Точка зору. Безпрецедентна кампанія

Розділені штати Америки

96% світового населення хоч і не бере участі в президентських виборах у США, але відчує на собі їхні наслідки не менше, ніж американці

96% світового населення хоч і не бере участі в президентських виборах у США, але відчує на собі їхні наслідки не менше, ніж американці

  

  

Річард Хаас,
президент Ради
з міжнародних відносин (США)

  

Нинішня президентська кампанія в США відрізняється від попередніх. Жодних правил пристойності і великий розрив між кандидатами — бізнесменом Дональдом Трампом, який виступає проти істеблішменту, з боку республіканців і досвідченим політиком Гілларі Клінтон з боку демократів. Ця гонка розкрила глибокий розкол в американському суспільстві та зашкодила репутації країни в світі. Тому не дивно, що єдине, в чому зараз одностайні всі американці: кампанія затяглася. Але незабаром вона закінчиться. І питання в тому, що ж буде далі.

Дослідження дозволяють припустити, що Клінтон, колишній сенатор і держсекретар, здолає суперечливого Трампа. Але опитування не варто плутати з реальністю. Зрештою, напередодні референдуму за Brexit експерти запевняли, що британці підтримають рішення залишитися в ЄС.

Я кажу це для того, щоб іще раз підкреслити: перемога Клінтон хоч і дуже ймовірна, але не гарантована. Єдине опитування, що має значення, відбудеться 8 листопада. Доти ми можемо лише гадати.

З іншого боку, майже немає сумнівів у тому, що з цих виборів США вийдуть розділеною країною з розділеною владою, незалежно від того, хто переможе і чия партія становитиме більшість у Конгресі. Ані демократам, ані республіканцям не вдасться реалізувати свої цілі без хоча б мінімальної підтримки з боку опонента.

Але лінія розколу між республіканцями і демократами — не єдина в американській політиці. Розколи всередині кожної з найбільших партій ще глибші: великі фракції прагнуть до точок екстремуму. Демократи — вліво, республіканці — вправо. Через що компроміси практично неможливі.

Тому якщо переможе Клінтон, чимало республіканців вирішать, ніби це сталося через вади Трампа, і почнуть ставитися до неї як до "президента на один строк". Отже, будуть всіляко перешкоджати її адміністрації, щоб перешкодити кампанії в 2020 році.

Аналогічно, якщо вдасться виграти Трампу, переважна частина демократів (і навіть частина республіканців), оговтавшись від шоку, почнуть робити все можливе, щоб мільярдерові не вдалося здобути другий строк.

Перемога Клінтон хоч і дуже ймовірна, але не гарантована

За кожного з цих сценаріїв на країну чекає прогрес лише в деяких ключових сферах. Наступний американський уряд може ухвалити закон, що гарантує модернізацію застарілої інфраструктури держави — цю політику підтримують обидва кандидати і багато членів Конгресу. Можливо, навіть вдасться нашкребти голоси для реформування американського податкового кодексу, знизивши податок для корпорацій і підвищивши на багатство.

Інші ж питання, які потребують співпраці президента і Конгресу, повиснуть в повітрі. Перше — це імміграційна реформа, яка є в США не меншою проблемою, ніж в Європі. Друге — торгівля. Внутрішнє політичне середовище змушує кандидатів бути обережними щодо тем, у яких є багато опонентів, тому і Трамп, і Клінтон виступають проти Транстихоокеанського партнерства навіть незважаючи на те, що його ратифікація корисна для американської економіки і стратегічної позиції країни. Також напевно підвищаться дефіцит і борг США, адже навряд чи хтось зважиться скоротити витрати на соціальну допомогу.

Зовнішньополітичні наслідки виборів можуть бути серйознішими, оскільки, відповідно до американської конституції, у президента в цій сфері істотні повноваження. Хоча офіційно оголошувати війну або ратифікувати договори має право лише Конгрес, президент може використовувати (або відмовитися використовувати) військову силу без схвалення Конгресу. Також президент може укладати будь-які міжнародні угоди, призначати своїх людей на важливі посади в Білому домі та змінювати зовнішню політику США виконавчим актом, як нещодавно зробив Обама щодо Куби.

За Клінтон це може призвести до створення безпечних районів у Сирії, забезпечення поставок оборонних озброєнь в Україну, а також жорсткішої позиції щодо Північної Кореї, оскільки та продовжує нарощувати свій ядерний і ракетний потенціал. Набагато складніше здогадатися, що зробить Трамп. Він, зрештою, політичний аутсайдер, і ніхто не знає, яка частина його передвиборчої риторики перетече в його політику. Але можна очікувати, що адміністрація Трампа дистанціюється від деяких традиційних союзників у Європі й Азії та триматиметься осторонь питання Близького Сходу.

Що саме станеться з Америкою після президентських виборів — як і раніше, відкрите питання. З упевненістю можна стверджувати лише одне: 96% світового населення, що не брало участі у виборах в США, відчує їхні наслідки на собі не менше, ніж американці.

Copyright: Project Syndicate, 2016.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.