілки промисловців і підприємців (УСПП). Ця організація створювалася на початку незалежності для лобіювання інтересів "червоних директорів", але останніми роками втратила вплив. Роль Боголюбова в спілці полягатиме в реалізації міжнародних інвестиційних проектів. Отримуючи посвідчення УСПП, він заявив про те, що організація буде співпрацювати з Національною інвестиційною радою при президентові України, яку очолив Борис Ложкін.

Саме в темі співпраці в межах міжнародних інвестиційних проектів у Боголюбова особливі компетенції. Чого тільки варта історія з Кременчуцьким НПЗ, коли компанії, які пов'язують з групою Приват, з допомогою судів витіснили з цього ЗАТ інших співвласників компанії, пов'язаних з татарською Татнафтою і міністерством майна Татарстану. Історія коштувала Україні $112 млн, які російські бізнесмени відсудили в міжнародному арбітражі.

Цього року Татнафта подала позов персонально до Боголюбова, Коломойського, Олександра Ярославського та Павла Овчаренка, які також були учасниками подій.

Компанія звинувачує українських бізнесменів у привласненні коштів, які Татнафта мала отримати за нафту, поставлену на Кременчуцький НПЗ. Сума надісланого до Лондонського суду позову — $334 млн збитків та відсотки.

Суд видав ордер на замороження активів Коломойського, а також низки об'єктів нерухомості в Лондоні, якими володіє Боголюбов. Зокрема, особняка в районі мільйонерів на Белгрейв-Сквер, що коштує понад $5,7 млн.

6. Галина<br> й Олександр<br> Гереги
6. Галина
й Олександр
Гереги

57 та 49 років,
подружжя, є син

Активи: $658 млн, динаміка: +8%

 

Подружжя засновників мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр-К уже другий рік поспіль потрапляють до десятки найбагатших бізнесменів країни. Але якщо минулого року вони були дев'ятими, то нині піднялися ще на три рядки вгору.

Ще одна відмінність від торішніх цифр — зростання статку. Якщо в 2015‑му, за даними аналітиків Dragon Capital, статок Герег зменшився на 15% порівняно з 2014‑м, то цьогоріч зріс на 8% щодо минулорічного рівня.

В успіху подружжя є дві основні причини. По-перше, сильно впали сусіди в рейтингу — металурги та аграрії, чий бізнес пов'язаний з кон'юнктурою на світових ринках. А по‑друге, роздрібний бізнес, який ведуть Гереги, пов'язаний із будівництвом. А обсяги будівельних робіт у країні збільшуються. Причому не тільки в Києві: небаченими досі темпами розбудовуються регіони країни. А майже в усіх областях в Епіцентру є гіпермаркети. Минулого року, за даними Delo.ua, компанія Герег стала однією з найуспішніших в країні, досягнувши показника прибутку в 1,81 млрд грн.

Продовжує працювати Епіцентр і в анексованому Криму. Про це свідчать результати розслідування програми Схеми, спільного телевізійного проекту Радіо Свобода і Першого національного. Так, за інформацією журналістів, на місці колишніх кримських магазинів мережі з'явилися аналогічні, але з назвою Новацентр-К. Серед аргументів, які підштовхнули Схеми до таких висновків,— факт продажу Епіцентром товарів компанії, яка потім реалізовувала їх у Новацентрі. Чимало з цього асортименту українська мережа продавала кримській структурі за копійчину. В самому Епіцентрі заперечують, що працюють на півострові.

7. Дмитро Фірташ
7. Дмитро Фірташ

51 рік, одружений,
є троє дітей

Активи: $652 млн, динаміка: -35%

 

Власник компанії Group DF Дмитро Фірташ вже два з половиною роки живе у Відні. Там, за його словами, він чекає на закінчення судових розглядів. США звинувачують українського мультимільйонера у хабарі розміром $18,5 млн для отримання дозволів на видобування титану в Індії. Зараз Фірташ готується до апеляційного суду, слухання мають розпочатися в листопаді. Бізнесменові загрожує до 50 років ув'язнення і конфіскація всіх активів.

Однак і на батьківщині у Фірташа потенційних судових справ по вуха. Так, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в грудні 2015‑го заявив, що Нацполіція порушила провадження про неповернення банком Надра, який належав Фірташу, кредиту рефінансування. Сума позики — 5 млн грн. За словами Авакова, позика була отримана під особисту гарантію Фірташа. Однак бізнесмен вивів гроші на пов'язані з ним компанії, запевняє міністр.

Крім цього, Генпрокуратура підозрює топ-менеджерів Надри в доведенні банку до банкрутства. Досудове розслідування ведеться за фактом привласнення майна банку.

Але і це не все: Фірташ може стати фігурантом справи про розтрату коштів на Запорізькому титаномагнієвому комбінаті, який входить у Group DF. Національне антикорупційне бюро вже затримало директора заводу за розтрату майже 500 млн грн.

А в Німеччині з Фірташем стався справжній детектив. За даними журналу Der Spiegel, український бізнесмен через приватного детектива Крістіну Вілкенінг намагався дати хабара німецьким правоохоронцям.

Коротше кажучи, майбутнє щасливчика, що здобув величезний статок на посередницьких операціях з газом, не знається оптимістичним.

8. Юрій Косюк
8. Юрій Косюк

48 років,
одружений, є син

Активи: $628 млн, динаміка: +5%

  

Український бізнес потихеньку повертає довіру інвесторів, і це вже відчуває Юрій Косюк. Його активи почали зростати.

