Рейтинг НВ

ТОП-100 успішних жінок України

ПОЛІТИКИ
ПОЛІТИКИ

 
Ольга Бєлькова

народний депутат фракції Блок Петра Порошенка, заступник голови комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, 41 рік

 

Ольгу Бєлькову називають безкомпромісним політиком: за п'ять років у статусі народного депутата вона не скомпрометувала себе ні скандальними заявами, ні причетністю до корупційних схем. А її законодавчі ініціативи отримували підтримку не тільки серед колег по парламенту, але й у відомих західних політиків і експертів.

У Бєлькової непогана освіта — вища економічна та юридична. Причому вона вчилася не тільки в Україні, але і в одному з кращих навчальних закладів світу — Школі управління ім. Джона Кеннеді в Гарвардському університеті. До обрання в парламент Бєлькова встигла попрацювати в багатьох великих українських і міжнародних компаніях, у тому числі в групі EastOne Віктора Пінчука.

Вперше у Верховну раду вона пройшла в 2012 році від партії УДАР, потім у 2015 році від Блоку Петра Порошенка. Серед її депутатських ініціатив — більше 20 реформаторських законопроектів у сфері економіки та енергетики, в тому числі закон про ринок природного газу.

"На щастя, дешевий політичний театр та ігри за владу — ніщо порівняно з реальним тектонічним зрушенням, яке сталося у свідомості суспільства, - говорить про процеси, що відбуваються в Україні, Бєлькова. — Сьогодні ми як ніколи готові і прагнемо взяти на себе відповідальність за свою долю".

   

  

Вікторія Войціцька

народний депутат фракції Самопоміч, секретар комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, 42 роки

 

Економіст Вікторія Войціцька в 2005 році закінчила програму MBA в американській Brandeis International Business School. У неї за плечима досвід роботи в десятці найбільших міжнародних та українських компаній — спочатку аудитором, а потім фінансовим директором.

На позачергових виборах у Верховну раду в 2014 році її в числі інших молодих фахівців міжнародного рівня, не пов'язаних з політиками старої гвардії і олігархами, запросили до списку партії Самопоміч. Войціцька не раз критично висловлювалася на адресу уряду і з готовністю розкривала для ЗМІ сумнівні корупційні схеми в українській енергетиці, які влада налагодила вже після Євромайдану.

Через безкомпромісну позицію політика в останній рік тиск на неї посилився. В березні 2016 року невідомі кинули фаєр із запальною сумішшю під вікна будинку Войціцької. А трохи пізніше за нез'ясованих обставин потрапив у серйозну аварію її чоловік. Після цього народному депутату надали держохорону, однак незабаром відкликали.

 

 

Ірина Геращенко

перший заступник голови Верховної ради, уповноважений президента з питань мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях, 45 років

 

Ірина Геращенко починала професійну кар'єру як тележурналіст. Після десяти років роботи в ЗМІ у 2002 році стала прес-секретарем лідера партії Наша Україна Віктора Ющенка, який згодом був обраний президентом. З того часу почалася політична кар'єра Геращенко.

У 2007‑му вона стала народним депутатом за списками партії Наша Україна—Народна самооборона, потім двічі переобиралася у парламент — у лавах партії УДАР у 2012 році та від Блоку Петра Порошенка в 2014‑му. Щоразу Геращенко входила до складу комітету з питань євроінтеграції, брала активну участь у міжпарламентському діалозі України з Євросоюзом, відстоювала підписання Угоди про асоціацію з ЄС і виконання Україною всіх вимог для введення безвізового режиму з Європою.

У червні 2014 року вона стала уповноваженим президента з питань мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях. Геращенко сприяє поверненню українських військових з полону донбаських сепаратистів і займається налагодженням діалогу з мешканцями територій, які Україні вдалося повернути під свій контроль.

  

 

Ганна Гопко

позафракційний народний депутат, голова комітету Верховної ради у закордонних справах, 35 років

 

Ганна Гопко за освітою журналіст, але в ЗМІ працювала лише чотири роки. Потім вона закінчила Українську школу політичних студій та сконцентрувалася на громадській діяльності. Брала участь в ініціативах Доступне житло — Влада, побудуй обіцяне; захист Біличанського лісу і кампанії За майбутнє без куріння.

Після Євромайдану Гопко увійшла в громадську організацію Реанімаційний пакет реформ і брала участь у підготовці низки реформаторських законопроектів у різних сферах, які пізніше були схвалені парламентом. На позачергових виборах 2014 року Гопко пройшла в парламент за списком партії Самопоміч і очолила комітет у закордонних справах.

  

 

Світлана Заліщук

народний депутат фракції БПП, голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції комітету Верховної ради у закордонних справах, 34 роки

 

Світлана Заліщук — одна з найяскравіших представниць нової генерації політиків, які пройшли в парламент після Євромайдану. Раніше працювала у громадському секторі.

Заліщук встигла пройти стажування Draper Hills Summer Fellowship у Стенфордському університеті (США), попрацювати на безліч українських громадських організацій і рухів, у тому числі Чесно, Стоп Цензурі! і Реанімаційний пакет реформ.

Громадську діяльність Заліщук продовжила, ставши депутатом Верховної ради. Разом з політиками нової генерації в Раді вона створила групу Єврооптимісти, в якій відстоює проведення реформ і боротьбу з корупцією в країні.

  

 

Надія Савченко

позафракційний народний депутат, 35 років

 

Влітку 2014 року ім'я нікому не відомої української військової прогриміло на всю Україну. Тоді Надію Савченко, добровольця батальйону Айдар, штурмана-оператора гелікоптера Мі-24 збройних сил, взяли в полон донбаські сепаратисти і таємно переправили до Росії.

Два роки російського полону і мужність Савченко просто в залі суду зробили з неї національного героя. На цій хвилі в 2014‑му вона вперше в історії України стала народним депутатом заочно, пройшовши в парламент як перший номер у списку партії Батьківщина.

Після повернення з полону Савченко стала найпопулярнішим українським політиком з підтримкою до 35%. Прихильність українців пішла на спад після її заяв про необхідність примирення із сепаратистами і спроб вести прямі переговори з ватажками самопроголошених ДНР і ЛНР. Проте навіть після цього вона входить у десятку найпопулярніших політиків України з рейтингом довіри у 5,6%.

Критика суспільства Савченко не бентежить: вона запевняє, що не є "агентом Кремля" і готує собі новий політичний трамплін — власну партію РУНА.

  

 

Тетяна Ричкова

народний депутат фракції БПП, засновник дніпропетровського відділення благодійного фонду допомоги армії Крила Фенікса, 38 років

 

До 2014 року Тетяна Ричкова і її чоловік були скромними підприємцями з Дніпра, але трагічні події в країні внесли в життя свої корективи. Чоловік Тетяни Ричкової Вадим пішов добровольцем на Донбас і через кілька місяців загинув.

Ричкова стала волонтером: на кошти своєї родини, пожертви бізнесменів і простих українців робила для армії все те, чого не могла зробити держава. Зрештою вона стала одним з найвідоміших волонтерів країни, заснувала дніпропетровський філіал найбільшого фонду допомоги армії Крила Фенікса і отримала з рук президента орден Богдана Хмельницького III ступеня.

У січні 2015-го Ричкова вступила до лав Збройних сил і стала помічником міністра оборони. А в 2016‑му зробила новий крок на політичному поприщі — стала нардепом від одного з округів Дніпропетровської області. Тепер питаннями реформування армії вона займається на державному рівні.

 

  

Вікторія Сюмар

народний депутат фракції Народний фронт, голова комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, 39 років

 

Вікторія Сюмар починала свою кар'єру як журналіст. За 15 років вона встигла попрацювати у провідних радіо- та телепроектах країни. Паралельно чотири роки майбутній політик активно займалася громадською діяльністю, зокрема, була одним із засновників журналістської кампанії Стоп Цензурі!.

Інформаційною політикою і проблемами журналістів Сюмар продовжила займатися і в статусі політика, ставши в 2014‑му народним депутатом. Вона — автор багатьох законопроектів, що полегшують роботу журналістів і захищають український інформаційний простір від російської пропаганди.

  

 

Оксана Сироїд

заступник голови Верховної ради, 40 років

 

Оксана Сироїд здобула вищу юридичну освіту спочатку в Україні, а потім в Університеті Оттави в Канаді. Свою трудову діяльність розпочала в апараті Верховної ради і Кабінету міністрів, співпрацювала з ООН і ОБСЄ у рамках реалізації різних проектів з проведення реформ в Україні. У 2012 році очолила благодійну організацію Український правознавчий фонд. Була провідним експертом громадської організації Реанімаційний пакет реформ з питань реформи судової влади, конституційної та адміністративної реформ.

Протягом десяти років Сироїд брала активну участь у розробці законодавства, спрямованого на встановлення верховенства права в країні. Багато з цих документів отримали позитивний висновок Венеціанської комісії.

Після Євромайдану на дострокових виборах 2014 року Сироїд була обрана до парламенту за списком партії Самопоміч. І відразу ж обійняла посаду заступника голови Верховної ради.

  

 

Альона Шкрум

народний депутат фракції Батьківщина, 29 років

  

За освітою Альона Шкрум — юрист-міжнародник. Крім Київського інституту міжнародних відносин, вона навчалася в Сорбонні та Кембриджі. Потім працювала в кращих юридичних компаніях в Україні та за кордоном. У 2014 році стала експертом в організації Право на захист при Управлінні верховного комісара ООН у справах біженців.

