Країна. Антиперемоги антикорупціонерів

Прокурор без пуття

Антикорупційний прокурор Назар Холодницький і його відомство стали однією з головних перешкод на шляху гучних антикорупційних розслідувань

Антикорупційний прокурор Назар Холодницький і його відомство стали однією з головних перешкод на шляху гучних розслідувань справ топ-чиновників

   

Іван Верстюк

    

   

Ефективність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) можна вимірювати на декількох рівнях. Якщо взяти особистісний — персональну успішність Назара Холодницького, 32‑річного голови цієї структури,— то тут все позитивно. Приміром, у грудні 2016‑го він отримав 250 тис. грн зарплати, ставши одним з найбільш високооплачуваних чиновників країни. І тоді ж придбав собі преміальний позашляховик Volkswagen Touareg замість досить банального Mitsubishi Outlander.

А ось ефективність самої САП в очах експертів виглядає скоріше негативно. Саме до Спеціалізованої прокуратури передає свої розслідування щодо топ-корупціонерів Національне антикорупційне бюро (НАБУ), після чого та вирішує, чи достатньо доказів для суду. Якщо так, то підлеглі Холодницького стають державним обвинувачем на процесі.

Аналітики, які відстежують боротьбу з корупцією в країні, запевняють: САП затягує справи проти хабарників вищого рівня, які розробляє НАБУ.

Про це говорить Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції (ЦПК). Він припускає, що Холодницький вступає в таємні домовленості з фігурантами резонансних розслідувань.

Особливості функціонування САП дають йому підстави для таких підозр: діяльність прокуратури абсолютно непрозора. В цьому сенсі вона навіть гірша ніж робота судів, які хоча б діють публічно і їхні рішення доступні в електронному реєстрі. У САП подібної звітності немає. "Загрози від САП набагато більше, ніж від судів",— робить висновок Шабунін.

фоторастяжка2

ПРИХОВАНЕ:

Артем Ситник з НАБУ на людях демонструє
згоду з Холодницьким і його САП.
Але, по суті, обидва відомства конфліктують

Справи прокурорські

Останнім часом САП відзначилася одразу в кількох резонансних розслідуваннях, які ініціювало НАБУ.

Відомство Холодницького змушує бюро закрити порушену у вересні 2016‑го справу щодо закупівель держкомпанією Укрзалізниця дизельного палива у групи WOG. Акціонери останньої входять до числа депутатів групи Воля народу і при ключових голосуваннях підтримують голосами крихку пропрезидентську коаліцію.

За даними НАБУ, WOG вигравала тендери на постачання палива залізничникам з нижчою ціною, ніж конкуренти. А потім нез'ясовно підвищувала її на 10%. У бюро впевнені: у результаті держкомпанія переплатила за пальне 115 млн грн. Однак Холодницький вирішив, що доказів недостатньо.

Схожим чином останній поставився і до справи, в якій фігурує авіакомпанія МАУ мільярдера Ігоря Коломойського. У 2015‑му Державіаслужба (ДАС) виписала МАУ рахунок за свої послуги на 147 млн грн, які авіакомпанія заклала у вартість квитків. Однак зрештою грошей державі вона так і не перерахувала.

ДАС у той момент очолював Денис Антонюк, якого низка експертів вважають пов'язаним з Коломойським. НАБУ розслідувало цей епізод, передало його в САП, однак прокуратура відмовилася підписувати підозри для притягнення Антонюка до відповідальності.

На засіданні Антикорупційного комітету Холодницький пояснив свою позицію: в Податковому кодексі не прописано, що авіакомпанії зобов'язані оплачувати рахунки Державіаслужби.

При цьому Артем Ситник, голова НАБУ, розповів, що він зустрів Коломойського, який виходив із дверей кабінету Холодницького в період з'ясуванння епізоду з МАУ.

Коломойський і сам фігурує в одному з розслідувань САП. Причому це для нього радше благо.