Вартість українських публічних компаній на зарубіжних фондових майданчиках збільшується. Підтвердження тому — акції компанії Миронівський хлібопродукт (МХП), однієї з 16 українських аграрних компаній на закордонних біржах, яка належить бізнесменові.

Якщо наприкінці минулого року вартість акцій МХП становила $8,48, то станом на 25 жовтня цього року зросла більш ніж на долар — до $9,47. І хоча загалом у 2016-му котирування у МХП нижче, ніж два-три роки тому, вони все ж зростають, а не падають.

Компанія почала дихати легше і в сенсі фінансових показників. За перші шість місяців 2016-го падіння виручки становило 4% порівняно з аналогічним періодом минулого року, коли цей показник досяг 6%.

Утім, у компанії розраховують, що за підсумками року ситуація має покращитися. За 9 місяців обсяги продажу курятини у МХП зросли. Причому здебільшого через експортне постачання. Так, відвантаження м'яса птиці на зовнішні ринки збільшилося на 44% порівняно з минулим роком. В результаті на сьогодні найбільший виробник курятини в Україні експортує понад третину від загального обсягу виробництва.

Серед важливих новин компанії: запуск нових майданчиків на птахофабриці Оріль-Лідер у Дніпропетровській області, а також створення центру з продажу та дистрибуції в Об'єднаних Арабських Еміратах. Крім того, виплід Косюка зробив черговий крок до збільшення присутності на ринку ЄС: навесні в Нідерландах МХП відкрив невелике спільне підприємство з вирощування та переробки птиці. Поки воно завантажене не на повну потужність, але на 100% можливостей вийде вже до кінця року.

9. Костянтин Григоришин
9. Костянтин Григоришин

50 років,
розлучений, має сина

Активи: $580 млн,
динаміка: минулого року не потрапив у рейтинг

  

УЗМІ Костянтина Григоришина, власника групи Енергетичний стандарт, називають другом Порошенка. Він знайомий з президентом з кінця 1990‑х, і донедавна у них були спільні активи, серед яких філія Севастопольського морзаводу, відібрана після анексії Криму.

Не дивно, що Григоришин — один з тих, хто з приходом нової влади став більш впливовим. Причому навіть у тій сфері, де традиційно сильні позиції має найбагатший українець Рінат Ахметов,— в енергетиці.

У цій галузі Григоришину є що протиставити власнику ДТЕК: йому належить Луганське енергетичне об'єднання (ЛЕО), а також два обленерго — Сумське і Чернігівське. Ще в шести обленерго Григоришин — міноритарний акціонер.

У 2015-му менеджери, які раніше працювали у його компаніях, отримали керівні посади в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, у держпідприємстві Укренерго і навіть в Нацкомісії з регулювання електроенергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Після цих кадрових успіхів підприємство Григоришина Запоріжтрансформатор (ЗТР) виявилося головним претендентом на поставку Укренерго трансформаторів, причому за завищеною ціною. В результаті публічного скандалу тендер блокувала СБУ, а прем'єр Арсеній Яценюк доручив перевірити діяльність Укренерго, а також провести службове розслідування в Міненерго.

І хоча на проведеному аукціоні повторно знову переміг ЗТР, ціна тих же 22 агрегатів опинилася на 1,1 млрд грн нижче.

Втім, інтереси Григоришина сягають далеко за межі енергетики — він, окрім іншого, пристрасно колекціонує живопис. Першу картину бізнесмен купив ще в 1993 році. Тепер в його зібранні — роботи одного з найвідоміших художників початку ХХ століття Амадео Модільяні, великого художника епохи Відродження Пітера Брейгеля Старшого, "українського Пікассо" Олександра Богомазова та інших.

І в нинішньому рейтингу НВ саме колекція картин значно вплинула на оцінку статків Григоришина.

10. Вадим Новинський
10. Вадим Новинський

53 роки, одружений,
має чотирьох дітей

Активи: $546 млн, динаміка: -23%

 

Справи народного депутата Опозиційного блоку Вадима Новинського останнім часом йдуть не дуже добре.

Основа його бізнесу — міноритарний пакет у компанії Метінвест, яка переживає не найкращі часи. Так, у першому півріччі 2016 року виручка її знизилася на 21%, а показник EBITDA зменшився на 7%.

У київських та херсонських офісах Смарт-Холдингу, що належить Новинському, регулярно відбуваються слідчі заходи. СБУ обшукала приміщення компанії в рамках провадження за фактом заволодіння невстановленими особами майном Миколаївського суднобудівного заводу Океан і доведення його до банкрутства.

А в кінці жовтня генпрокурор Юрій Луценко заявив, що підозрює Новинського в тиску на покійного главу Української православної церкви Московського патріархату митрополита Володимира. Метою дій було відсторонення його від керівництва церквою. Генпрокуратура має намір просити про зняття депутатської недоторканності з бізнесмена, який відомий своєю підтримкою православ'я в його московській версії і був одним зі спонсорів хресної ходи, минулого літа 2016‑го.

У вересні Новинський опублікував статтю в англійській газеті The Guardian. У ній депутат, який голосував свого часу за диктаторські закони 16 січня, звинуватив українську владу в заохоченні радикалізму і зажадав поважати законні права опозиції.

інфографіка
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.