На дострокових парламентських виборах 2014‑го Юлія Тимошенко запросила Шкрум до списку партії Батьківщина як молодого фахівця міжнародного класу. У парламенті депутат займається питаннями держслужби та служби в органах місцевого самоврядування. Багато в чому саме завдяки її зусиллям революційний закон про реформу держслужби був прийнятий в парламенті всупереч сильному опору.

  

 

Оксана Продан

народний депутат, заступник голови фракції БПП, 42 роки

 

Оксана Продан — економіст і юрист з багаторічним стажем, фахівець у сфері податкової та митної політики.

Після того, як у 2012 році вона вперше пройшла в парламент від партії УДАР, Продан зарекомендувала себе як борець за покращення бізнес-клімату в країні.

Свою роботу на цьому поприщі вона продовжила і як депутат від Блоку Петра Порошенка. За останні два роки парламент схвалив понад 20 її ініціатив, спрямованих на спрощення оподаткування та запровадження в Україні європейських стандартів ведення бізнесу.

Вона неодноразово жорстко критикувала політику влади у цій сфері. Особливо дісталося нинішньому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову, якого Продан звинуватила у провалі реформ і тиску на бізнес.

  

 

Юлія Тимошенко

народний депутат, голова фракції Батьківщина, 56 років

 

Юлія Тимошенко — справжній важковаговик української політики. За більш ніж 20 років вона побувала народним депутатом шести скликань Верховної ради, двічі обіймала пост прем'єр-міністра.

За часів президента Віктора Януковича, Тимошенко була засуджена до тюремного ув'язнення відразу по кількох кримінальних справах, які міжнародна спільнота визнала політичним переслідуванням.

Після втечі Януковича і перемоги Євромайдану опальний екс-прем'єр була звільнена і повністю реабілітована. Вона спробувала повернутися у велику політику на дострокових президентських виборах у травні 2014 року, але зазнала фіаско, отримавши лише 12,8% голосів виборців. На жовтневих виборах до парламенту її партія Батьківщина пройшла в Раду і увійшла до складу коаліції.

За два роки Тимошенко не тільки вдалося повернутися з політичного небуття, але знову стати одним з найбільш рейтингових політиків країни, здатних скласти конкуренцію чинному президентові.

  

 

Ніна Южаніна

народний депутат фракції БПП, голова комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики, 52 роки

 

У Ніни Южаніної за плечима 20 років бухгалтерського досвіду і 10 років досвіду роботи аудитором. Вперше вона стала народним депутатом у жовтні 2014‑го, а через півроку очолила податковий комітет.

За свою недовгу політичну кар'єру Южаніна вже встигла справити враження — її комітет розробив безліч податкових ініціатив, що дозволяють істотно полегшити тиск на бізнес.

Останнім часом Южаніна особливо жорстко виступає проти політики нинішнього голови Державної фіскальної служби Романа Насірова, вимагаючи його відставки.

ДЕРЖСЕКТОР
ДЕРЖСЕКТОР-фото

Олена Зеркаль

Заступник міністра закордонних справ з питань євроінтеграції, 42 роки

 

Оолена Зеркаль — жорсткий і системний дипломат, з 2005 року займається проблемою євроінтеграції. Вона готувала майже всі найважливіші документи в цій сфері, у тому числі Угоду про асоціацію між Україною і Євросоюзом, а також план дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС.

У підготовці цих документів допомогло те, що Зеркаль — не тільки кадровий дипломат, але і юрист.

Тривалий час її постать залишалася в тіні, але з 2014‑го, коли Зеркаль була призначена заступник голови МЗС, чиновник стала обличчям української дипломатії для західних колег.

А ще вона досить нетиповий дипломат з чітко визначеною позицією. Так, у 2015‑му Зеркаль відчитала парламент за відмову прийняти безвізовий пакет законопроектів, звинувативши депутатів у відсутності здорового глузду. Досить відверто заступник міністра висловлюється і на міжнародних майданчиках, причому як стосовно Кремля, так і на адресу ЄС. Наприклад, зволікання у ратифікації Угоди про асоціацію та введення безвізу вона назвала "якоюсь зрадою".

 

 

Уляна Супрун

в. о. міністра охорони здоров'я, 54 роки

 

Етнічна українка Уляна Супрун народилася і виросла в США. Медик за освітою з 20‑річним стажем, восени 2013‑го вона повернулася на історичну батьківщину. Брала участь у Євромайдані, працювала директором гуманітарних ініціатив Світового конгресу українців та отримала українське громадянство.

Влітку 2016‑го Супрун отримала ще дещо — посаду голови МОЗ, відомства, що немов застигло у минулому. Позбавлена будь-якого чиновницького апломбу, Супрун кардинально перетрусила роботу головного офісу цієї корумпованої машини: запустила перші болючі реформи і після тривалої перерви провела закупівлі необхідних вакцин і ліків.

Діяльність Супрун вже викликала запеклий опір як серед політиків, так і серед лікарів. Але міністра це не зупиняє — у 2017‑му вона хоче повністю змінити стосунки пацієнтів з держмедициною.

 

 

Іванна Климпуш-Цинцадзе

Віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, 44 роки
 

Іванна Климпуш-Цинцадзе — фахівець з міжнародних відносин: у неї кілька вищих освіт, в тому числі диплом Державного університету штату Монтана (США). Вона попрацювала в громадських організаціях, працювала кореспондентом української служби радіо ВВС у Вашингтоні і Тбілісі, а потім — у проекті Ялтинська європейська стратегія (YES). І виявилася в числі засновників Українського кризового медіацентру.

З жовтня 2014‑го Климпуш-Цинцадзе — народний депутат від Блоку Петра Порошенка, вступила в групу Єврооптимісти. А через два роки вона почала займатися євроінтеграцію в уряді.

 

 

Лілія Гриневич

міністр освіти і науки, 51 рік
 

Пост голови Міносвіти став для Лілії Гриневич логічним завершенням її 20‑річної викладацької кар'єри. Тим більше що ще в 2006 році вона очолила Український центр оцінювання освіти і стояла біля витоків створення системи зовнішнього незалежного тестування для випускників шкіл.

В політику Гриневич прийшла в 2012‑му, ставши народним депутатом від Батьківщини, а потім у 2014‑му опинилася в Раді вже як представник Народного фронту. В обидва своїх приходи у парламент вона очолювала комітет з питань науки і освіти. А в 2016‑му опинилася в кріслі профільного міністра.

Тепер вона реформує шкільну освіту, змінюючи програму і роблячи навчальний процес більш гуманним до юних українців.

 

Юлія Ковалів

голова наглядової ради НАК Нафтогаз України і Офісу Національної інвестиційної ради при президентові України, 32 роки
 

У послужному списку економіста Юлії Ковалів — робота у великих енергокомпаніях і держструктурах. У 2010 році вона очолила Координаційний центр з упровадження економічних реформ при президенті і відтоді спеціалізується на лібералізації енергетичного ринку.

У 2015‑му Ковалів стала першим заступником міністра економічного розвитку і торгівлі. Рік потому змінила крісло — очолила Офіс Національної інвестради при президенті. Її мета — поліпшити бізнес-клімат і залучити інвестиції.

 

 

Валерія Гонтарева

голова Національного банку України, 52 роки
 

У житті до Нацбанку Валерія Гонтарева самореалізувалася як успішний фінансист і інвестбанкір: працювала в правлінні банків Сосьєте Женераль і ІНГ Банк Україна, а в 2007‑му очолила раду директорів групи компаній ICU.

У червні 2014 року Гонтарева вийшла із зони колишнього комфорту, очоливши НБУ. Падіння гривні і рівня життя, що збіглися з її роботою в нацрегуляторі, зробили Гонтареву улюбленим об'єктом критики з боку політиків і активістів.

Але при ній НБУ стабілізував гривню, збільшив золотовалютні резерви і очистив банківську систему України: за два роки регулятор вивів з ринку більше 80 неблагонадійних банків, або 40% від їх загального числа. Тим, хто "вижив", довелося показати структуру власників і працювати за прозорими правилами.

 

 

Ольга Герасим'юк

перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, телеведуча, 58 років
 

Ольгу Герасим'юк з журналістикою пов'язують більше трьох десятиліть роботи, а найбільшу популярність їй принесла співпраця з каналом 1+1, де вона вела програми Особливий погляд, Версії, Без табу, Хочу і буду. У 2005 році Герасим'юк навіть зайняла посаду генерального продюсера телекомпанії 1+1.

Однак потім вона обрала політичну кар'єру. Після помаранчевої революції Герасим'юк двічі проходила у Верховну Раду за списком Нашої України Віктора Ющенка. У парламенті опікувалася питаннями свободи слова та зовнішньої політики.

У 2014‑му Герасим'юк стала першим заступником голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. На цій посаді вона бореться з російською пропагандою, а у вільний час займається волонтерством.

 

 

Оксана Маркарова

перший заступник міністра фінансів, урядовий уповноважений з питань інвестицій, член наглядової ради Ощадбанка, Ексімбанка, Укргазбанка та ПриватБанка, 40 років
 

Оксана Маркарова — фінансист з західною освітою: крім Києво-Могилянської академії, вона закінчила університет Індіани в США за спеціальністю Міжнародні публічні фінанси і торгівля.

