Бізнес. Ознаки одужання

Нові починають - і виграють

Найбільші держкомпанії почали генерувати солідний прибуток замість збитків

Вперше за багато років найбільші держкомпанії країни стали генерувати солідний прибуток замість збитків. Рецепт успіху простий: заміна колишнього керівництва новим топ-менеджментом, боротьба з корупцією та оптимізація всієї структури з сучасним лекалами бізнесу

Олег Гавриш, Вадим Макєєв

Ті, хто говорять, що в країні нічого не змінюється на краще, насправді помиляються. У цьому впевнений Олег Прохоренко, який з літа 2015 року очолює найбільшого газодобувача в країні — держпідприємство Укргазвидобування (УГВ).

Прохоренко з гордістю розповідає: минулого року прибуток цієї структури склав 11,9 млрд грн. Ця цифра радує топ-менеджера подвійно, адже раніше УГВ приносила державі лише збитки: за підсумками 2015‑го вони, наприклад, становили 242 млн грн. Тепер Прохоренко модернізував роботу компанії, привів її до успіху і будує плани на майбутнє, підраховуючи, скільки знадобиться нових свердловин, щоб збільшити буріння на 60%.

Серед держпідприємств не одна лише УГВ, обзавівшись новим менеджментом, почала демонструвати позитивну фінансову динаміку. За даними Мінекономрозвитку за 2016‑й, прибуток усіх 3,5 тис. вітчизняних держпідприємств досягнув 50 млрд грн — роком раніше їхній сумарний показник був майже дзеркально протилежним: збитки в розмірі 38 млрд грн.

Найбільша держкомпанія — НАК Нафтогаз України — з хронічного одержувача дотацій перетворилася на донора бюджету: вперше за останні п'ять років Нафтогаз показав чистий прибуток у 26,5 млрд грн. Ще один держмонстр — Укрзалізниця — закінчив 2016‑й з плюсом у 303 млн грн проти 16 млрд грн збитків роком раніше. А прибуток аеропорту Бориспіль зріс у 2,7 рази — до 1,26 млрд грн.

Хорошими показниками відзначилися далеко не всі держкомпанії, а лише ті, де змінилося керівництво. Точніше, ті, де на зміну колишнім чиновникам прийшли найняті топ-менеджери з комерційним досвідом. Введені останніми структури і стали драйверами загального зростання. "Майже всі компанії, які стали прибутковими,— результат роботи команди [екс-міністра економрозвитку] Айвараса Абромавичуса",— впевнений Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital. Саме при цьому міністрі Кабмін провів відкриті та об'єктивні конкурси на топові позиції в ключових держкомпаніях — і тепер держава пожинає плоди.

Доступ до статті закрито. Щоб прочитати статтю повністю, передплатіть. Якщо ви вже підписані, або
Коментарі

Коментарів 0

1000

Правила коментування