Люди. Бізнесмен-політик

Чай з Вячеславом Константіновським

Бізнесмен згадує, як він був народним депутатом і чому вирішив з цим покінчити

На терасі свого особняка в Конча-Заспі бізнесмен згадує, як він був народним депутатом і чому вирішив з цим покінчити

Христина Бердинських

Під'їхавши на таксі до котеджного селища Срібна затока в Конча-Заспі під Києвом, ми впираємося в шлагбаум. Срібна затока — сучасне заміське селище з розряду тих, які зазвичай називають елітними: спокій його жителів стереже пильна охорона, і без попередньої домовленості з господарем будинку сюди не потрапити.

Домовленість у нас є: Вячеслав Константіновський, мультимільйонер, співвласник мереж ресторанів Carte Blanche, а також закладів швидкого харчування Пузата хата і все ще народний депутат України, погодився розповісти НВ, чому написав заяву про дострокове припинення депутатських повноважень.

"Ці майже три роки були найпохмурішими в моєму житті!" — крик душі Константіновського 13 липня в Фейсбуці разом з його заявою про вихід з політики прочитали багато людей.

Рішення стало резонансним, до того ж збіглося з парламентським голосуванням про зняття недоторканності відразу з кількох депутатів: тобто якраз тоді, коли колеги Константіновського докладали чимало зусиль, щоб утриматися в парламенті, він легко від нього відмовлявся.

Зустрітися з цим нетиповим політиком в одному з київських ресторанів НВ не вдалося. "О 16.00 я йду на день народження, а завтра їду у відпустку",— розповів він про свій графік по телефону. І запросив до себе.

В олодіння Константіновського  це триповерховий особняк, басейн, а біля нього — альтанка, що потопає в зелені. Повітря насичене ароматом розігрітої на сонці хвої.

Господар запрошує нас на терасу, а сам, влаштувавшись на дерев'яній лавці, закурює. І тут же, схаменувшись, просить його з сигаретою не фотографувати: бізнесмен, який раніше не курив, пристрастився до сигарет в парламенті і тепер, схоже, готується кидати.

У Верховну раду він потрапив вельми екстравагантним чином. У 2014 році в своїй передвиборчій кампанії кандидат у депутати Константіновський використовував нестандартний слоган: "Продав Rolls-Royce, пішов на фронт". Після початку російської агресії на сході України він дійсно продав автомобіль за 2,5 млн грн і передав ці гроші на потреби армії. Та й сам більше місяця в складі добровольчого батальйону Київ-1 перебував у зоні АТО.

Сумнівів у доцільності продажу автомобіля заради грошей мультимільйонером і власником солідного бізнесу у виборців не виникло, слоган про Rolls-Royce спрацював, і Константіновський потрапив до парламенту від партії Народний фронт, обійшовши всіх конкурентів мажоритарного округу на київському Подолі.

Вже пізніше, восени 2016-го, він оприлюднив свою декларацію, в якій вказав готівку на суму, що у багато разів перевищує вартість машини, — $14,7 млн.

З будинку на терасу вибігає крихітний пухнастий шпіц і при вигляді незнайомців вибухає дзвінким гавкотом. Константіновський морщиться і просить домогосподарку закрити собачку в будинку, щоб не заважала розмові.

— Нами керували шахраї, і я вважав, що настав час для інших людей, — тут же уточнює він, навіщо вирішив балотуватися в Раду.

Домогосподарка, жінка середніх років, з'являється знову — з чаєм.

— Досі я не займався паперовою роботою,— розповідає бізнесмен, як змінилося його життя з приходом у парламент. — Сидіти цілими днями в закритому приміщенні — не мій спосіб життя.

К онстантіновському в Раді було некомфортно. Одягнувши депутатський значок, він одразу ж відчув, як змінилося загальне ставлення до нього — від колег по бізнесу до виборців. Всьому виною завищені очікування від депутатів, каже він: люди думають, що депутат прийде, клацне пальцями, всі розбіжаться і перестануть красти. А тим часом у людей, які сидять під куполом Верховної Ради, досить обмежені можливості.

Мільйонер розповідає, як відкрив кілька громадських приймалень у своєму окрузі. Там його помічники приймали скарги від населення, аналізували їх з юристами, а потім вже він сам направляв до різних інстанцій відповідні запити. Десь це спрацьовувало, але в більшості випадків політик отримував відписки від інстанцій, здатних вирішити проблему.

— Реакція на депутатські запити дуже слабка,— констатує він.

Нардеп бере чашку з чаєм, а потім, так і не відсьорбнувши, ставить її на місце.

— Люди вважають, що пустили тебе до годівниці,— пояснює логіку виборця Константіновський.— Вони апріорі вважають, що Рада — це годівниця. І приходять за грошима з упевненістю, що дали тобі можливість заробляти. Тепер, мовляв, поділися з нами.

Що ж стосується заробітків, у Константіновського принципи: за його словами, брати гроші в політиці — принизливо і смішно.

— Я завжди говорив: навіщо вам депутат, якщо ви заздалегідь думаєте, що він буде красти? Для мене там [в Раді] немає таких грошей, які мене цікавили б. Я в бізнесі можу заробити, не напружуючись, набагато більше.

Чаювання на терасі триває, як і наша бесіда.

— На відміну від багатьох ваших колег по парламенту, ви не боїтеся пускати в будинок журналістів,— зауважую я.

— А що мені приховувати? Цьому будинку років 12-14, не пам'ятаю точно. Я тут жив і до того, як став депутатом. У мене все задекларовано.