20 років Маркарова присвятила роботі в низці великих міжнародних компаній. Зокрема, 11 років очолювала інвестиційну групу ІТТ.

У березні 2015‑го вона опинилася в Мінфіні і була до речі, працюючи у сфері відкритості та прозорості державних фінансів.

 

 

Валерія Лутковська

уповноважений Верховної ради з прав людини, 45 років
 

Дипломований філолог і юрист Валерія Лутковська тривалий час представляла Україну в Європейському суді з прав людини. У 2012, ще за часів президентства Віктора Януковича, її обрали омбудсменом. Вона зберігає свій пост і до нинішнього часу.

Після анексії Криму та початку військових дій на Донбасі Лутковська опікується захистом прав українських політв'язнів та українців, які опинилися на окупованих територіях.

 

 

Наталія Микольська

заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України, 37 років
 

У 2014 році Наталія Микольська стала кращим фахівцем у сфері міжнародної торгівлі в рейтингу Ukrainian Law Firms. Такий підсумок її десятирічної роботи в найбільших вітчизняних юридичних компаніях.

Але з квітня 2015‑го свій досвід Микольська конвертує в користь для держави: вона відає торговельними питаннями в Мінекономрозвитку. Серед найважливіших її напрямів — імплементація зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом, а також захист українських виробників, які зіткнулися з торговими обмеженнями з боку Росії.

БІЗНЕС
БІЗНЕС

Олена Кошарна

співзасновник і головний виконавчий директор інвестиційної компанії Horizon Capital, 47 років

 

У Олени Кошарної були всі можливості побудувати успішне життя в будь-якій країні світу. Юність та студентські роки вона провела в Канаді, стала дипломованим фахівцем у галузі фінансів і працювала у великих міжнародних компаніях. Але зрештою вирішила, що найбільше її таланти потрібні в Україні.

Кошарна приїхала на батьківщину предків у 1993 році і познайомилася тут з іншою яскравою представницею української діаспори на північноамериканському континенті — Наталією Яресько, яка через 20 років стала найбільш революційним міністром фінансів за всю історію України.

Разом вони працювали у фонді WNISEF, а потім заснували інвестиційну компанію Horizon Capital, де Кошарна зайняла посаду головного фіндиректора, а згодом і головного виконавчого директора після того, як у 2014-му Яресько перейшла на роботу в уряд.

"Ми вважаємо, що зараз дуже вдалий час, щоб вкладати гроші в економіку України. Ми вже 20 років тут працюємо і впевнені, що зараз ідеальний момент",— заявила Кошарна після вступу на нову посаду, пообіцявши інвестувати в країну від $25 млн до $50 млн у найближчі роки.

Вже у вересні 2016-го компанія оголосила про збільшення частки в акціонерному капіталі компанії Датагруп від міноритарної частки до 70%. Кошарна назвала це новим етапом у розвитку компанії.

Загалом більш ніж за 20 років роботи в Україні, компанія Horizon Capital інвестувала близько $420 млн приблизно в 44 підприємств України.

 

 

Наталія Бондарєва

власниця Баядера Груп, 55 років

 

Наталія Бондарєва стала повноправною власницею найбільшої алкогольної компанії України після смерті своєї сестри Ольги Нечитайло-Ріджок у 2012 році.

Баядера, створена ще в 1991‑му, стала за останні 20 років лідером на ринку і зберігає непогану динаміку навіть в умовах нинішньої кризи. НВ відвів Бондарєвій 39‑те місце в топ-100 найбагатших українців 2016 року. Вартість її активів становила $102 млн.

 

 

Ірина Мірошник

голова корпорації Укрпластик, 50 років

 

Ірина Мірошник є топ-менеджером з 1991 року. Вона була гендиректором науково-виробничого об'єднання " Агрокомплекс, у 1998 році почала працювати у корпорації Укрпластик — компанії, яка є найбільшим у країні виробником гнучких пакувальних матеріалів для харчової, кондитерської, хімічної, косметичної, фармацевтичної та інших галузей. Після загибелі чоловіка Олександра Галкіна, який заснував компанію, Мірошник очолила Укрпластик.

Під її керівництвом у 2014 році корпорація увійшла в топ-30 світових компаній—виробників гнучкої упаковки. Мірошник вдалося привести систему менеджменту Укрпластика у відповідність зі світовими стандартами.

 

 

Філя Жебровська

співвласниця і генеральний директор фармацевтичної компанії Фармак, 66 років

 

Філя Жебровська прийшла в фармацевтичний бізнес у далекому 1980 році. Починала як головний бухгалтер, потім пройшла всі кар'єрні сходинки до самого верху і нарешті очолила підприємство. Тепер під її керівництвом Фармак випускає 10% усіх ліків, які виробляються в Україні, — це понад 200 видів медпрепаратів різних категорій. Причому 22,1% своєї продукції підприємство експортує в 20 країн світу.

У 2016 році Жебровська посіла 42‑ге місце в списку найбагатших людей України за версією НВ зі статком у $94 млн.

 

 

Галина Герега

співвласниця мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр, Нова лінія, 57 років

 

Колишній секретар Київради Галина Герега є однією з найуспішніших жінок-бізнесменів в Україні. Разом з чоловіком Олександром вона заснувала мережу будівельних гіпермаркетів Епіцентр-К і кілька років обіймала в компанії посаду фіндиректора, поки не пішла в політику в 2011 році.

У 2016-му НВ включив Герегу з чоловіком у топ-100 найбагатших українців. Вони посіли шосте місце в рейтингу, вартість їхніх активів оцінюється в $658 млн.

 

 

Оксана Середюк

співзасновниця мережі ресторанів Mafia, Casta Sushi&Panasia, BAO Modern Chinese Cuisine, 42 роки

 

Оксана Середюк почала підприємницьку діяльність разом з чоловіком Тарасом Середюком у 2004 році. Пара стартувала з франчайзингових проектів Якіторія і Potato House, а через чотири роки відкрила власну мережу ресторанів італійської та японської їжі Mafia.

Ресторани Mafia стали популярні, і заохочені цим успіхом подружжя Середюк запустило нові проекти — ресторан суші і бургерів Casta і ресторан сучасної китайської кухні BAO Modern Chinese Cuisine, створений у партнерстві з відомим шеф-кухарем Ектором Хіменес-Браво.

Незважаючи на кризу, мережа постійно зростає: за станом на 2016 рік Mafia об'єднує 29 ресторанів.

 

 

Алла Коваленко

президент корпорації Бісквіт-Шоколад, 68 років

 

За більш ніж 40‑річну трудову кар'єру Алла Коваленко пройшла шлях від простого майстра до президента кондитерської корпорації, яка посідає друге місце за обсягами виробництва в країні. Під її керівництвом працює близько 3 тис. співробітників.

Під брендом Бісквіт-Шоколад випускається більше 20 груп кондитерських виробів, що експортуються у 30 країн світу.

 

 

Катерина Костерєва

керівний партнер та співзасновниця IT-компанії Terrasoft, 39 років

 

У Катерини Костерєвої блискуча освіта, ступінь MBA і досвід роботи в IT-гіганті IBM. У 2002 році вона разом з партнером заснувала власну компанію Terrasoft, яка за 15 років існування перетворилася в найбільший IT-бізнес пострадянського простору.

Зараз у Terrasoft близько 6 тис. клієнтів в Україні, Росії та інших пострадянських країнах, серед яких Яндекс, HH, Білайн, Heinz, Bayer, Альфа-банк. Кількість користувачів продукції Terrasoft перевищує 300 тис.

 

 

Наталія Єремєєва

співвласниця і керівник компанії Stekloplast

 

Заосвітою Наталія Єремєєва інженер-електрик, але за фахом не працювала жодного дня. У 1997 році вона з чоловіком заснувала компанію з виробництва металопластикових вікон Stekloplast, яка за 20 років стала лідером ринку в Україні.

Фірмова мережа компанії налічує більше сотні салонів по всій країні. Stekloplast працював з більшістю наймасштабніших проектів нерухомості в країні, зокрема в 2016 році компанія виконала скління купола відомого столичного ЦУМу і атріуму ТЦ Lavina Mall.

 

 

Наталія Нетовкіна

засновниця ювелірного дому ZARINA, 47 років

 

Свою бізнес-діяльність Наталія Нетовкіна починала ледь не з студентської лави. Тоді вона скуповувала дефіцитні продукти в селах і перепродувала їх на ринках найбільших міст Радянського Союзу, потім возила білизну з Туреччини і, нарешті, відкрила власний ювелірний магазин. За 18 років скромний бізнес перетворився в одну з найвідоміших торгових марок України на ювелірному ринку і одну з найбільших ювелірних мереж.

Сьогодні ZARINA налічує понад 20 власних і 25 франчайзингових магазинів.

 

 

Анастасія Дзюба

співзасновниця бренду MustHave, 29 років

 

Здобувши економічну освіту і пропрацювавши три роки в компанії East One, Анастасія Дзюба зрозуміла, що хоче більшого. Разом зі своєю університетською подругою Анною Коваленко вона заснувала власний модний бренд MustHave.

