Країна. Топ-10 молодих політиків

Гості з майбутнього

НВ з допомогою експертів визначило десять найперспективніших молодих політиків країни

Депутати-початківці, діяльний держчиновник, антикорупційний прокурор і командир добровольчого з'єднання — з допомогою експертів НВ визначило десять найперспективніших молодих політиків країни

  

Максим Бутченко

 

 

Запит на нові обличчя — один із трендів останніх років, які соціологи спостерігають у суспільстві. І шанс для молодих політиків дійсно з'явився: на думку політтехнолога Сергія Гайдая, в країні починається той етап розвитку, коли доступ до соціальних ліфтів, що ведуть на вершини влади, став як ніколи простий. "У політику прийшла молода кров, і є велика готовність і бажання оновлення",— переконаний він.

Інакше кажучи, в країні зріє покоління молодих політиків, які вже завтра відсунуть убік не лише колишніх топових політичних персонажів, а й цілі групи старої еліти.

Саме нові люди, на думку експертів, мають відмінні шанси, користуючись схваленням суспільства, кардинально змінити український політичний клас.

У кого з політиків-початківців великі шанси зробити це, хто має найкращі перспективи? Це питання НВ поставило групі експертів: журналістам, політологам, громадським активістам, представникам бізнес-середовища та економістам.

Підсумувавши отримані під час опитування бали, редакція виділила десятку найперспективніших політиків. До неї увійшли люди, які вже заявили про себе,— молоді депутати, борці з корупцією, чиновники. Не всі з них безпосередньо зайняті політичною діяльністю, але опитані експерти впевнені: у них для цього є чудовий потенціал.

Популярність діяльності цих людей, системність починань, лідерські здібності — чинники, що визначили підсумки експертного опитування.

фоторастяжка нова хвиля
Покоління Next

Не треба змалку ставати партійним функціонером у рейтинговій політсилі, мати фінансовий ресурс і міцні зв'язки у старих елітах, щоб стати найперспективнішим молодим політиком у країні. Краще дистанціюватися від досвідчених діячів, а то й відкрито опонувати людям, які обжилися в трикутнику Грушевського—Інститутська—Банкова. І регулярно доводити власну ефективність, активно опікуючись проблемами, які турбують більшість населення.

Під цими тезами могли б підписатися всі учасники топ-10 від НВ. Але найбільше вони пасують першому номеру рейтингу — народному депутату Мустафі Найєму.

Його ім'я назвала переважна частина опитаних НВ експертів. На їхню думку, екс-журналіст і депутат має великі шанси стати лідером всеукраїнського масштабу.

“Він працює системно, нікуди не поспішаючи. І не припускається поки катастрофічних помилок, яких встигли вже припуститися інші",— пояснює політтехнолог Олексій Голобуцький.

Найєм став одним з активних учасників найпублічнішої та найуспішнішої на сьогодні української реформи — модернізації МВС. Він запускав патрульну поліцію в декількох містах країни, зокрема на сході, поблизу зони АТО.

Зараз же колишній журналіст, який здобуває задля підвищення власної політичної ефективності юридичну освіту, розвиває проект GoGlobal, що передбачає навчання англійської мови всіх українських школярів, а також сподівається реалізувати якийсь великий інфраструктурний проект. “Наприклад, те, що ми зробили в Маріуполі з центром надання адміністративних послуг,— для мене великий досвід. Не маючи грошей, ми спромоглися знайти ресурси і зробити велику справу",— ділиться Найєм своїми планами.

Друге місце у рейтингу посіла людина, яка зробила собі ім'я на боротьбі з корупцією,— багаторічний колега Найєма Сергій Лещенко. Навіть інформація про купівлю останнім дорогої квартири, що супроводжувалася невмілими виправданнями, не зашкодила йому: в очах експертів депутат БПП, який продовжує викривати афери провладних політиків і чиновників, залишається одним з найперспективніших представників нової хвилі.

Найєм не припускається поки катастрофічних помилок
Олексій Голобуцький,
політтехнолог

Трохи рідше експерти називали прізвище Єгора Соболєва. Молодого депутата опитані НВ аналітики відзначили за послідовну боротьбу з різними проявами корупції.

У п'ятірці лідерів опинилася ще одна колега Найєма і Лещенка — депутат Світлана Заліщук, а також Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі. І якщо перша зарекомендувала себе завдяки активним контактам із західними політиками, то держчиновника експерти відзначили за впровадження системи електронних держзакупівель ProZorro. Ця система може здійснити переворот у країні, адже вибиває фундамент з‑під вітчизняної корупції.

Незважаючи на те, що заступник міністра поки не заявляв про свої політичні амбіції, експерти високо оцінюють його потенціал. Політолог і політтехнолог Тарас Березовець вважає Нефьодова представником класу так званих політичних хіпстерів. “Він яскравий та розумний. Єдиний мінус — його аудиторія поки представлена лише молодими людьми. Тому він — політик на виріст",— вважає Березовець.