Константіновський добре пам'ятає реакцію, яку викликала його декларація. Припускаючи, що не все пройде гладко, він сам попросив нові антикорупційні органи перевірити її якомога швидше. Але перевіркою зайнялися Державна фіскальна служба (ДФС) і Генпрокуратура. А в лютому 2017 року генпрокурор Юрій Луценко заявив, що нардеп не сплатив податки на суму в 50 млн грн. Константіновський назвав звинувачення піаром прокуратури і прийшов до Луценка з документами.

— Мене перевірили вже всі: і ДФС, і ГПУ, і зараз закінчує НАЗК. Тільки НАБУ ще не було,— перераховує він.

Незважаючи на галас навколо його грошей, він говорить, що підтримує електронне декларування.

— Взагалі, головні досягнення останніх років — це громадський контроль і сильне громадянське суспільство,— уважно подивившись на чашку, вимовляє нардеп.

Тим часом з правоохоронними органами у Константіновського своя історія непростих відносин. У 2015 році він допоміг Генпрокуратурі викрити прокурорів Олександра Корнійця і Володимира Шапакіна — після оприлюднення вмісту їхніх сейфів преса назавжди приклеїла їм спеціалізацію — "діамантові".

Відповісти, коли тебе хтось образив, так, як хочеться, не можливо. Це теж депутату не належить

Як стало відомо потім зі свідчень Константіновського в суді, до нього звернувся представник якогось підприємства з видобутку піску з проханням захистити його інтереси та врятувати від вимагання прокуратури. Константіновський написав запит в ГПУ на ім'я тодішнього заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе, після чого і почалося розслідування.

Під час обшуків вдома і на роботі у Корнійця і Шапакіна вилучили близько $500 тис., коштовнті  та зброю. Але "діамантових прокурорів" не хотів здавати Віктор Шокін, тодішній голова ГПУ. Це призвело до скандалу і розколу всередині прокуратури. Після цього участь Константіновського в прокурорській справі не схвалила його фракція.

— Якщо мене не підтримали або не повірили, мені в такій команді залишатися складно,— каже він: влітку 2015-го нардеп покинув фракцію Народного фронту.

— Чому справа "діамантових прокурорів" досі не закінчилася їхніми посадками?— питаю я.

— Це питання не до мене. Проте це забило клин в недоторканність прокуратури. Тому що самі недоторканні у нас не депутати, особливо зараз, а працівники правоохоронних органів, прокурори в тому числі.

Костянтинівський також голосував за затримання і арешт фігурантів бурштинової справи — депутатів Максима Полякова та Борислава Розенблата. "Це ганьба для всього парламенту",— упевнений нардеп.

Проте він вважає, що нинішнє скликання Ради нітрохи не гірше попереднього, просто сьогодні у людей завищені очікування, і вони хочуть сьогохвилинних змін.

С тавши народним депутатом, 56-річний Константіновський мало зраджував своїм звичкам. Так само, як і під час перебування "чистим" бізнесменом, відвідував світські вечірки, фестивалі електронної музики і нічні клуби.

— Електронна музика - показник якогось світовідчуття людини,-— подумавши, каже він.— На фестивалях електронної музики люди доброзичливо ставляться один до одного, там рідко трапляються конфлікти.

Втім, на деякі обмеження піти все-таки довелося.

— Тебе постійно моніторять,— розповідає бізнесмен.—Дорогі покупки вважаються неетичними. Та й відповісти, коли тебе хтось образив, так, як хочеться, не можна. Це теж депутату не положено.

Навіть якщо ти не крадеш і працюєш чесно в Раді, продовжує Костянтинівський, зберегти репутацію не вдасться.

— Всіх нардепів без розбору постійно поливають брудом, і це не може не позначитися і на твоїй репутації.

Та й опоненти додають масла у вогонь за допомогою замовних публікацій: він згадує відразу кілька статей про його минуле, які "нічого спільного з дійсністю не мають".

— Я втомився від цього всього і вирішив, що мені це не потрібно, з мене вистачить,— підсумовує Константіновський.

Він каже, що, пішовши з Ради, не збирається займатися громадською діяльністю і в політику, мабуть, вже не повернеться. Та й його дружина - 29-річна модель Юліана Дементьєва, з'являлася на обкладинках українського і британського ELLE,— це рішення підтримує, призводить незаперечний аргумент Костянтинівський.

— Але ви ж мажоритарник, — зауважую я.— Вас обрали люди округу, а ви кидаєте виборців.

— Саме тому я майже три роки і протримався. Я готовий був піти вже через півроку. Я не бачу якогось результату і не хочу витрачати час даремно.

Сприйнявши цю фразу як кінець розмови, я встаю і починаю прощатися.

— Можливо, вас до шлагбаума підвезти?— проявляє люб'язність Константіновський і, почувши відмову, повертається до попередньої теми — несправедливості громадської думки: — То кажуть, що ти ховаєшся від чогось за мандатом в Раді. Ідеш — кажуть, що тікаєш.
П'ять запитань Вячеславу Констанівському:
П'ять запитань Вячеславу Констанівському:

________________________________________________

Ваше найбільше досягнення?

Самоповага.

Яку пораду ви дали б собі 18-річному?

Не схилятися, не підлаштовуватися, бути самим собою. Тоді мир у душі, коли ти себе поважаєш.

На чому пересуваєтеся в місті?

Щойно купив Toyota Land Cruiser, день-два назад.

Остання прочитана книга, яка справила враження?

Шантарам [Грегорі Девіда Робертса], 2 частини.

Кому б ви не подали руку?

Тим, кого я зневажаю.
раст
ПОМІТНА ОСОБА: Декларація Вячеслава Константіновського, в якій він вказав $14,7 млн готівкою, привернула увагу і преси, і ГПУ

Всі матеріали номеру

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.