З 2010 року проект доріс до великого виробництва на 1 тис. кв. м з шістьма шоу-румами в Києві та Одесі і просунутим інтернет-магазином, де користувачам пропонується більше 1000 моделей.

 

 

Анна Коваленко

співзасновниця бренду MustHave, 29 років

 

Один з найпопулярніших українських брендів Анна Коваленко та її подруга Анастасія Дзюба задумали незабаром після закінчення навчання. Лише за шість років від однієї швачки і одного закроювального столу проект виріс до великого виробництва на 1 тис. кв. м з шістьма магазинами в Києві та Одесі. MustHave оцінила навіть українська еліта. У сукнях цього бренду на офіційних заходах красувалася перша леді Марина Порошенко і Терезія Яценюк — дружина колишнього прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

 

 

Анна Луковкіна

засновниця маркету українських виробників Всі.Свої

 

Анна Луковкіна прийшла до ідеї створити майданчик для максимальної кількості українських брендів у 2013 році. У Києві на Подолі вона стала проводити ярмарки виробників одягу, предметів декору і делікатесів під брендом Всі.Свої.

Успіх, який здобув проект, дозволив їй вийти на новий рівень — у 2016 році на головній вулиці Києва Хрещатику вона відкрила триповерховий магазин, де продається продукція 150 українських виробників, більше 60 брендів одягу, понад 40 — взуття і аксесуарів.

СУСПІЛЬСТВО
СУСПІЛЬСТВО

Дар'я Каленюк

виконавчий директор Центру протидії корупції, 29 років

 

Незважаючи на молодий вік, Дар'я Каленюк зробила для боротьби з корупцією в Україні більше, ніж деякі державні відомства, домагаючись прийняття антикорупційних законів і розкриваючи факти кричущого хабарництва в держорганах.

Каленюк здобула юридичну освіту в Україні, а потім продовжила навчання в США, ставши стипендіатом програми для молодих науковців Fulbright Graduate Student Program.

Саме в США вона зрозуміла, що хотіла б займатися боротьбою з корупцією на батьківщині. Повернувшись в Україну, в 2011 році вона створила Центр протидії корупції разом з давнім знайомим Віталієм Шабуніним.

За час роботи організації активістам разом з іншими українськими юристами-волонтерами вдалося зупинити зловживання і розкрадання держкоштів на 4 млрд грн, а також знайти підтвердження протиправної діяльності 545 вищих чиновників.

Частково саме під тиском центру були прийняті всі антикорупційні закони останніх трьох років і запрацювало Національне антикорупційне бюро.

Каленюк також часто критикує владу за надмірно слабку позицію в антикорупційній кампанії. "Якщо ми оцінюємо вищий істеблішмент і політичних лідерів країни, я б оцінила їх на трієчку. Обіцяють багато, але за популістськими обіцянками нічого не стоїть, навіть ставлять палиці в колеса",— заявила вона в одному з інтерв'ю.

Саме громадянське суспільство та активісти, на її думку, дають надію на те, що ситуація в країні зміниться на краще.

  

 

Ольга Айвазовська

голова правління громадської мережі ОПОРА, 35 років

 

Громадською діяльністю Ольга Айвазовська почала займатися ще студенткою в рідних Черкасах. Вона брала участь у виборах в якості спостерігача, керувала місцевим відділенням молодіжної громадської організації Молода просвіта, а в 2007-му очолила черкаську обласну організацію ПОРА!

Айвазовська стала співзасновницею громадської мережі ОПОРА, однієї з найбільш авторитетних організацій з моніторингу за суспільними і політичними процесами в країні. А в 2009 році очолила мережу.

З Айвазовською ОПОРА публікує звіти про проведення виборчих кампаній, виборів та вступних кампаній до вишів. Організація відстежує діяльність різних інститутів влади, а також народних депутатів, виявляючи порушення. За п'ять років Айвазовська стала одним з провідних українських експертів з питань виборів і виборчого законодавства.

  

 

Ірина Бекешкіна

директор фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України, кандидат філософських наук, 64 роки

 

Ірина Бекешкіна займається соціологією з 1991 року, а її найбільші професійні досягнення пов'язані з фондом Демократичні ініціативи, який сьогодні вважається однією з найбільш авторитетних і об'єктивних соціологічних компаній країни.

За підсумками 2015 року Демініціативи увійшли в рейтинг 90 найвпливовіших аналітичних центрів Східної та Центральної Європи за версією Університету Пенсільванії (США).

  

 

Ольга Кудиненко

засновник благодійного фонду допомоги онкохворим дітям Таблеточки, член опікунської ради Охматдиту, 28 років

 

Ольга Кудиненко — людина, що звикла брати ініціативу в свої руки. Її благодійна діяльність почалася з посту в Фейсбуці. Тоді вона зібрала для потреби в дорогому медпрепараті для дитини всього 6 тис. грн. Вже через кілька років надходження для підопічних Кудиненко налічували мільйони.

Щоб повністю присвятити себе благодійності, вона залишила роботу піар-менеджера і в 2011 році заснувала фонд Таблеточки, який став найбільш відомою організацією в Україні з надання допомоги онкохворим дітям.

За п'ять років існування фонд зібрав понад 70 млн грн, відправив на лікування за кордон 35 дітей, забезпечив ліками 1.650 маленьких пацієнтів, а також домігся безпечного переливання крові в Охматдиті.

  

 

Елла Лібанова

директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України, доктор економічних наук, академік НАН України, 66 років

 

Елла Лібанова — один з найкращих спеціалістів України у сфері соціоекономіки, демографії та економіки праці, автор багатьох наукових праць і монографій. У 2007 році вона очолила Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, і сьогодні її дослідження є найбільш авторитетним джерелом як для влади, так і для вчених, у тому числі зарубіжних.

  

 

Юлія Тичківська

співзасновник Bendukidze Free Market Center, 28 років

 

Незважаючи на молодість, Юлія Тичківська вважається професіоналом у питанні реформ та розвитку громадянського суспільства. Вона два роки працювала в молодіжній організації Аіеѕес, а в 2013 році з початком Євромайдану заснувала всеукраїнський освітній рух Відкритий університет Майдану з девізом За революцію не тільки на вулицях, але і в головах.

Також вона працювала віце-президентом у Київській школі економіки, а потім з командою переконаних реформаторів Міхеїлом Саакашвілі і Володимиром Федоріним заснувала Bendukidze Free Market Center, мета якого — розробити план реформ, щоб викорінити корупцію і домогтися розвитку і процвітання України.

  

 

Наталія Яресько

голова наглядової ради Аспен Інститут Київ, 51 рік

 

Наталія Яресько, дочка вихідців з України, народилася в США, де отримувала економічну освіту. Попрацювавши в Держдепі, вона перейшла в приватний сектор, а потім поїхала в Україну.

Після помаранчевої революції Яресько заснувала свою управляючу компанію Horizon Capital, а також консультувала офіційний Київ з питань залучення в країну іноземних інвестицій. Після Євромайдану в грудні 2014-го стала міністром фінансів, одним з найбільш рішучих за всю історію. При ній Україна налагодила співпрацю з МВФ і провела податкову реформу.

Після залишення посади в уряді Яресько очолила наглядову раду авторитетного українського Інституту Аспен – майданчику для діалогу найуспішніших людей у своїх галузях зі всього світу.

  

 

Діана Макарова

волонтер, засновник Фонду Діани Макарової, 53 роки

 

Діана Макарова стала волонтером ще на Євромайдані — організовувала допомогу пораненим і навіть купувала бронежилети для активістів.

З початком бойових дій на Донбасі її діяльність переросла в повноцінний благодійний фонд допомоги українській армії. Протягом останніх трьох років фонд постачає військовим продукти, медикаменти, обмундирування і тактичне спорядження. Причому вантажі волонтери фонду передають не в штаби, а везуть прямо на передову.

У 2014-му за свою діяльність Макарова була нагороджена Орденом княгині Ольги III ступеня.

  

 

Вікторія Тігіпко

партнер-засновник венчурного фонду TA Ventures, організатор стартап-конференції IDCEE, президент Одеського міжнародного кінофестивалю, 43 роки

 

Вікторія Тігіпко, за її власним визнанням, заробила свій перший мільйон, не досягнувши 25-річчя. Вона працювала брокером, займалася інвестиціями і дилерською діяльністю, а зараз очолює венчурний фонд TA Ventures, який в тому числі надає підтримку українському IT-бізнесу.

Також вже п'ять років вона організовує Одеський міжнародний кінофестиваль, найбільший в Україні.

  

 

Марина Порошенко

перша леді України, голова ради благодійного фонду Петра Порошенка, 55 років

 

Після вступу на пост президента Петра Порошенка у 2014 році Марина Порошенко як перша леді не тільки супроводжує чоловіка в робочих поїздках і на офіційних заходах, але ще і бере участь у суспільному житті країни, займається благодійністю.

Вона неодноразово брала участь у зборі коштів для лікування дітей, організовувала освітні програми, в тому числі для дітей з особливими потребами. І навіть приєднувалася до яскравих благодійних флешмобів.

Наприклад, у 2014 році в рамках знаменитого Ice Bucket Challenge вона на камеру облилася холодною водою, а потім зробила пожертву на потреби Волонтерської сотні.

