Остання сторінка

Кіпр

Між грецькою і турецькою частинами Нікосії колосальна різниця: якщо перша — це сучасне європейське місто, то друга — курне селище з облупленими хатинками

Між грецькою і турецькою частинами Нікосії колосальна різниця: якщо перша — це сучасне європейське місто, то друга — курне селище з облупленими хатинками

  

   

Журналіст Остап Яриш
проїхав автостопом весь Кіпр

  


Єдина окупована країна Євросоюзу. Єдина розділена столиця в світі. Єдиний острів, який в буквальному сенсі живе на межі двох світів. Туреччина і Греція, іслам і православ'я, Схід і Захід — межа цих культур має свої географічні координати і ось уже 43 роки роз'єднує Кіпр на дві частини. А разом з островом — і серця самих кіпріотів.

І хоча офіційно Кіпр — єдина держава, фактично він належить двом різним народам. Південна частина, населена етнічними греками,— незалежна держава, член Євросоюзу. А північна частина острова не визнана ніким, крім офіційної Анкари. Це Турецька Республіка Північного Кіпру — там інша влада, інша валюта і інший телефонний код. З першого погляду помічаєш різницю в тому, як одягаються місцеві жителі і які товари продаються у вуличних крамницях: в північній частині Кіпру все здається біднішим і сумнішим.

Хоча люди на всьому острові привітні і доброзичливі. Можливо, саме тому автостоп на Кіпрі — один з найлегших у Європі. Мені пощастило їхати з власником нічного клубу на дорогому джипі, з солдатами кіпрської армії, з фермером, який курив гашиш, і навіть з водієм евакуатора. Тут, безумовно, люблять іноземців, які приїхали відкрити для себе острів і його культуру.

А побачити тут можна багато чого. Особливо вражають пам'ятки античної культури, природа і разючі контрасти.

Якщо вас цікавить стародавня історія, без роздумів прямуйте в Пафос. Старе місто з грецькими храмами, амфітеатр і античні мозаїки з міфологічними сюжетами — все це розташоване в місцевому археологічному парку. Обов'язково відвідайте Гробниці Царів — руїни некрополя на пагорбі біля моря досі зберігають таємниці тисячолітньої давнини. Крім того, Пафос просто тоне в апельсинових садах — взимку соковиті фрукти можна зривати просто з дерев, як у нас яблука.

А наймальовничіша частина Кіпру розташована на сході острова, за курортним містом Ая-Напа. У місцевість під назвою Капо Греко закохуєшся з першого погляду. Морські гроти химерних форм, бірюзова вода і вирізаний вітрами й часом скелястий рельєф — все разом створює неповторний середземноморський пейзаж, яким хочеться насолоджуватися вічно.

Однак серце острова розташоване в Нікосії — останній у світі розділеній столиці. Саме там найгостріше відчувається контраст між грецьким і турецьким Кіпром.

Зелена лінія — державний кордон — проходить по старому місту, розділяючи навпіл одну з центральних вулиць. Колись вона була однією алеєю, а тепер має різні назви: Лідрас і Локмаджі. Щоб перейти з південної сторони на північну, досить мати закордонний паспорт. Прикордонники не ставлять в ньому штамп, тому за "чистоту" документа можна не хвилюватися.

Різниця між двома половинами Нікосії просто немислима. Якщо грецька частина столиці — це сучасне європейське місто, то турецька радше нагадує невелике селище десь на Близькому Сході. Замість православних церков — мечеті, замість затишних кафе — дешеві магазини з підробками, замість доглянутих будинків — одноповерхівки з облупленою штукатуркою. Різниця відчувається скрізь і у всьому, часом навіть не віриться, що всього лише в кількох десятках метрів — зовсім інше життя. Північну Нікосію складно назвати гарним місцем, але в цьому контрасті є щось по‑своєму вражаюче.

До речі, на турецькій території я зустрічав кіпріотів, які мають два паспорти — невизнаної республіки і самого Кіпру, але при цьому не хочуть об'єднання. А ось на грецькій половині живуть люди, які за все життя жодного разу не побували по той бік Зеленої лінії. "Переступимо кордон, як тільки наші землі повернуться назад",— кажуть вони.

Хоч би там як, сучасний Кіпр — це набагато більше, ніж просто гарний курорт з золотими пляжами і бурхливим нічним життям. За яскравою посмішкою острів приховує драматичну історію, прочитати яку можна, тільки зазирнувши в очі літніх кіпріотів. І якщо ви опинитеся на цьому острові, не поспішайте проводити весь час під променями сонця на березі моря — Кіпру ще є про що вам розповісти.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.