Країна. Час змін

Треба поспішати

Україна намацала дно
так званої долини смерті і 
відштовхнулася від нього

З інтенсифікацією структурних реформ в останні три роки Україна намацала дно так званої долини смерті, якою її економіка бреде чверть століття. Всі центральноєвропейські країни вже давно її пройшли. Тепер перші ознаки зростання національної економіки дають оптимістам підставу вважати, що українці нарешті знайшли вихід з "долини"

Олександр Пасховер

Історичний відрізок, в якому ось уже чверть століття перебуває Україна, називається часи змін. Жити в часи змін — це древнє китайське прокляття. У світі немає країн, що не випробували на собі їхню руйнівну силу. Однак небагато країн затримувалися у цій "долині смерті" так довго, як Україна.

Термін "долина смерті" економісти використовують для характеристики початкового етапу в стартапах. Це період, коли в проект інвестовано величезні ресурси, але він поки ще нерентабельний і руйнівний.

Проект Україна — стартап національного масштабу. Раз так, то цілком справедливим виглядає твердження Володимира Федорина, директора Kakha Bendukidze Center, про те, що Україна все ще знаходиться в цій "долині смерті" — періоді структурних реформ. Графік, який презентував НВ Сергій Алексашенко, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса (США)— ілюстрація до вище сказаного. Кожна країна, яка починає фундаментальні перетворення, руйнує старі інститути та економічні зв'язки, неминуче опиняючись у цій "долині смерті". З часом вона вибирається з неї, створюючи нові інститути і умови для зростання економіки, що і призводить до стрімкого зростання якості життя її громадян. У багатьох країн цей період займає кілька років. Проблема в тому, що Україна бреде цією долиною вже чверть століття.

Україна і Грузія — єдині постсоціалістичні європейські республіки, які за третину століття так і не вийшли на рівень свого ВВП зразка 1988 року. І якщо Грузія подолала вже 2/3 шляху, то Україна і наполовину не дотягує до показників 30‑річної давності. І останні три роки, з прискоренням структурних реформ, Україна намацала дно цієї "долини".

“Навіть якщо зробити цілком розумну поправку на результати російської агресії і збільшити ВВП України на 20%, це не допоможе їй зміститися з останнього місця,— розповідає Алексашенко.— На графіку добре видно відсутність будь‑якого прогресу в Україні за останні десять років".

Доступ до статті закрито. Щоб прочитати статтю повністю, передплатіть. Якщо ви вже підписані, або
Коментарі

Коментарів 6

1000

Правила коментування
 • клим чугункин
  Пустословие..Ничего нового ..Да и ВВП на душу населения в 1988 году развеселило ..) Кроме водяры в том году ничего просто так купить невозможно было..) видалити
  23.04.2017 | 19:14
 • Елена Ламан
  По расчетам спецов при росте Украинской экономики на 4% год, за 20 лет вы только достигните уровня жизни (как при Януковиче).Но это оптимистический прогноз. видалити
  21.04.2017 | 21:25
 • клим чугункин
  Это по твоим расчётам так будет ? Или это ты как специалист говоришь ? )) хоть бы не выставляла тут себя урой .)
  23.04.2017 | 19:15
 • Iliya But
  тайный смысл статьи ... все беды землю не продали.... А придется за долги отдавать...... видалити
  21.04.2017 | 06:47
 • Vadym Grеbinеts
  Нажаль, совок в головах дуже сильно гальмує країну. А таких людей в Україні багато мільйонів. Особливо це відчувається на Сході країни. Називається, самі не жили, і вам не дамо видалити
  15.04.2017 | 23:57
 • Andrii Veremenko
  Andrii Veremenko
  Тимчасово перенести Верховний суд до Великобританії це гарна ідея. видалити
  14.04.2017 | 23:20