КОРПОРАТИВНИЙ СЕКТОР
КОРПОРАТИВНИЙ СЕКТОР

Анна Дерев'янко

виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації, 39 років

 

Анна Дерев'янко — економіст, лобіст і громадський діяч, відстоює поліпшення бізнес-клімату в Україні.

Кар'єру вона почала ще будучи студенткою, в компанії з іноземними інвестиціями Український будівельний бізнес. Відразу після закінчення вузу в 1998-му стала фінансовим директором компанії.

У 2000-му Дерев'янко була призначена заступником директора Європейської Бізнес Асоціації (EBA), а три роки потому очолила її.

Під керівництвом Дерев'янко EBA зросла майже в чотири рази і зараз нараховує близько 950 компаній. Це найбільша асоціація іноземного бізнесу в Україні.

Крім того, Дерев'янко входить до складу спостережної ради Райффайзен Банку Аваль, а також є членом Національної ради реформ при президентові.

Дерев'янко виступає за якнайшвидше проведення реформ у найбільш важливих для бізнесу сферах. “Зміни мають відбуватися швидше, інакше може не витримати населення, і до влади знову можуть прийти популісти,— каже Дерев'янко.— Так що реформаторській команді варто прискоритися, особливо у сфері боротьби з корупцією".

 

 

Людмила Безпалько

генеральний директор НВЦ Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, 70 років

 

Людмила Безпалько почала працювати у 18 років на виробництві. Через вісім років у неї вже була фармацевтична освіта, а до 1997 року вона зробила запаморочливу кар'єру, очоливши БХФЗ.

При Безпалько підприємство стало однією з найпотужніших фармацевтичних компаній України, де виробляється понад 100 найменувань лікарських засобів. Частка підприємства на фармацевтичному ринку України серед вітчизняних виробників складає близько 9%.

 

 

Олена Волошина

голова представництва Міжнародної фінансової корпорації в Україні, 53 роки

 

Олена Волошина вже 18 років очолює українське представництво найбільшої світової організації, що відповідає за приплив інвестицій у країни, що розвиваються,— Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні.

В IFC Волошина прийшла відразу після її відкриття представництва в Києві в 1992 році, а потім поступово піднімалася по кар'єрних сходах, в результаті очоливши корпорацію.

 

 

Інна Совсун

віце-президент Київської школи економіки, 32 роки

 

Совсун навчалася відразу у кількох престижних університетах України та Європи, в тому числі у Лундському університеті (Швеція). Її профільна спеціальність — політологія, але у професійній діяльності Совсун сконцентрувалася на дослідженнях вищої освіти і науки.

Вона була учасницею кількох громадських рухів, спрямованих на реформу освіти в Україні. Після Євромайдану Совсун призначили першим заступником міністра освіти і науки Сергія Квіта. За підсумками 2014 року роботу Міносвіти визнали чи не найефективнішою серед інших відомств. Тепер же Совсун є віце-президентом Київської школи економіки, має хорошу репутацію в Україні та за кордоном.

 

 

Ганна Безлюдна

керівник Inter Media Group, 44 роки

 

За плечима у Ганни Безлюдної — 25 років роботи на телебаченні і репутація одного з найбільш досвідчених медіа-менеджерів у країні. Починала Безлюдна редактором новинних програм на УТ-1, потім керувала найбільш рейтинговими програмами на телеканалі Інтер.

У 2007 році Безлюдна стала генеральним продюсером Інтера, а в лютому 2013‑го очолила всю групу каналів Inter Media Group (Інтер, Інтер+, К1, К2, Мега, НТН, Піксель, Enter-фільм і Zoom).

При цьому робота Безлюдної в різний час викликала неоднозначні відгуки, оскільки під її керівництвом телеканал часто викривали в ангажованості та провладності.

 

 

Надія Васильєва

генеральний директор Microsoft Україна, 41 рік

 

Надія Васильєва отримала гарну освіту — закінчила аспірантуру з маркетингу CIM і отримала EMBA.

13 років працювала на керівних посадах в Київстарі, а потім очолювала компанію Amway Україна, поки в 2012 році не приєдналася до команди Майкрософт Україна в якості директора по роботі з органами влади та установами освіти і науки.

В 2014 році, після того як колишній гендиректор Дмитро Шимків перейшов на роботу в Адміністрацію президента, Васильєва зайняла його посаду.

 

 

Тетяна Карпова

керуючий директор тютюнової компанії Philip Morris International в Аргентині, Болівії, Чилі, Парагваї та Уругваї, 46 років

 

Тетяна Карпова отримала дві освіти в Україні, потім навчалася в коледжі Вітон (США) та міжнародному інституті управлінського розвитку (Швейцарія). У 2001 році прийшла в українське представництво Philip Morris International — найбільшу тютюнову компанію світу, яка виробляє такі марки сигарет, як Chesterfield, Bond Street, Marlboro, L&M і Parliament.

У цій компанії вона пропрацювала 15 років на різних посадах, в тому числі на топових — була директором з корпоративних зв'язків, потім директором з управління проектами. В серпні 2015 року Карпова перебралася в Латинську Америку, де зайняла посаду керуючого директора компанії в Аргентині, Болівії, Чилі, Парагваї та Уругваї.

 

 

Вікторія Михайле

голова правління Альфа-банк Україна, 45 років

 

Вікторія Михайле, один з найбільш успішних банкірів країни, почала кар'єру в банківській сфері з посади головного бухгалтера в Альфа-Груп, а потім стала фінансовим директором корпорації. Після ряду підвищень у 2009 році Михайле очолила правління Альфа-банку, який входить до десятки найбільших банків України і є частиною великого міжнародного фінансово-промислового консорціуму Альфа-Груп.

Головним досягненням 2016 року стала купівля Альфа-банком одного з найбільших українських банків — Укрсоцбанку.

 

 

Софія Опацька

директор Львівської бізнес-школи Українського католицького університету, 41 рік

 

Софія Опацька вчилася у Львові, а потім у США, Польщі і Китаї. Працювала директором програм МВА Києво-Могилянської бізнес-школи, директором з корпоративного університету концерну Галнафтогаз. Вона — засновник-куратор проекту Global Shapes у Львові, член опікунської ради центру духовної підтримки осіб з особливими потребами Еммаус. Опацька спеціалізується на питаннях управління персоналом і побудови організацій, що самонавчаються.

У 2008 році вона почала працювати у Львівській бізнес-школі УКУ (LvBS) та через деякий час очолила її. Під керівництвом Опацької LvBS стала однією з найуспішніших бізнес-шкіл України.

 

 

Світлана Діденко

генеральний директор фармацевтичної фірми Дарниця, 49 років

 

Світлана Діденко прийшла працювати у фармацевтичну компанію Дарниця відразу після закінчення університету на скромну посаду економіста фінансового відділу.

За 25 років вона зробила запаморочливу кар'єру — в 2007‑му зросла до заступника гендиректора компанії з фінансів, увійшла в наглядову раду компанії.

У 2014‑му спостережна рада обрала її гендиректором Дарниці, яка сьогодні є найбільшим виробником лікарських препаратів в Україні. Компанія працює відповідно до міжнародних стандартів GMP.

 

 

Ірина Лямцева

генеральний директор Метінвест-Шиппінг, 41 рік

 

Ірина Лямцева у 2006 році прийшла в ТОВ Метінвест-Холдинг, через п'ять років перейшла на посаду фінансового директора Метінвест-Шиппінг, а вже у 2012‑му очолила цю компанію.

Метінвест-Шиппінг управляє всіма логістичними потоками активів групи Метінвест, в тому числі залізничними поставками, морськими і автоперевезеннями.

Після військового конфлікту на сході України Лямцевій вдалося розробити альтернативні маршрути доставки сировини і готової продукції з непідконтрольних офіційному Києву територій.

 

 

Віра Платонова

генеральний директор представництва MasterCard Europe в Україні, Молдові, Грузії, Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані та Узбекистані, 37 років

 

До приходу в MasterCard Europe Віра Платонова встигла попрацювати у багатьох великих банках України та міжнародних компаніях. Зокрема, в Credit Europe Bank і Укрексімбанку. Також вона була менеджером по роботі з ключовими клієнтами в українському представництві Visa Inc.

У 2010 році почала працювати в українському бюро MasterCard Europe в якості директора з розвитку бізнесу, а всього через два роки стала гендиректором представництва.

MasterCard — міжнародна компанія, що спеціалізується на платіжних рішеннях і технологіях. Компанія працює в 210 країнах.

 

 

Ірина Присяжнюк

генеральний директор зернотрейдера ADM Trading Україна, 55 років

 

У 1996 році Ірина Присяжнюк прийшла працювати в міжнародну зернотрейдерну компанію Альфред С. Топфер Інтернешнл Україна. Тут вона зайняла пост голови торгового департаменту компанії. А через 13 років стала її гендиректором.

Під її керівництвом Топфер першим у країні одержав сертифікат зі сталого розвитку біомаси відповідно до вимог ЄС з Системою міжнародного сталого розвитку та вуглецевої сертифікації (ISCC). У 2014 році компанія ADM завершила поглинання Альфред С. Топфер. Українське представництво було перейменовано в ADM Trading Україна. При цьому Присяжнюк залишилася керівником компанії.