Серед політиків з високим потенціалом аналітики називали і депутата-мажоритарника Андрія Білецького — командира полку Азов, який отримав шосту позицію в рейтингу.

На початку жовтня у Києві відбувся установчий з'їзд партії Національний корпус (НК), головою якої став Білецький. Гайдай пояснює, що НК відбиратиме голоси у Правого сектора і ВО Свобода. "Білецький входить в елітарну групу, звідки, власне, беруться політики — люди, здатні жертвувати собою заради інтересів країни",— пояснює експерт.

А політолог Володимир Фесенко зазначає, що у головного "азовця" є й безперечні лідерські навички. Мовляв, стати політиком — це одне, а зібрати навколо себе людей, які щиро повірять у тебе,— зовсім інше. Здебільшого нинішнім діячам хронічно бракує організаторських здібностей, тому їм, на думку Фесенка, не вдається ані створити партії, ані довго втриматися на політичній авансцені. А ось НК може пройти в Раду, заповнивши нішу правих.

Серед найперспективніших молодих політиків експерти також виділили Ганну Гопко, яка зі скандалом залишила фракцію Самопоміч, Василя Гацька, лідера Демальянсу, і депутата-мажоритарника Борислава Березу. До цього списку увійшов і Артем Ситник, голова Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Гайдай запевняє: щойно голова НАБУ покаже результат своєї роботи і проявить рішучість у боротьбі з високопосадовими хапунами, його популярність зросте на очах. "Тоді перед ним відчиняються всі двері, аж до президентства",— каже Гайдай.

фоторастяжка Березовець

БИТВА ДВОХ СИЛ:
Політолог Тарас Березовець упевнений, що політикам нової хвилі опонуватимуть відверті популісти

Піти на прорив

Гайдай говорить про першу умову, необхідну для проходження молодої хвилі у велику політику,— суспільну популярність. Заради неї більшість нинішніх діячів платять величезні гроші. Адже вони знають, що реальний кар'єрний ріст політика починається лише після того, як потенційні виборці зможуть назвати його прізвище. “Хороший приклад — Надія Савченко: незалежно від її заяв багато хто знає її в обличчя. А тому, можливо, і будуть за неї голосувати",— каже Гайдай.

В учасників рейтингу НВ популярність вже є, але лише в обмежених колах. І всі ці люди ще не подолали критичної точки, за якою починається безумовне впізнавання.

Навіть у соцопитуваннях, спеціально присвячених оцінюванню діяльності молодих політиків, а також представників влади і громадських активістів, зустрічаються прізвища лише кількох фігурантів топ-10 молодих політиків.

Так, у відповідному липневому дослідженні групи Рейтинг, 19% опитаних позитивно оцінюють діяльність Соболєва, 18% — Найєма, 11% — Лещенка і 3% — Заліщук. Інші представники рейтингу НВ у дослідженні не фігурують. При цьому підтримка Савченко, за даними того самого опитування, дорівнює 32%, а лідера Самопомочі Андрія Садового — 28%. Навіть скандально відомій Юлії Тимошенко довіряють 18% респондентів.

А в тих глобальних соцдослідженнях, які вивчають настрої українців перед парламентськими і президентськими виборами, перспективну політичну молодь зазвичай не враховують через надто низький рейтинг.

Нефьодов — політик на виріст
Тарас Березовець,
політолог

У зв'язку з цим Євген Магда, директор Центру суспільних відносин, називає ключову помилку нової хвилі українських політиків: вони погано розуміють той факт, що вибори можна виграти лише за межами соцмереж. "Я не про підкуп, а про необхідність 5 тис. рукостискань за день",— каже експерт.

Він також побоюється, що Найєм, Лещенко і їм подібні розпорошуються, замість того щоб консолідуватися з близькими по духу діячами.

Зараз варто було б зайнятися об'єднанням, адже "вікно можливостей" відчинено не тільки для тих, хто насправді готовий змінювати країну на краще.

Березовець упевнений, що час політиків-важковаговиків добігає кінця. Це показує навіть світова практика, зокрема вибори в США, де головні конкуренти Дональд Трамп і Гілларі Клінтон не мають великої підтримки, але мають високий антирейтинг. І поки великі лідери йдуть в Лету, з'являється дедалі більше популістів, зокрема в Україні. "Причому на місце, наприклад, популістки Тимошенко можуть прийти сотні інших — меншого калібру, але набагато зліші й нахабніші",— каже політтехнолог.

Основне протистояння він бачить між тими, хто "зліші й нахабніші", і новою генерацією, на яку прогресивна частина суспільства покладатиме великі надії. Але для успіху "нових" необхідний адаптаційний період після соціальних збурень і пертурбацій, викликаних Майданом. "Мине років п'ять, поки українці не перетравлять популістичні гасла і не почнуть думати головою, а не шлунком",— переконаний Березовець.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.