У серпні 2016‑го Антикорупційна прокуратура поновила справу про хабар у $110 млн, який власник групи Приват нібито дав у 2003 році тодішньому президенту Леоніду Кучмі. З його допомогою мільярдер отримав пакет акцій держкомпанії Укрнафта.

У НАБУ кажуть, що справа безперспективна. Але відомство Холодницького продовжує розслідування, що, як стверджують джерела НВ, дає дніпропетровському мільярдерові додаткові козирі в Лондонському суді,— саме туди власник Привату подав позов проти України. Його суть — офіційний Київ незаконно відібрав у нього Укрнафту і продовжує переслідувати за допомогою прокурорів.

Коломойський сподівається повернути собі з допомогою британської Феміди втрачений контроль над держкомпанією.

       

МНОГО ПРЕТЕНЗИЙ: Борьба с коррупцией в исполнении Назара Холодницкого превратилась, по мнению экспертов, в нелогичное затягивание расследований НАБУ

БАГАТО ПРЕТЕНЗІЙ: Боротьба з корупцією у виконанні Назара Холодницького перетворилася, на думку експертів, в нелогічне затягування розслідувань НАБУ

   

Холодницький і Ко повели себе несподівано і у випадку з Георгієм Логвинським, народним депутатом фракції Народного фронту (НФ) і віце-президентом ПАРЄ.

У травні 2016‑го, реагуючи на публікацію НВ, НАБУ взялося з'ясувати, як Логвинський купив на держаукціоні Черкаський лікеро-горілчаний завод за ціною, яка, як виявилося, у багато разів нижча за реальну вартість активу. До цього підприємство належало французькій компанії Marie Brizard Wine&Spirits, через що у справу втрутилося посольство Франції, закликаючи відстояти актив від рейдерства українського депутата.

САП забрала цю справу у НАБУ і передала в прокуратуру Криму, де її і закрили. У кримській прокуратурі нещодавно працював і сам Холодницький.

На початку лютого 2017-го Віктор Смалій, правозахисник з організації Дорожній контроль (ДК), зустрів у барі готелю Hilton у Вашингтоні Холодницького і Логвинського і зняв на відео бесіду з ними. Відео доступне на Youtube-каналі ДК. На камеру обидва визнали, що прибули до США для участі в молитовному сніданку нового господаря Білого дому.

У НАБУ закриттям справи Логвинського обурені. Холодницький у коментарі НВ пояснив, що справа непідслідна бюро. Він також розповів, що знайомий з депутатом від НФ. І назвав Логвинського людиною, разом з якою він співпрацював з питань деокупації Криму.

Високопоставлене джерело в НАБУ розповіло НВ, що САП перешкоджала їм і в ще одному розслідуванні. Мова йде про Миколу Мартиненка, екс-депутата НФ, якого в Україні і Європі підозрюють в отриманні хабарів від чеської компанії Skoda за постачання обладнання держкомпанії Енергоатом. За словами представника НАБУ, підлеглі Холодницького передчасно передали адвокатам Мартиненка складену детективами бюро підозру. У результаті захисники змогли добре підготуватися до суду.

Претензії до роботи САП є не тільки у слідчих з команди Ситника. Так, в ЦПК Холодницькому дорікають у тому, що його структура затягнула оформлення обвинувальних актів з приводу дозволів на видобування газу для компаній групи Бурізма. Остання належить Миколі Злочевському, міністру екології часів Віктора Януковича. У підсумку минув процесуальний строк розгляду розслідування і суд справу проти Злочевського відхилив.

А Бурізма досі продає газ Міжнародній тенісній академії та спортклубу 5 елемент, якими через інвестиційні фонди володіють президент Петро Порошенко і його бізнес-партнер, депутат Ігор Кононенко.