 

 

Тамара Савощенко

голова правління Укрсоцбанку, 51 рік

 

Тамара Савощенко працює в одному з найбільших українських банків — Укрсоцбанку — більше 20 років. Вона починала службовцем в бек-офісі Київської обласної дирекції банку і через п'ять років зайняла посаду головного бухгалтера.

У 2000 році Савощенко перейшла в головний офіс на посаду начальника управління методології та організації бухгалтерського обліку. І в наступні 15 років вона просувалася по кар'єрних сходах, поки в середині 2015 року не очолила Укрсоцбанк.

У 2016‑му банк купив Альфа-банк, причому Савощенко вдалося зберегти свій пост і вплив.

 

 

Юлія Чеботарьова

перший заступник генерального директора—президента групи EastOne, 51 рік

 

Юлія Чеботарьова — беззмінний менеджер бізнес-імперії мільярдера Віктора Пінчука. З його легкої руки вона стала народним депутатом IV скликання, віце-президентом з питань корпоративної власності в компанії Інтерпайп, яка виробляє труби і колеса для залізничного транспорту, а потім зайняла посаду віце-президента групи компаній бізнесмена EastOne.

В групу Пінчука входить понад 20 бізнесів, у тому числі Інтерпайп, Банк Кредит Дніпро, телегрупа StarLightMedia (телеканали Новий, ICTV, СТБ, QTV, М1, М2 і газета Факты и комментарии).

 

 

Вікторія Капелюшна

фінансовий директор холдингу Миронівський хлібопродукт, 46 років

 

Вікторія Капелюшна працює в харчовій промисловості вже більше 20 років і сьогодні є фінансовим директором однієї з найбільших агропромислових компаній України — Миронівського хлібопродукту (бренди Наша Ряба, Легко, Бащинський). Посаду фіндиректора Капелюшна займає з 1998 року.

За цей час компанія не тільки домоглася значних результатів на батьківщині — вона охоплює 55% ринку промислового виробництва м'яса курки в Україні, але ще й активно експортує свою продукцію за кордон, у тому числі в країни Євросоюзу.

 

 

Каріна Таковенко

генеральний директор компанії AVON Cosmetics в Україні і Грузії, 44 роки

 

Свою трудову діяльність Каріна Таковенко почала у 1999 році в українському офісі компанії AVON, яка є однією з провідних міжнародних компаній з продажу косметики, представленої в 140 країнах і зі штаб-квартирою в Нью-Йорку. Через чотири роки Таковенко отримала перше значуще підвищення — стала менеджером з маркетингу.

Потім вона працювала в польському офісі AVON, а з 2012 року була виконавчим директором з бізнес-інтеграції в Росії і Східній Європі, відповідала також за операційне планування компанії в регіоні Східної Європи. Два роки потому Таковенко очолила представництво AVON в Україні та Грузії.

 

 

Ольга Устинова

гендиректор Vodafone Україна, 43 роки

 

Ольга Устинова — зв'язківець за освітою, займала керівні посади в телекомунікаційних компаніях Укртелеком, life:), N-Pay, GSM Ukraine.

Потім протягом чотирьох років вона була топ-менеджером київського територіального управління МТС-Україна, зміцнивши за цей час позиції оператора в столиці і збільшивши кількість корпоративних клієнтів. Потім Устинова очолила макрорегіональний офіс оператора по Далекому Сходу і на цій посаді пропрацювала рік.

В кінці 2015 року, коли МТС-Україна перейшла на британський бренд Vodafone, Устинова стала його головою. У третьому кварталі 2016 року дохід компанії зріс на 11,2% порівняно із попереднім роком і склав 2,86 млрд грн, а кількість абонентів перевищила 20 млн.

 

 

Марина Яковлєва

генеральний директор Єврокару, 52 роки

 

За плечима Марини Яковлєвої — навчання в Санкт-Петербурзькому державному університеті, ступінь Executive MBA і більше 14 років роботи в автомобільному бізнесі. У 2002 році вона очолила компанію Єврокар, яка є офіційним дистриб'ютором автомобілів Skoda в Україні.

КУЛЬТУРА, МЕДІА
КУЛЬТУРА, МЕДІА - фото

Лілія Пустовіт

дизайнер, 48 років

 
 

І

м'я Лілії Пустовіт давно стало брендом у світі моди, причому вона — одна з тих українських дизайнерів, хто відомий і цінний за кордоном.

Пустовіт почала свій шлях в індустрії моди в 90‑х, а вже в 1994 році вирушила до Франції, де спочатку стажувалася, а потім працювала. Там же в наступні три роки вона з великим успіхом демонструвала свої роботи.

У 1997 році Пустовіт повернулася до Києва, а через рік в Україні з'явилася торговельна марка POUSTOVIT. З того часу дизайнер в обов'язковому порядку представляє свої колекції на показах Ukrainian Fashion Week та за кордоном. У її бренду є магазини по всьому світу — в Іспанії, Італії, Саудівській Аравії і Кувейті.

У сукнях від Пустовіт хизуються перші особи країни, зокрема дизайнер шила сукню для дружини президента Петра Порошенка на прийом на честь інавгурації, а до цього у неї одягалася колишня перша леді Катерина Ющенко.

Професійне правило Пустовіт — одяг має бути не тільки красивим, але і комфортним. “Наш принцип: effortless, тобто без напруги,— говорить вона.— Щоб у сукні можна було вийти вранці і завершити вечір у якомусь гідному місці. Для мене важливі європейські цінності і демократичні стосунки між статями в тому числі".

 

 

Софія Андрухович

письменниця, 34 роки

 

Б

удучи дочкою відомого письменника Юрія Андруховича, Софія Андрухович вважається цілком самодостатнім літератором, причому прозаїком, якому пророкують велике письменницьке майбутнє.

В її активі вже п'ять успішних творів прози. Найпопулярнішим з них вважається роман Фелікс. Австрія, який вийшов у 2014 році і удостоївся багатьох престижних нагород в Україні та за кордоном. У 2017 році компанія Film.ua придбала права на екранізацію цього твору.

 

 

 

Ірина Данилевська

співзасновник та голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week, 53 роки

 

П

ерш ніж стати головним законодавцем моди в Україні, Ірина Данилевська кілька років очолювала модні глянцеві видання, серед яких Єва і L'Officiel Україна. А в 1997 році організувала перший в країні Тиждень моди, який згодом отримав назву Ukrainian Fashion Week. З того часу захід проводиться двічі на рік і збирає найіменитіших вітчизняних дизайнерів і вишукану публіку.

Завдяки Данилевській імена багатьох дизайнерів стали відомі не тільки в Україні, але і в світі.

 

 

Ірма Вітовська

актриса, 42 роки

 

У

Молодому театрі Ірма Вітовська, одна з найпомітніших театральних актрис України, грає вже 17 років. На її рахунку безліч провідних ролей в театрі і ТБ-серіалах, престижні премії та нагороди. Всеукраїнську популярність Вітовській принесла роль Лесі у ситкомі Леся+Рома.

З початком військового конфлікту на Донбасі Вітовська взяла активну участь у волонтерському русі і, на відміну від деяких своїх українських колег, навідріз відмовилася зніматися в російських проектах.

 

Дар'я Шаповалова

засновник і креативний директор Міжнародного тижня моди Mercedes-Benz Kiev Fashion Days, 29 років

 

Д

ар'я Шаповалова починала свою кар'єру в журналістиці: протягом трьох років вона вела програму Тиждень моди, а потім створила власний портал про моду і стиль FW-daily.com.

У 2010‑му вона організувала Тиждень моди Kiev Fashion Days, який з того часу проводиться двічі на рік. Сьогодні ця подія проходить у міжнародному контексті — його відвідували такі зірки fashion-журналістики, як Гіларі Александер і Годфрі Діні. Завдяки Шаповаловій багато українських дизайнерів не тільки змогли показати свої колекції широкій публіці, але й налагодити продажі за кордоном.

 

 

 

Наталя Ворожбит

драматург і сценарист, 41 рік

 

Н

аталя Ворожбит вважається одним з кращих сучасних українських драматургів, причому відомим за кордоном. Вона працювала на телебаченні, писала п'єси для театру і сценарії для фільмів і серіалів. Разом з німецьким режисером Георгом Жено заснувала проект Театр переселенців, в якому беруть участь і розповідають реальні історії свого життя зі сцени переселенці з Донбасу.

Останній фільм, співавтором якого є Ворожбит,— Школа №3 про підлітків, які пережили війну на сході України,— отримав гран-прі на Берлінському міжнародному кінофестивалі 2017 року в конкурсній програмі Generation 14+.

 

 

Олеся Островська-Люта

генеральний директор Національного культурно-мистецького та музейного комплексу Мистецький арсенал, 38 років

 

У

сфері мистецтва Олеся Островська-Люта обертається зі студентської лави: культуролог за освітою, вона вела культурні проекти в багатьох іменитих організаціях, як-от благодійний фонд Центр сучасного мистецтва Сороса або фонд Ріната Ахметова Розвиток України.

Після Євромайдану група активістів висувала її на посаду міністра культури, але тоді цю посаду обійняв актор Євген Нищук, а Островська-Люта стала його першим заступником. У 2014 році вона пішла у відставку, щоб у 2016‑му очолити головний культурний майданчик країни — Мистецький арсенал.

На новій посаді вона має намір завершити відбудову та реставрацію комплексу, а також створити на його базі творчі лабораторії різної спрямованості.

 

 

Оксана Забужко

письменниця, 56 років
 

Оксана Забужко — знаменита письменниця, поетеса, літературознавець і публіцист. У 90‑х роках вона викладала україністику в США. Її найвідоміший літературний твір — роман Польові дослідження з українського сексу, який вийшов в 1996 році. Він користувався великою популярністю у читачів і був переведений на десять іноземних мов. Забужко також є автором публіцистичних та філософсько-літературознавчих творів.

 

 

Ліна Костенко

поет, прозаїк, 86 років

 

Л

іна Костенко — живий класик української літератури, одна з найяскравіших поетес країни за останні 50 років.

Її перші поетичні збірки вийшли в 50-60‑х роках минулого століття і одразу ж стали літературним явищем. Однак подальший тиск з боку радянської влади багато років не дозволяв Костенко друкуватися. Проте вона писала і створювала справжні шедеври. Серед найвідоміших її творів — роман у віршах Маруся Чурай.

Творчість Костенко залишається актуальною донині. У Фейсбуці є персональна сторінка поетеси, де публікуються фрагменти її творів. У сторіночки понад 200 тис. читачів, кожен допис збирає по кілька тисяч лайків і перепостів щодня.

 

Жанна Кадирова

художниця, скульптор, 35 років

 

Жанна Кадирова, найіменитіша жінка-скульптор в Україні, голосно заявила про себе в 2011 році, отримавши спеціальну премію PinchukArtCentre. Відтоді вона зібрала безліч престижних нагород, її роботи демонструються по всьому світу, зокрема на головній європейській художній виставці — Венеціанській бієнале, а також на Московській бієнале і Palais de Tokyo в Парижі.

  

 

Олена Притула

власниця інтернет-видання Українська правда, 49 років
 

У 2000 році Олена Притула разом з відомим українським журналістом Георгієм Гонгадзе заснувала інтернет-видання Українська правда (УП). Після вбивства Гонгадзе вона стала одноосібним власником і керівником проекту. У 2005 році видання вийшло на самоокупність, і вже 16 років УП під керівництвом Притули залишається головним політичним інтернет-виданням країни.

У 2014 році Притула зняла з себе повноваження головного редактора, однак продовжує займатися питаннями стратегічного розвитку видання.

 

 

Богдана Павличко

директор видавництва Основи, 29 років
 

У Богдани Павличко значний родовід — вона онука класиків української літератури Дмитра Павличка і Павла Загребельного та дочка літературознавця Соломії Павличко. Їй самій вдалося в лічені роки стати однією зі значущих постатей вітчизняного видавничого бізнесу.

У 2011 році Павличко очолила видавництво Основи, колись створене її матір'ю. Богдана перебудувала роботу видавництва за західними стандартами і зробила ставку на художнє оформлення книг, що дозволило збільшити продажі.

 

 

Юлія Мостова

головний редактор видання Дзеркало тижня. Україна, 48 років

 

Юлія Мостова в 1994 році разом з батьком заснувала тижневик Дзеркало тижня, який вже багато років є головним аналітичним виданням країни. В активі Мостової безліч професійних нагород, а її передовиці в останнє десятиліття читають всі українські політики — як провладні, так і опозиційні.

 

 


Людмила Монастирська

оперна співачка, 42 роки

 

Н а дресу української оперної діви Людмили Монастирської закордонні ЗМІ не скупляться на компліменти. Її називають найкращою виконавицею партії Аїди з однойменної опери у світі, захоплюються сильним голосом і блискучою технікою.

Вже багато років Монастирська — солістка Національної опери України, яка виступає на кращих сценах оперних театрів світу і скрізь зустрічає прихильність критиків і глядачів.

 

 

Олександра Коваль

організатор книжкового Форуму видавців у Львові, 59 років

 

Олександра Коваль очолює львівський Форум видавців — найбільший книжковий ярмарок України і один з наймасштабніших в Європі. У 2016 році у форумі взяли участь понад 300 видавництв з усього світу, було проведено понад 1.200 заходів за участю відомих письменників.

Львівської ярмарком Коваль займається більше десяти років.

 

 

Алла Мазур

телеведуча каналу 1+1, 51 рік

 

Знаменита телеведуча Алла Мазур почала свою журналістську кар'єру на Українському радіо. У 1993 році її запросили на канал УТ-1 вести інформаційні програми. У січні 1997‑го Мазур перейшла на 1+1 і відтоді була беззмінною ведучою спочатку інформаційних випусків ТСН, а потім — аналітичної програми ТСН. Тиждень.

За свою журналістську кар'єру Мазур, яку називають легендою вітчизняного телебачення, удостоєна десятка престижних професійних нагород.

 

 

Оксана Линів

головний диригент Опери та філармонійного оркестру міста Грац, 39 років

 

Оксана Линів походить з музичної сім'ї і з дитинства займалася музикою. Свою першу нагороду з міжнародного конкурсу диригентів вона привезла у 26 років і відтоді скорила безліч вершин. Три роки майбутній диригент вчилася і стажувалася в Німеччині. Потім п'ять років диригувала в Одеському національному оперному театрі, поки її не запросили на роботу в Німеччину, а потім в Австрію.

У 2017 році вона стала головним диригентом Опери в Граці — кращого оперного театру країни після віденського.

Линів входить у трійку кращих жінок-диригентів світу.

 
 

Ада Роговцева

актриса, 79 років

 

Знаменита театральна актриса Ада Роговцева, в послужному списку якої десятки ролей у театрі і кіно, безліч нагород і звань, донині грає в спектаклях і навіть їздить з виступами в зону АТО. Понад 35 років вона грала в Київському академічному театрі російської драми ім. Лесі Українки і саме на цій сцені створила велику частину своїх яскравих образів.

З початком війни на Донбасі, незважаючи на професійні зв'язки з Росією, Роговцева зайняла тверду проукраїнську позицію і стала активним волонтером. В результаті у вересні 2015‑го в РФ відносно актриси було відкрито кримінальну справу.

 

 

Мар'яна Садовська

співачка, музикант, 44 роки

 

У Мар'яни Садовської безліч іпостасей: співачка, актриса, композитор, аранжувальник, драматург, фольклористка, художниця і навіть викладач. Здобувши музичну освіту, Садовська на десять років вирушила до Польщі, де працювала в Театрі театральних практик в Гарджениці і досліджувала музичний фольклор різних народів. У 2001 році вона переїхала в Нью-Йорк і там почала сольну кар'єру. Відтоді Садовська багато виступає сольно і з німецьким джазовим тріо Borderland. Її музика ґрунтується на етнічних мотивах і українському фольклорі, а виступи співачки часто виглядають як справжні театралізовані вистави.

Садовська — лауреат багатьох престижних закордонних конкурсів, її творчість отримала позитивні відгуки від критиків багатьох авторитетних видань.

  

 

Олена Фроляк

головний редактор інформаційної служби каналу ICTV, ведуча програми Факти, 48 років

 

Відомий журналіст і телеведуча Олена Фроляк починала кар'єру на івано-франківському телебаченні. Три роки потому вона вже працювала в Києві на всеукраїнському телеканалі ICTV. За дев'ять років Фроляк доросла до глави інформаційної служби, а також стала обличчям каналу і беззмінною ведучою Фактів — основного інформаційного випуску новин ICTV.

Фроляк є чотириразовим лауреатом головної національної телевізійної премії Телетріумф.

 

 

Мар'яна Савка

головний редактор і співзасновник видавництва Видавництво Старого Лева, поетеса, 44 роки

 

Мар'яна Савка створила Видавництво Старого Лева, одне з найкращих видавництв в країні, книги якого славляться талановитими і оригінальними ілюстраціями. Ліцензії на публікацію окремих книг Старого Лева охоче купують видавці Франції, Південної Кореї, Аргентини і навіть Китаю.

Сама Савка є автором багатьох поетичних збірок і дитячих книг. Її твори перекладено на польську, англійську, білоруську, російську, литовську, німецьку та португальську мови.

ШОУ-БІЗ
ШОУ-БІЗНЕС

Наталія Жижченко

музикант, засновник групи ONUKA, 31 рік

 

Сьогодні Наталія Жижченко — одна з найпомітніших музичних зірок України. Її група ONUKA спеціалізується на електронній музиці з використанням українських народних мотивів і робить це з якістю світового рівня.

Жижченко зросла в музичній сім'ї і отримала відповідну освіту. Її першим музичним проектом стала електронна група Tomato Jaws. У 2013 році колектив припинив існування. Незабаром після цього Жижченко запустила новий проект: разом з Євгеном Філатовим, лідером гурту The Maneken, вона створила ONUKA.

Творчість колективу вже отримала визнання як в Україні, так і за кордоном, зокрема в Японії. У 2015 році ONUKA стала одним з небагатьох українських проектів, які виступили на одному з найпопулярніших європейських фестивалів Sziget.

Останній великий проект Жижченко — спільний виступ ONUKA та Національного академічного оркестру народних інструментів, який став подією у вітчизняній музиці.

Найбільше в українському мистецтві виконавицю дратує поверхневість і шароварщина. "Я не орієнтуюся на масову аудиторію. Думаю, справжні цінителі знайдуть в цьому [в музиці ONUKA] більш глибокий сенс, ніж у розмальованих жовто-блакитних парканах".