За низьку ефективність Холодницького у відставку не відправиш
Дмитро Котляр,
юрист

Екс-депутат-втікач Олександр Онищенко, який і сам працював на газовому ринку, розповів НВ, що давав Антикорупційній прокуратурі свідчення у справі Злочевського. "Як тільки розмова завершилася, вони тут же всю інформацію злили в Адміністрацію президента",— каже Онищенко.

У ЦПК нагадують і про дивну поведінку Холодницького і Ко у справі Запорізького титано-магнієвого комбінату, 49-процентну частку в якій має утримуваний в Австрії бізнесмен Дмитро Фірташ. Підприємство, контроль над яким належить державі, підозрюється в розтраті інвестицій на 492 млн грн. Двічі САП подавала обвинувальний позов у цій справі — в грудні 2016‑го і січні 2017 року. І двічі, за словами голови ЦПК Шабуніна, забувала додати до пакету документів оригінал чека зі сплати судового збору. У результаті суд так і не зміг прийняти документи до розгляду. "Жахлива недбалість",— так оцінює обидві "випадковості" експерт.

В Антикорупційній прокуратурі НВ пояснили: через відсутність бухгалтерії у складі прокуратури всі фінансові трансакції занадто ускладнені.

У ЦПК незадоволені й тим, як проявили себе співробітники Холодницького у справі Михайла Охендовського, голови Центрвиборчкому. Той нібито отримував гроші з "чорної каси" Партії регіонів, про що свідчить поставлений ним підпис у грошовій відомості. Графологічна перевірка підтвердила її автентичність. Але САП вирішила провести повторну експертизу, яка вже ставить під сумнів справжність автографа Охендовського.

Та і в судах прогресу щодо антикорупційних процесів не дуже багато, і експерти бачать у цьому перш за все провину САП. Нещодавно відкритий реєстр справ НАБУ показав: багато з них лежать у судах півроку-рік і щодо них не провели жодного засідання. Шабунін вважає такий стан справ кричущим прикладом бездіяльності САП, адже прокуратура просто зобов'язана квапити неповоротких служителів Феміди.

Збій системи

У розпорядженні НВ є довга аналітична відповідь від САП на звернення редакції з приводу того, чому з резонансними справами становище не краще. Так, у справі МАУ прокуратура посилається на недосконалість законодавства, яке заважає вибудувати ефективну стратегію обвинувачення, а у випадку зі Злочевським скаржиться на протидію судів. В інших випадках резонансних розслідувань, як зазначено у відповіді САП, також є обставини, що виправдовують позицію прокуратури з точки зору закону.

Але для експертів ці слова малопереконливі. Неефективність САП вже стала, на думку Шабуніна, величезною проблемою для боротьби з корупцією в країні.

Відомство Холодницького не тільки займає мляву позицію в найгучніших розслідуваннях, але ще й постійно конфліктує з НАБУ.

При цьому ГПУ, за словами Шабуніна, приймає сторону САП. Наприклад, генпрокурор Юрій Луценко позбавив НАБУ доступу до єдиного реєстру розслідувань, зберігши його для відомства Холодницького.

А в партійному чаті Блоку Петра Порошенка в Telegram Луценко, за словами джерел НВ, обзиває НАБУ "дітьми".

При цьому Холодницького в оточенні президента шанують: нещодавно Петро Порошенко присвоїв тому звання держрадника юстиції III класу, що в армії відповідає чину генерал-майора.

І звільнити Холодницького, навіть якщо до нього охолоне президент, неймовірно складно. Юрист Дмитро Котляр, який разом з іншими авторами писав закон про САП, зазначає: процедуру звільнення голови прокуратури нормально не прописали. "Звільнити Холодницького можна тільки за його особистою заявою, через хворобу, втрату громадянства, вчинення злочину",— розповідає експерт. А ось за низьку ефективність його у відставку не відправиш, резюмує Котляр.

фоторастяжка 3

ПІДВИЩЕНИЙ РИЗИК: Віталій Шабунін, голова ЦПК, вважає, що загрози від бездіяльного САП набагато більше, ніж від судів

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.