  

 

Тіна Кароль

співачка, 32 роки

 

Вітчизняна поп-зірка Тіна Кароль починала свою музичну кар'єру як солістка ансамблю пісні і танцю Збройних сил України. Популярність прийшла до неї після тріумфу на конкурсі молодих виконавців Нова хвиля-2005 в Юрмалі. Причому Кароль забрала з собою відразу два призи — за друге місце та спеціальну премію від зірки російської естради Алли Пугачової.

В травні 2006‑го вона виступила на конкурсі Євробачення з піснею Show Me Your Love і посіла сьоме місце. В її активі три золотих альбома і безліч нагород.

Згідно з рейтингом Forbes, за підсумками 2015 року Кароль зайняла сьоме місце в списку найбільш високооплачуваних і популярних зірок українського шоу-бізнесу, а за даними квиткового сервісу Karabas.com вона стабільно входить в першу трійку українських виконавців за кількістю проданих квитків на концерти у 2016 році.

  

Джамала

(Сусана Джамаладінова)

співачка, композитор, 33 роки

 

Слава прийшла до Джамали після перемоги на конкурсі талантів "Нова хвиля-2009" в Юрмалі. Її виступ перевершив усі очікування — вона отримала гран-прі і змусила зал тричі аплодувати їй стоячи.

Відтоді співачка багато виступала в Україні та інших країнах, отримувала нагороди на музичних конкурсах і навіть знялася в головній жіночій ролі в українському фільмі про Голодомор Поводир.

Найяскравіше досягнення Джамали — перемога на Євробаченні-2016 з драматичною композицією 1944 про депортацію радянською владою кримських татар після Другої світової війни. Цю пісню Джамала присвятила своїй бабусі, яка була однією із жертв депортації.

  

 

Олена Кравець

актриса Студії Квартал-95, 40 років

 

Свою сценічну кар'єру зірка Студії Квартал-95 Олена Кравець розпочала в студентські роки: вступивши в Криворізький економічний інститут, вона виступала за місцеву команду КВН. Через деякий час стала учасницею однієї з найвідоміших команд у історії КВН — 95-й Квартал.

Після того, як на базі команди була заснована Студія Квартал-95, Кравець також деякий час займала посаду адміністративного директора колективу. Причому вона єдина дівчина в акторському складі Кварталу, який сьогодні перетворився на одне з найбільших і успішних підприємств вітчизняного шоу-бізнесу — на його рахунку телешоу, концерти, фільми, серіали та анімаційні проекти.

  

 

Катя Осадча

журналіст, телеведуча 1+1, 33 роки

 

У 13 років Катя Осадча, закінчивши модельну школу агентства Багіра, почала кар'єру моделі, причому працювала не тільки в Україні, але і за кордоном. У 18 років майбутня ведуча вийшла заміж і покинула модельний бізнес. Пізніше вона закінчила історичний факультет Київського університету ім. Тараса Шевченка і працювала на Першому національному каналі.

Вже в 2005 році Осадча почала вести авторську програму Світські хроніки на каналі Тоніс. Програма була настільки популярна, що через три роки її запросили робити аналогічний продукт під назвою Світське життя на 1+1. Сьогодні вона — одна з найпопулярніших телеведучих країни, серед іншого веде рейтингові талант-шоу.

  

 

Анастасія Топольська

(псевдонім dj Nastia)

діджей, 29 років

 

Анастасія Топольська — найпопулярніший у світі діджей родом з України. В її графіку — до 200 виступів на рік, а географія гастролей охоплює Північну і Південну Америку, а також Європу і Азію.

Топольська працює в різних напрямках сучасної електронної музики, в тому числі house, electro та minimal.

До недавнього часу Топольська була більше відома на Заході, проте її популярність зростає і в Україні. Все частіше її виступи можна побачити в київському клубі Closer. Також вона стала одним із засновників щорічного українського фестивалю електронної музики Стрічка.

  

 

Ольга Фреймут

телеведуча 1+1, 35 років

 

Популярність до Ольги Фреймут, найяскравішої та найбільш неординарної ведучої українського телебачення, прийшла в 2011‑му — тоді на Новому каналі з'явилася програма "Ревізор" з її участю. За задумом авторів, ведуча перевіряла якість українського громадського харчування і сфери обслуговування. У 2014‑му вона стала вести аналогічну програму на 1+1, яка отримала назву Інспектор Фреймут.

Пізніше телеведуча в різний час вела програми Хто зверху, Кабріолет, Війна світів, Ревізор проти Шефа. Програми Фреймут не раз отримували престижні телевізійні нагороди, в тому числі вона є володарем призу Телетріумф.

Цього року Фреймут запустила новий проект — тепер вона інспектує різні міста України.

СПОРТ
СПОРТ

Еліна Світоліна

найрейтинговіша тенісистка за всю історію України, восьмиразова переможниця турнірів серії WTA, 22 роки

 

Великий теніс ніколи не був сильною стороною українського спорту. Але лише до того часу, поки за ракетку не взялася Еліна Світоліна.

За шість років українка встигла пройти шлях від перемоги на Відкритому чемпіонаті Франції Roland Garros серед юніорів 2010‑го до 10‑ї ракетки світу за версією WTA після перемоги в турнірі Premier 5 в Дубаї в 2017‑му. Таких висот не брав ще жоден український тенісист.

Світоліна почала займатися з чотирьох років, після перших успіхів тренувалася в Європі під керівництвом кращих тенісистів світу. За свою спортивну кар'єру вона шість разів вигравала турніри серії WTA в одиночному розряді і двічі — у парному. І багато разів перемагала в матчах проти тенісистів першої величини.

"Коли сьогодні я прокинулася і побачила свій трофей, який стоїть поруч на столику, зітхнула з полегшенням, розуміючи, що я все ж таки виграла цей фінал",— сказала тенісистка на наступний день після перемоги в Дубаї.

  

 

Валентина Семеренко

біатлоністка, чемпіонка світу в 2015 році, Олімпіади в 2014 році, 31 рік

 

Валентину Семеренко експерти одностайно називають однією з найсильніших вітчизняних біатлоністок останніх років.

Вона — багаторазова чемпіонка Європи, чотириразовий призер чемпіонатів світу. У 2014‑му на зимовій Олімпіаді в Сочі Семеренко здобула золото в естафеті, а рік тому стала чемпіонкою світу.

  

 

Марія Музичук

гросмейстер, чемпіон світу серед жінок з шахів в 2015 році, 24 роки

 

Кар'єру в шаховому спорті Марія Музичук почала ще в п'ятирічному віці, а в п'ятнадцять вже отримала звання гросмейстера серед жінок.

У 2013 році вона перемогла в командному чемпіонаті Європи у Варшаві та командному чемпіонаті світу в Астані. Встигла шахістка стати і дворазовою чемпіонкою України — у 2012‑му і 2013‑му.

У квітні 2015‑го Музичук виграла чемпіонат світу серед жінок, а рік потому взяла бронзу на шаховій Олімпіаді в Баку.

А от цього року вона відмовилася брати участь у черговому чемпіонаті світу, який проходив в Ірані. Музичук не сподобалося те, що в цій країні всіх шахісток змусили надягати хіджаб на змагання.

  

 

Ольга Харлан

шаблістка, чотириразова чемпіонка світу, семикратна чемпіонка Європи, бронзовий призер Олімпіади 2012 і 2016 року, 26 років

 

Ольга Харлан займається фехтуванням з дев'яти років і вже в п'ятнадцять отримала свою першу велику нагороду — виграла Кубок світу серед юніорів. А на Олімпійських іграх в Пекіні в 2008 році 17‑річна Харлан в командному виступі принесла збірній Україні золото.

Сьогодні шаблістка — чотириразова чемпіонка світу, семикратна чемпіонка Європи і дворазова бронзова чемпіонка Олімпіади.

  

 

Олена Підгрушна

біатлоністка, чемпіонка світу, чемпіонка зимової Олімпіади 2014 року, п'ятиразова чемпіонка Європи, 30 років

 

Свою першу велику нагороду в спорті Олена Підгрушна отримала у 2006‑му, завоювавши бронзу на чемпіонаті світу серед юніорів. У 2007‑му вона покращила свій результат до срібла. З того моменту кожен новий рік приносив Підгрушній нову перемогу.

Тепер вона — п'ятиразова чемпіонка Європи, чемпіонка світу в спринті-2013 і олімпійська чемпіонка-2014.

Вже цього року Підгрушна вивела українську команду на друге місце на чемпіонаті світу з біатлону в австрійському Хохфільцені.

  

 

Марта Костюк

тенісистка, переможниця Відкритого чемпіонату Австралії з тенісу серед юніорів у 2017 році, 14 років

 

Юна Марта Костюк повинна дякувати своїй матері — та не тільки дала їй життя, але і стала першим наставником з тенісу. І дуже ефективним: мама допомогла Костюк вийти на міжнародний рівень.

Найбільшими досягненнями українки на сьогодні стала перемога на Відкритому чемпіонаті Австралії серед юніорів в цьому році і тріумф у 2016‑му на турнірі Les Petits As (Маленькі чемпіони) у Франції, в якому беруть участь спортсмени до 14 років.

Минулого року успіхи Костюк відмітив Іван Любічіч, відомий хорватський тенісист — колишня третя ракетка світу запросив українку тренуватися в Канни.

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.